fonradar

Binek Araç Alımı

Merhaba;

Firmamıza araç alımı yaptık ve bu araç alımı faturasındaki özel tüketim vergisini ve kdv'yi nasıl işleme almam gerekiyor?

Rakamlar şu şekilde:

ötv matrahı: 36.091,00
ötv (%45) 16.240,95
kdv matrahı: 52.332,95
kdv : 9.419,75
toplam: 61.751,70

kdv indirilmiyor onu biliyorum da Ötv de nasıl bir işlem yapacağımı bilmiyorum.

Birde bu araca ait kasko sigorta poliçesi var 5 taksite ayrılmış
peşinat: 04.07.2014 378,02
1 taksit: 04.08.2014 224,00
2 taksit: 04.09.2014 224,00
3 taksit: 04.10.2014 224,00
4 taksit: 04.11.2014 224,00
5 taksit: 04.12.2014 224,00

bu sigorta poliçesini nasıl işleme almam gerekli?

Son yıllarda banka kredisi ile binek otomobil alımındaki artış ile, söz konusu satın alımlara ait kredi faizi, ÖTV, KDV ve masrafların ne şekilde kayıtlandırılacağı hususunda yaşanan tereddütler artmıştır.Bu yazımızda banka kredisi ile binek oto alımına ilişkin gerekli yasal düzenlemeler açıklanarak örnek muhasebe kayıtları ile konu izah edilmeye çalışılacaktır.

√ Kredi faizleri ile ilgili açıklamalar : Banka kredisiyle oto alımındaki faizlerin sabit kıymet (binek oto) maliyetine ne şekilde intikal ettirileceği hususunda VUK’nun 163 sıra nolu Genel Tebliğinde “ ....yatırımların finansmanında kullanılan kredilerle ilgili faizlerden kuruluş dönemine ait olanların sabit kıymetle birlikte amortisman yoluyla itfa edilmek üzere yatırım maliyetine eklenmesi gerekmekte ; işletme dönemine ait olanların ise ilgili bulundukları yıllarda doğrudan gider yazılması ya da maliyete intikal ettirilmek suretiyle amortismana tabi tutulması ...” gerektiği açıklaması yapılmıştır. Tebliğde geçen ifadelerdeki, kuruluş döneminden; binek otonun alındığı yıl, işletme döneminden ise, sonraki yılların anlaşılması gerekmektedir.İlgili tebliğdeki açıklamalar doğrultusunda şirketler, binek oto dahil tüm sabit kıymet alımlarına ait krediler için ödenen faizlerin iktisap yılına ait olan kısmını söz konusu sabit kıymetin maliyetine dahil etmek zorundadır. Ancak işletme dönemine ait faizleri bir başka ifadeyle sonraki yıllara ait faiz giderlerini ister maliyete isterse gidere atmasında seçimlik hakka sahiptir.

√ ÖTV ile ilgili açıklamalar :Vergi Usul Kanunu’nun 274. maddesinde satın alınan veya imal edilen emtianın maliyet bedeli ile değerleneceği, 262. maddesinde ise maliyet bedelinin iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade ettiği, hüküm altına alınmıştır. Bunlara ilaveten, VUK’nun 269. maddesinde taşıtların gayrimenkul gibi değerleneceği belirtilmiştir. Öte yandan taşıtları, gayrimenkul olarak değerlendirip gerekli değerleme kriterlerini bu açıdan incelediğimizde; gayrimenkullerin maliyet bedeline giren giderler başlığını taşıyan VUK’nun 270. maddesinde; “Gayrimenkullerde maliyet bedeline satın alma bedelinden başka aşağıdaki giderler girer :........... Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile emlak alım ve (5035 sayılı Kanunun 48/1-c maddesiyle değişen ibare) ( 01.01.2004 tarihinden geçerli olmak üzere) ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİNİ maliyet bedeline ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.” Hükmü yer almaktadır.Dolayısıyla mükellefler, satın aldıkları binek otomobillerin alış vesikasında gösterilen ÖTV tutarını aracın maliyetine veya gidere atmakta ihtiyari bırakılmıştır.

√ KDV ile ilgili açıklamalar :Vergi mevzuatımızdaki bir çok tartışmalı hususun arasında bu konuda kendine yer bulmuştur. Uygulamada binek otonun iktisabında ödenen KDV ile ilgili tartışmalı hususlar halen devam etmekte olup bu konu ile ilgili olarak yasal mevzuat ve bizim görüşümüz aşağıda yer almaktadır. 3065 sayılı KDVK.’nun 30.maddesinde hesaplanan KDV’den indirilemeyecek vergilere yer verilmiş olup 30/b bendinde ise “Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi” ifadesi ile binek oto alımlarında ödenen KDV’lerinin hesaplanan KDV’sinden indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.Bununla beraber 23 Seri no.lu KDV Genel Tebliği’nde, mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alımı sırasında ödedikleri ve kanun gereği indirimi mümkün olmayan KDV’nin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları gereğince işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabileceğini açıklamıştır. Zira, Maliye Bakanlığı’nca verilen bir özelgede; “binek otomobillerine ait olup indirilemeyen KDV’nin doğrudan gider veya maliyet unsuru olarak değerlendirilmesinde kanunen bir sakınca olmadığı”şeklinde idari görüş verilmiş bulunmaktadır. Söz konusu özelgenin ilgili bölümüne aşağıda yer verilmiştir. “3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 30/b maddesine göre, faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan Katma Değer Vergisi hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez. 23 Seri no.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’nin I bölümünde indirim konusu yapılamayan bu verginin Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabileceği belirtilmiştir.

Son düzenleme:
Kdv indirilmiyor. Ama gider yazılabiliyor. Ötv'de gider yazılabiliyor. Tartışılması en büyük konu Kdv ve Ötv Direk gidermi yazılmalı yoksa Taşıtla beraber amortismanmı ayrılmalı. Bu konu uzun sürer bence Amortisman ayrılmalı.

Kasko için Ben 360 gün üzerinden hesaplayarak 180'e alıyorum. Ortak tek tek giderleştiriyorum. Kaydım Şu şekilde (Peşinatı kayda koymadım)
-----------------------------
180.01.07 (temmuz gideri) 108,19 (B)
180.01.08 (ağustos gid) 124,83 (B)
""
""
""
180.01.12(aralık Gid. ) 124,83 (b)
280.01.01(Ocak Gid.) 124,83 (b)

v.b. şekilde gidiyorum. 329 Hesapta Alacaklandırıyorum.

Kasko için Ben 360 gün üzerinden hesaplayarak 180'e alıyorum. Ortak tek tek giderleştiriyorum. Kaydım Şu şekilde (Peşinatı kayda koymadım)
-----------------------------
180.01.07 (temmuz gideri) 108,19 (B)
180.01.08 (ağustos gid) 124,83 (B)
""
""
""
180.01.12(aralık Gid. ) 124,83 (b)
280.01.01(Ocak Gid.) 124,83 (b)

v.b. şekilde gidiyorum. 329 Hesapta Alacaklandırıyorum.
Cevabınızda özellikle ocak-2015 ayına ait kısmı 280 hesapta göstermenizi çok doğru buluyorum. Birçok arkadaşımız poliçenin vadesi 1 yılı aşmadığı durumlarda, 180 hesabı kullanıyorlar. Birde 31 Aralık'ta 280 hesapların bir yılı aşmayan kısmını 180 e virman yapıyorsanız tebrik ederim.

Kdv indirilmiyor. Ama gider yazılabiliyor. Ötv'de gider yazılabiliyor. Tartışılması en büyük konu Kdv ve Ötv Direk gidermi yazılmalı yoksa Taşıtla beraber amortismanmı ayrılmalı. Bu konu uzun sürer bence Amortisman ayrılmalı.
Şükrü Kızılot Hoca binek otomobillerinin kdv ve ötv'lerinin direkt gider yazılabileceğini sürekli olarak yazılarında belirtiyor. ben gider yazıyorum.

Cevabınızda özellikle ocak-2015 ayına ait kısmı 280 hesapta göstermenizi çok doğru buluyorum. Birçok arkadaşımız poliçenin vadesi 1 yılı aşmadığı durumlarda, 180 hesabı kullanıyorlar. Birde 31 Aralık'ta 280 hesapların bir yılı aşmayan kısmını 180 e virman yapıyorsanız tebrik ederim.

Tabiki Yıl sonunda 280 Hesabın Devrini gerçekleştiriyorum. İlgili yıla ait 280'da bulunan bütün giderlerin dağıtımını yapıyorum.

Şükrü Kızılot Hoca binek otomobillerinin kdv ve ötv'lerinin direkt gider yazılabileceğini sürekli olarak yazılarında belirtiyor. ben gider yazıyorum.

Şükrü hocanın yazılarını okudum daha önce haklıda. Ama bana göre Kdv ve Ötv Vergi değilde o araç için yapılan zorunlu bir gider niteliğinde. Nasıl Demirbaş aldığında nakliyesini de Demirbaşın maliyetine atıyoruz. Bence Kdv ve Ötv de o nitelikte. Tabi bu benim düşümcem kdv kanunundada direk gider yazılabilir yazıyor zaten.

Bu konu ile ilgili benimde bir sorum var.
KDV ve ÖTV'yi gidere attık ya da maliyete, peki alım sırasında ödenen araç bedeli dışındaki paralara ait kesilen hizmet faturasının KDV'sini de indirmemeliyiz değil mi?

Sayın Arkadaşlar,

Sadece Binek otolara ait olmak üzere KDV ve ÖTV gider yazılabilir. Bu görüşü destekleyen birçok karine var. Ancak KDV yasasının ruhunda indirilemeyecek KDV gider yazılamaz esası mevcuttur. Yürürlükten kalkan 23 sayılı KDV tebliği ile ortaya konan anlayış 1 sayılı KDV uygulama tebliğinde de anlayış korunmuştur;

2.İndirilemeyecek KDV
2.1. Genel Açıklama
KDV esas itibarıyla vergi indirimi mekanizmasına dayanan bir vergilendirme şekli olmakla beraber, uygulamada, vergi indirimine imkân tanınmayan bazı haller Kanunun 30 uncu maddesinde sayılmıştır. Buna göre aşağıda açıklanan vergiler, mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan KDV’den indirilmez.
a) Vergi indiriminden yararlanabilmek için bu indirimle ilgili vergiye tabi bir işlemin yapılmış olması şarttır. Bu nedenle, Kanunun (30/a) maddesinde, vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmetin ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan KDV’nin indirim konusu yapılmayacağı hükme bağlanmıştır.
b) Kanunun (30/b) maddesine göre, faaliyetleri; kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması, taksicilik işletmeciliği yapılması veya binek otomobillerinin çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları binek otomobillerinin alışlarında ödenen ve faturalarda ayrıca gösterilen KDV indirim konusu yapılabilir. Buna göre, binek otomobillerini yukarıda belirtildiği şekillerde işleten mükellefler bu amaçla kullanılan binek otomobilleri ile ilgili olarak indirim hakkından yararlanabilir.
Ancak mükelleflerin işletme amacı dışında iktisap ettikleri binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen KDV’nin indirimi mümkün değildir. İndirim konusu yapılamayan bu vergi, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabilir. Bu uygulama binek otomobili işletmeciliği ile uğraşan mükelleflerin işletme amacı dışında satın aldıkları binek otomobilleri için de geçerlidir.

Buradan hareket edersek aslında ÖTV ve KDV' nin maliyetin ayrılmaz bir bütünü olduğunu düşünmemiz gerekir bu nedenle toplam amortismana tabi tutulacak matrahta olduğunu kabul etmek daha mantıklıdır denebilir. ÖTV doğrudan matrahın parçasıdır, hatırlatırım.

Diğer hizmetler nedeniyle ödenen KDV tutarları tartışmasız indirim konusudur. Örneğin Trafik işlemleri için kesilen fatura.

Yeri gelmişken bir not daha; Binek otomobilleri için ödenen MTV'ler de KKEG durumundadır. Bu durum MTV yasasındaki özel madde nedeniyledir.

Gider Kaydedilmeme Hali
Madde 14-
(3088 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen madde)

Bu Kanuna bağlı (I) (5897 sayılı kanunun 2 inci maddesiyle kaldırılan ibare.Yürürlük;30.06.2009)(*) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez.

Son düzenleme: