Binek Oto Lastik Gideri Hak.

murat384

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Firmanın kiralık binek aracına aldığı kendi ödediği lastik faturasıyla ilgili nasıl işlem yapılır .
Hem binek olması , hem kiralık olması nedeniyle .
Amortisman ayırmak kiralık araca olur mu ?
Kdv indirilir mi ?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba
Firmanın kiralık binek aracına aldığı kendi ödediği lastik faturasıyla ilgili nasıl işlem yapılır .
Hem binek olması , hem kiralık olması nedeniyle .
Amortisman ayırmak kiralık araca olur mu ?
Kdv indirilir mi ?
Sayin murat 384

“Ticari Amaçla Kullanılan Araçlar İçin İktisap Edilen Lastiklerin Faydalı Ömürleri” başlıklı (I) bölümünde; “…339 sıra numaralı Tebliğ ile değişik 333 sıra numaralı Tebliğ eki listenin 3.72 numaralı bölümünde otomobil, kamyon, minibüs, midibüs, yük arabaları, özel amaçlı olarak kullanılan araçlar ve benzeri araçlara ait lastikler (Yeni satın alınan araçlarda hazır olanlar hariç) yer almakta olup, bunların faydalı ömürleri 2 yıl ve amortisman oranları da % 50,00 olarak tespit edilmiştir.

Lastik alımı için ödenen bedel ve KDV için %30- %70 kıyaslaması yapılır. Gider yazılacak Kısım %70’dir. KDV’ninde indirilecek kısmı KDV’nin %70’tir.

murat384

Katkı Sunan Üye
Sayin murat 384

“Ticari Amaçla Kullanılan Araçlar İçin İktisap Edilen Lastiklerin Faydalı Ömürleri” başlıklı (I) bölümünde; “…339 sıra numaralı Tebliğ ile değişik 333 sıra numaralı Tebliğ eki listenin 3.72 numaralı bölümünde otomobil, kamyon, minibüs, midibüs, yük arabaları, özel amaçlı olarak kullanılan araçlar ve benzeri araçlara ait lastikler (Yeni satın alınan araçlarda hazır olanlar hariç) yer almakta olup, bunların faydalı ömürleri 2 yıl ve amortisman oranları da % 50,00 olarak tespit edilmiştir.

Lastik alımı için ödenen bedel ve KDV için %30- %70 kıyaslaması yapılır. Gider yazılacak Kısım %70’dir. KDV’ninde indirilecek kısmı KDV’nin %70’tir.
Teşekkürler. Amortisman uygulamayacak mıyız o zaman gider kısıtlamasına göre ayırıp direk gider mi olacak .
Kiralık olduğundan amortisman olur mu onu bilemediydim nasıl oluyor

tundra

Katkı Sunan Üye
lastikler sizin mülkiyetinizde, amortisman ayırma sınırının üzerindeyse amortisman ayrılacak, binek aracı olduğu için gider kısıtlaması olur.

murat384

Katkı Sunan Üye
lastikler sizin mülkiyetinizde, amortisman ayırma sınırının üzerindeyse amortisman ayrılacak, binek aracı olduğu için gider kısıtlaması olur.
Teşekkürler.
Amortismana giriyorsak o zaman da ismmmo danışmaya sorulmuş amortismanda kısıtlama olmaz yazılmış . Aşşağıya ekliyorum cevabı .

“ Cevap : Amortisman uygulamasında Gider kısıtlaması yapılmaz.Ayrılan amortismanın tamamı gider yazılır. Gider kısıtlamasına tabi harcamalar Binek otoların, tamir, bakım, yakıt, sigorta ve benzeri cari giderleridir. “

Yine de garanti olsun diye o zaman bölüp amortisman ayıralım en iyisi.

tundra

Katkı Sunan Üye
Açıkçası ben yakıt giderleri ile kıyaslama yaparak böyle bir çıkarım yapmıştım. Dediğiniz yüksek ihtimal doğrudur. Bu hata için özür dilerim.

murat384

Katkı Sunan Üye
Açıkçası ben yakıt giderleri ile kıyaslama yaparak böyle bir çıkarım yapmıştım. Dediğiniz yüksek ihtimal doğrudur. Bu hata için özür dilerim.
Estağfirullah bende bilmiyorum çok tecrübeli değilim daha.
Google araştorması sonucu bikaç farklı cevap bulunca buraya yazdım burdaki cevaplara daha güveniyorum ☺️

URUM79

Tanınmış Üye
Forumdaşlar benimde güncelimde olan bir durum. Soru havada kalmış diye düşünüyorum. Malumunuz şu an piyasada 2.000-TL (amortisman sınırı) altında lastik yok. Binek araç için;
* Sınırı aşan lastik için amortismana tabi olacak.
* 2 yıl için %50 oranında uygulanacak.
* Lastik için ayrılacak amortisman tutarında %70 baz alınacakmı.? Kdv tutarıda kısıtlamaya mı tabi olacak.?
Örnek : Kdv hariç 6,000-TL için
4.200-TL olarak
1. yıl : 2.100-TL
2. yıl : 2.100-TL şeklindemi işlem yapmamız gerekecek.?
Kdv tutarınıda örneğe göre 756,00-TL olarak mı baz alacağız.?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Ben lastiği iktisadi kıymet saymam,dolayısıyla amortisman ayırmam.Sadece %70-%30 gider kaydı yaparım.Bunlar takibi zor kalemler.Bu biraz fıkradaki gibi bir durum.Hani 3-4 arkadaş sınava girmiyorlar,herkes aynı mazereti uyduruyor,gelirken aracın lastiği patladı diyor.Öğretmende sınavda tek bir soru soruyor.Aracın hangi lastiği patladı? 4 lastik alınıyor,biri patlıyor diğerleir duruyor vs. Karışık ve takibi zor.
Lastiğin ömrü aracın kullanımına görede değişiyor.1 yılda 1 lastik yiyen araçta olabilir.O nedenle genelde amortismana konu etmem ben.

URUM79

Tanınmış Üye
Ben lastiği iktisadi kıymet saymam,dolayısıyla amortisman ayırmam.Sadece %70-%30 gider kaydı yaparım.Bunlar takibi zor kalemler.Bu biraz fıkradaki gibi bir durum.Hani 3-4 arkadaş sınava girmiyorlar,herkes aynı mazereti uyduruyor,gelirken aracın lastiği patladı diyor.Öğretmende sınavda tek bir soru soruyor.Aracın hangi lastiği patladı? 4 lastik alınıyor,biri patlıyor diğerleir duruyor vs. Karışık ve takibi zor.
Lastiğin ömrü aracın kullanımına görede değişiyor.1 yılda 1 lastik yiyen araçta olabilir.O nedenle genelde amortismana konu etmem ben.
Tahsin hocam desenize konu zaten lastik gibi....:)