fonradar

Biodizel Makine

• Konbuyu başlatan gurkan
  • Başlangıç tarihi
G

gurkan

Ziyaretçi
Hem mal alıp satan, hemde nakliyecilik faaliyeti yapan bir firma. Araçları için kullanacağı motorini bu makine ile yapmaktadır. Bunun içinde Ham Soya Yağı vb. almaktadır. Alınan bu ham soya yağı hangi hesapa koduna işlenerek takip edilebilir. Bunun sonucunda oluşak motorin için bir işlem yapmak gerekir mi?

Arkadaşım bende senin gibi stajerim ama ben olsam şöyle yapardım; Makinanın normal alış kaydını yapardım.Ondan sonra Aldığım yağı 150 ilk madde malzemeler hesabında takip ederdim sonra motorin yapmak için kullandığım miktarı 760 pazarlama satışı dağıtım giderlerine veya araç firmanın kendi malını taşımaktan ziyade nakliyecilik işi yapıyorsa 740 hizmet üretim maliyetine atardım. Tabi üstadların yorumları nasıl olur bende merak ediyorum.

Soru net ve açık olmadığı için sözkonusu işletmenin;
- motorin üretebilen makina alım-satım işi ve nakliyat işi yaptığını,
- nakliyat yaptığı araçların sarfedeceği motorinleri de alım-satımını yaptığı makinalarla gerçekleştirdiğini varsayarak soruya....

motorin üreten makinalar 153 hesapta, satılmaları halinde 621 hesapta....

motorin üretiminde kullanılan Ham Soya Yağı girişlerinin 150- hesaba, motorin imalatı safhasında da diğer imalat unsurlarının da katılarak 700'lü hesaplarda imalatlarının yapılarak 151 ve 152 hesaba aktarılması ve taşıtlarda yakıt olarak kullanılan kısmının da dönemler halinde 740'lı hesaplarda giderleştirilmesi gerekir....

şeklide cevap verebiliriz...
saygılar....