fonradar

Bilgisayar Yazılımı Alımı

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
muhasebe programı satın aldık 1854,24 kdv hariç tutar demirbaş olarak mı kabul edilir bu miktar

Ynt: Bilgisayar Yazılımı Alımı

tam bir kayıt örneği verebilecek olan varmıdır bununla alakalı

Siz stajer misiniz?

Bu tip konuları yanında staj yaptığınız meslek mensubundan öğrenmeye çalışsanız daha çok şey öğrenebilirsiniz.

sayın nane çok yardımcı oldunuz teşşekürler

Ancak şirket bunyesinde çalışıyoruz muşavirimiz dışardan hizmet veriyo forumda paylaşmak bilgi almak istedim cevap verip vermeme konusunda herkes özgür stajer olup olmadığı kimden yarım alcağı konusunda uyarılarınızı yapana kadar cevaplayabilirdiniz yada hiç zaman kaybı yaşatmayığ kendinize ilgilenmezdiniz ç

Yazılımın alındığı tarihde yapılacak kayıt
265-Yazılımlar (B) 1854,24
191-Kdv (B) 333,76
329/100/102/103 (A) 2188,00

Yıl sonu amortsiman kaydı
Amortisman kaydı.
770-Amortisman Gideri (B) 618
268 Birikmiş Amortisman (A) 618

Not: 1 nci dönem geçici vergi beyannamesinde yazacağınız tutar : 154,5 Tl dir.

Sayın memleket izninizle bir düzeltme yapayım.Dönem içinde yapılacak amortisman kayıtlarında her ne kadar çoğumuz 25 veya 26 'lı hesapları kullanıyorsakta en doğru kullanım dönem içinde bu giderleri önce 373 hesabında toplamak dönem sonunda da toplu halde 257 veya 268 hesaplarına devretmek olacaktır.Soruyu soran şahsın bu varlığı mart ayında aldığını düşünürsek kayıtlar şu şekilde yapılabilir.

1- alış maddesi yazdığınız gibidir.

2- mart sonunda;

770-Amortisman 154,50
180.02 2.dönem amortisman 154,50
180 03 3.dönem amortisman 154,50
180.04 4.dönem amortisman 154,50
373- 618

3- dönem sonlarında
770
180

4- yıl sonunda
373-
268

------------
işlemlerin bu şekilde yapılması en doğru kayıt olacağı düşüncesindeyim.
Saygılar.

Günaydın
373 hesap üretim işletmelerinin kullandığı bir hesaptır. Örnekteki işletme üretim işletmesi ise olabilir ama ticari işletme ise çok uygun düşmez diye de düşünüyorum.
Ayrıca 180 nolu hesap daha çok belgeye dayalı ama 1 yılı kapsayan giderler için kullanılmaktadır.(Sigorta poliçesi, kiralar gibi.)
Fakat yorumlarınız için teşekkür ederim. Müthiş bir bilgi paylaşımı oldu.

çok teşekkürler paylaşımınız için sayın twolf ve sayın memeleket çok sağolunn

Sayın Memleket 373 hesap için söyledikleriniz doğru olabilir.Çoğu yorum ve makalelerde bu şekilde okuduğum için belirttim.Ama 180 hesabı için size katılamayacağım.Siz eğer amortisman kaydımın tahakkuku tek seferde yapayım dönemleri geldikçe direk giderleştireyemi derseniz bu hesapları kullanmak zorundasınız.Veya her dönem sonunda çalışma yapar gidere yazarım derseniz o zaman her dönem sonu için 770-257(268) maddesi yaparsınız.Tabiki tercih size kalmış.Saygılar.

Bu arada Sayın Nane'ye de katılmamak mümkün değil.Çünkü bizler sadece sorulan soru üzerine yorumlar yapıyoruz.İşlemleri uygularken başka sorular veya sorunlarda çıkabilir.Tabiki en güzeli bu işlemleri bien biri ile uygulamaktır.Saygılar.