fonradar

Bina boya işçiliği hk.

stajer311

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Bir şirket ......boya vernikleri inşaat tahhüt ltd. Şti. Öteden bu tarafa inşaat boyaları satışını yapıyor. Açmış olduğu SSK dosyasında da büro içi ve pazarlama işçilerini çalıştırıyor.

Bu firma bir okula inşaat boyası satıp aynı zamanda da 2 gün sürecek bina dış cephe boya işçiliğini yapacak 2 ayrı usta çalıştıracak. Bu işlem için ayrı SGK dosyası açması gerekir mi. Yoksa öteden beri faaliyette olan SGK dosyasından işçi girişlerini yapabilir mi? Bu işlem için bina m2 maliyetine göre işçilik mi ödemesi gerekir.

Teşekkür ederim.

Ynt: Bina Boya İşçiliği

Sevgili Formdaşım

Bu işlem için ayrı bir SGK dosyası açman gerekir.Çünkü ofis ile Bina cephe boya işçiliğinin tehlike derecesi farklı.İş bitince dosyayı kapatırsın

ferhat ' Alıntı:
Sevgili Formdaşım

Bu işlem için ayrı bir SGK dosyası açman gerekir.Çünkü ofis ile Bina cephe boya işçiliğinin tehlike derecesi farklı.İş bitince dosyayı kapatırsın

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Peki bu iş için gerçekte 2 gün sürecek. Boya yapımı ile ilgili asgari işçilik oranlarına dikkat etmek gerekir mi? Okul binası dış cephe boyama işi.

Asgari işçilik oranları, inşaatlara ait sgk dosyaları için geçerlidir.Anlattığınız olaya uygun değil.

Şimdi evrak geldi. İş ihaleli bir işmiş belediye tarafından açılmış. Yer teslim tutanağında sözleşme bedeli olarak 6000,00 tl bedel konulmuş. Firma hem boya vb. malzeme satacak hemde işçilik yapacak toplamda 6000 tl alacak. Bu durumda işçilik matrahının tesbiti nasıl yapılması gerekir. Nevi: kısmında ise Keşif özetinde yazılı 9 kalem iş yazıyor. İşçilik matrahını ihale bedeli olan 6000 tl üzerinden bildirmek yanlış olur kanısındayım. Toplamda 2-3 günde dış cephe boyanacak. Keşif özeti henüz ulaşmadı....

Teşekkürler.

stajer311 ' Alıntı:
Şimdi evrak geldi. İş ihaleli bir işmiş belediye tarafından açılmış. Yer teslim tutanağında sözleşme bedeli olarak 6000,00 tl bedel konulmuş. Firma hem boya vb. malzeme satacak hemde işçilik yapacak toplamda 6000 tl alacak. Bu durumda işçilik matrahının tesbiti nasıl yapılması gerekir. Nevi: kısmında ise Keşif özetinde yazılı 9 kalem iş yazıyor. İşçilik matrahını ihale bedeli olan 6000 tl üzerinden bildirmek yanlış olur kanısındayım. Toplamda 2-3 günde dış cephe boyanacak. Keşif özeti henüz ulaşmadı....

Teşekkürler.

Yeni ulaşan keşif özetinde işçilik 3000 tl malzeme 3000 tl=6000 tl . Faturalı olacağından 6000-3000 malzeme düşüp kalan 30000 tl matrahı %15 bina onarım işilik oranından %25 eksiğinimi bularak işçilik hesaplamamız gerekir. Yoksa 6000 tl matrah üzerindemi işçilik hesaplanması gerekir.
Lütfen bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler.

Ynt: Bina boya işçiliği hk.

Hayır Asgari işçilik öyle hesaplanmıyor.Formda benim bu konuda yazım var ona bakarak yap bulamazsan formda görüşürüz.

Siz malzeme hariç rakamın %9'nu eğer inceleme isterseniz inceleme istemezseniz %9'un %25 eksiği %6.75 üzerinden hesaplayacaksınız dedim ya formda hesaplamada var bir ara

Ynt: Bina boya işçiliği hk.

ferhat ' Alıntı:
Hayır Asgari işçilik öyle hesaplanmıyor.Formda benim bu konuda yazım var ona bakarak yap bulamazsan formda görüşürüz.

Siz malzeme hariç rakamın %9'nu eğer inceleme isterseniz inceleme istemezseniz %9'un %25 eksiği %6.75 üzerinden hesaplayacaksınız dedim ya formda hesaplamada var bir ara

Yazınızı tüm aramalar rahmen bulamadım. Başka yazılarda inceledim...Kafam karıştı...İnceleme istemiyoruz.
Benmi yaniliyorum acaba. Okul binası eski bir okul olduğundan dış cephe boyanıyor. Yani onarılıyor. Buda bina asgari işçilik oranları (yeni) listesindeki "BİNA - Boya veya badana yapılması" %15 işine girmez mi? Acaba atladığım başka bir yer mi var...

3000 tl malzeme 3000 tl işçilik =6000 tl kdv hariç fatura kesilecek. Bunun kabaca hesabı ile ilgili bir örnek yapmanız mümkünmüdür? Not: Boya işçiliğinin yanında dış cephe çatı akar sistemi işçiliği ve bahçe duvarı tel örgü işçiliğide işçilik fiyatına dahil)