Bir eleştiri/Yazıklar olsun!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

friko1907

Katkı Sunan Üye
şimdi yazıklar olsun diyeceğim forum karışacak.Olsun ben yine de diyeceğim ama kime diyeceğim konusunda kararsızım. Fazla değil yaklaşık 1 ay öncesine kadar bir yönetmelik çıktığında YMM 10 yıl kıdem bakanlık görevlileri vs vs denetim hakkını elde ettikleri zaman burda bütün SMMM ler SPK lisanslılar hep beraber mücadele edelim hakkımız yeniliyor diyorlardı. Ama görüyorum ki gelinen nokta da kime muhafiyet tanınıyorsa o diğerine senin zaten hakkın yok diyor. SPK lı arkadaşlar siz smmm ler ne hakkınız var diyor çünkü biz 3 yıl staj yapmadık staj parası yatırmadık yeterlilik sınavlarına girmedik yeterlilik parası yatırmadık SMMM ruhsatı için 2.500 TL yatırmadık stres yaşamadık ailemizden sosyal hayatımızdan ödün vermedik. Bunların hepsini sadece YMM SPK lisansı olan arkadaşlar yaptı. Ne de olsa biz bu ruhsatları havadan aldık hiç emeğimiz yok. İşte böyle düşünen bütün kişilere de benim cevabım şu hepinize yazıklar olsun.... Belki herşeyi tam anlatamadım ama anlayan anladı sanırım.

Bir meslek mensubu olmak istemeyen
SMMM

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: YAZIKLAR OLSUN

friko1907 ' Alıntı:
şimdi yazıklar olsun diyeceğim forum karışacak.Olsun ben yine de diyeceğim ama kime diyeceğim konusunda kararsızım. Fazla değil yaklaşık 1 ay öncesine kadar bir yönetmelik çıktığında YMM 10 yıl kıdem bakanlık görevlileri vs vs denetim hakkını elde ettikleri zaman burda bütün SMMM ler SPK lisanslılar hep beraber mücadele edelim hakkımız yeniliyor diyorlardı. Ama görüyorum ki gelinen nokta da kime muhafiyet tanınıyorsa o diğerine senin zaten hakkın yok diyor. SPK lı arkadaşlar siz smmm ler ne hakkınız var diyor çünkü biz 3 yıl staj yapmadık staj parası yatırmadık yeterlilik sınavlarına girmedik yeterlilik parası yatırmadık SMMM ruhsatı için 2.500 TL yatırmadık stres yaşamadık ailemizden sosyal hayatımızdan ödün vermedik. Bunların hepsini sadece YMM SPK lisansı olan arkadaşlar yaptı. Ne de olsa biz bu ruhsatları havadan aldık hiç emeğimiz yok. İşte böyle düşünen bütün kişilere de benim cevabım şu hepinize yazıklar olsun.... Belki herşeyi tam anlatamadım ama anlayan anladı sanırım.

SMMM
+1

friko1907 ' Alıntı:

SMMM

Sizlerinde hakkını savunduğumuzu düşünüyorum taslakta yer alan 15 yıla karşı çıktığımı belirten bir yazı yazdım taslakla ilgili başlıktada verdiğim tüm soruların cevabını paylaştım forumda takip edebilirsiniz herkes sınava girmeli kıdem konusu akıldan çıkmalıdır diye ancak SPK lisansımı da boşuna almadım elbette hakkımı - hakkımızı savunacağım öyle yazıklar olsun demekle olmuyor yanıldığınız nokta biz hakkımızı arıyoruz ve bu biraz ön plana çıkmış durumda yoksa tüm SMMM ve YMM ler sınava girmeli tekrar söylüyorum ben muafım (kanuni hakkım var)

Ortalık toz duman muafiyeti alan sessiz ancak muafiyet muafiyeti doğuracak YMM ler öyle yada böyle sınavsız bu belgeyi alacak şimdi kaç yıllık ymm SPK nın 100-200 TL civarına test usulü yaptığı sınavla verdiği belgeye müşterisinimi kaptıracak standart hep aynı taktik ilkin bir parmak balı sür sesleri kes sonra asıl amacına ulaş.
Zamanında burada bağımsız denetimde eski beyanatlara bakın bakalım şimdi taslaklarla muafiyet alıpda bu bizim hakkımız diyen arkadaşlar bakın bakalım eskiden neler yazmışlar, bizim meslekdaşlar bu zihniyette oldukça YMM ler bu piyasanın ekmeğini daha çokkkk yerde işte yapacak birşey yok bir parmak bala herşey feda bugün size verilen muafiyet şurda bir kaç gün sonra YMM lere verilecek piyasa zaten YMM lerde SPK lılar asıl ozaman bakalım kimi nasıl denetleyecek heleki Anadoluda olupda belge aldım diye bayram edenler kimi nasıl denetleyecek anadolunun büyük bir kısmı dönmüş basit usule vah bu memleketimin haline.
Benim mükelleflerden öyle 30-50 milyon cirolu olmadığından , 5000 TL civarıda bir eğitim ücreti veremeyeceğimden üstüne bu saatten sonra stajdı sepetti oydu buygu uğraşamayacağımdan ve en önemlisi bu işin bana cebimdeki parayı almaktan başka hiçbir katkısı olmayacağını adım gibi bildiğimden ben kendimce bağımsız denetimi kendi gündemimden kaldırıyorum kalan arkadaşlarada başarılar diliyorum.
Son olarak unutulmasınki bugünler unutulmayacak, bugün muafiyet aldım bu iş benim diye sevinenler yarın ters bir duruma düştüğünde müşteri bulupda şah kaza bir mahkemelik duruma düştüğünde yada Kamu gözetimi kendilerinden abuk subuk paralar talep edip belge iptaline gittiğinde sığınacak, dert yanacak yada haklarını savunacak meslekdaş aramasın çünkü bulamayacaklar.
Saygılarımla,

Bu 5000 tl işi çok garip. Bizler hesap adamıyız. Oturup bir hesaplayalım bakalım. Bu maliyeti çıkarmak için ortalama ne kdar denetim geliri olmalı ve bu gelirle ne kadar zamanda amaorti edilebilir?

SPK lisans alanlar mevcut lisanslılar sadece ve sadece spk tabi şirketlerin denetiminde çalışabilmelidir. SPK tabi şirketler haricinde denetim yapamalıdırlar. Diğer tüm denetim faaliyetleri için istisnasız tüm SMMM ve YMM eğitim ve sınava tabi tutulmalıdırlar. Eğer adaletten bahsediliyor kazanılmış hak deniliyor ise adalet budur.

kar.tal ' Alıntı:
SPK lisans alanlar mevcut lisanslılar sadece ve sadece spk tabi şirketlerin denetiminde çalışabilmelidir. SPK tabi şirketler haricinde denetim yapamalıdırlar. Diğer tüm denetim faaliyetleri için istisnasız tüm SMMM ve YMM eğitim ve sınava tabi tutulmalıdırlar. Eğer adaletten bahsediliyor kazanılmış hak deniliyor ise adalet budur.

Farzı misal bu şirketler , SPK ya tabi işletmeden daha mı büyük SPK ya tabi şirketlerin hemen hemen hepsi ilk 500 şirket arasında mantıklı öneri lütfen..

SPK bu lisansı ne için koydu ve dağıttı? SPK tabi şirketlerin denetiminde görev alacak denetçiler için. O zaman bu lisans sınırlı olarak sadece SPK denetimine tabi şirketlerde geçerlidir.

friko1907 ' Alıntı:

SMMM

Arkadaşım çeşitli görüşler olabilir

Herkes forumda ve KGK'yagörüşü bildirdi

Ne istiyprsunuz anlamakta zorluk çekiyorum

SPK lisansını yıratılm SMMM ruhsatımını yırtalım

Kime niçin niye yazıklar olsun

Ben bakanmıyım ben kurul başkanımıyım?

Biz bakanlar kurulumuyuz?

Ne istiyorsunuz

Herkese sınav mı herkes sınavsız olsun mu diyelim?

Duyguularla değil düşüncelerle hareket etmeniz gerekir

Forum karışacak kardeşim karışsa ne olur karışmasa ne olur?

Söyleyin ne yapalım?

Ben diyorum ki arkadaşlar

sınavsız ruhsat alan ymm-smmmler size sesleniyorum

Sınavsız ruhsat alanlar sınava girmelidir

smden smmmye geçenler sınava girmalidir

smden smmmye geçiş sınavları nasıl oldu kim kaç puan nasıl aldı?

Önce bunu düzeltin sonra gelin konuşalım

Sınavsız belge alan başkanlar dahil konuşulsun

Gelirler Kontrolörleri Hesap uzmanları hodri meydan

Herkese özel kanun mu çıkaralım friko 1097 arkadaş şartların

smmm deneyimin sınavla alıp almadığın özel şartlar yaz

neyse sana göre yönetmeliğe yön verelim o zaman?

haydi bilgilerini bekliyoruz değerlendirelim

Ynt: Bir eleştiri/Yazıklar olsun!

her kırılma döneminde bu mesleğin bir kısmı sınıfta kalıp daha sonraki seneler genç meslekdaşlara neler yaptıkları anlatılır.herhalde bu dönemde anlatılacak güruhta spk'lılar olacak.Bn kendi adıma çalışanlarıma stajerlerime okutuyorum yazdıklarını.kaçtır yazıyorum yazık çok yazık.ama bir türlü vazgeçmiyorlar.ellerine bir muafiyet almışlar oaraya buraya saldırıyorlar.

Engin denen arkadaş "merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söyler" misali piyasaya dalmış.kendisi muafiyet almışta hakkıymışta 15 yıllıkların haklarının iptali için mail atmış.yazıklar olsun.hemde çok yazıklar olsun.Anlaşılan 15 yıllık 20.000 meslekdaşı kendinize karşı ayaklandırmadan rahat etmeyeceksiniz.Hepsi örgütlenip sizin muafiyetinizin kalkması için karşı saldırya geçse anlaşılan aklınız anca başınıza gelecek.

Engin arkadaş şu ttk işini şu tfrs işini yalayıp yutmuş herhalde hak hukuktan bahsediyor.spk belgesiyle mi tfrs denetimi yapacaksınız Allah aşkına! bakın size karşı saygılı olmaya çalışıyoruz ama sınırları zorluyorsunuz arkadaşlar.

İlke savunacaksanız gelin hep beraber herkese sınavı savunalım..ama herkese..ne spk ne 15 yıl..o zaman belli olur ak koyun kara koyun..bilmem ne belgesi..Bu gidişle yazdıklarınızı daha çok okutacaz gençlere anlaşılan..

Bak ADemir meslektaş

YMM-SMMMlerden rusatını sınavsız alanlar ayıklansın

SPK ve 15 yıl şartlarını taşımama rağmen ben sınava gireceğim yemin ederim

3568deki haksızlıkları konuşmayıp başka olaylara bağlamanız bence normal değil

Daha önce yazdığım yazıyı tekrarlıyorum

Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
Meslek Mensupları, "Mesleğin gelişmesi ve sağlam temellere oturtulması için aralarında gerekli dayanışmayı kurarlar"

Arkadaşlar yalnızca bugünü düşünmeyelim, stajyer meslek mensupları dahil tüm meslek mensuplarının haklarını koruyup gözetmeliyiz.
1- SPK Sınavına girmek için dahi staj dönemi öngörülmezken, KGK staj dönemi öngörmektedir. Bu madde mutlaka değiştirilmelidir. Bağımsız denetçi olmak isteyen meslek mensupları 6 yıl staj yapacaktır. Bu süre çok uzundur.

2- Muhasebe, Muhasebe Standartları, finansal analiz, denetim vb gibi konularda meslek mensupları kendilerini geliştirmişlerdir. Bu gelişimi bir kaç istisna dışında Tek Düzen Hesap Planına, Muhasebe Standartlarına, Enflasyon Muhasebesi gibi uygulamalarda yüksek derecede intibak da görebiliriz.

3- Sürekli sınavsız belge verilen kişilerden bahsedilmektedir. Bu sınavsız belge verilen arkadaşlarımız nedeniyle tüm meslek mensupları küçümsenmemelidir.

4-Daha öncede bazı arkadaşların belirtiği gibi SPK denetçileri içerisinde de sınavsız belge alanlar mevcuttur. Bu Sınavsız belge alanlar yüzünden ben tüm SPK denetçilerini eleştirmiyorum.

SPK Denetçiside olsak hepimiz Meslek Mensubuyuz ve öncelikle 3568 sayılı kanuna tabiyiz. Bu açıdan mesleki dayanışmayı meslek mensubu olan herkesten beklemek stajyerlerde dahil tüm meslek mensuplarının hakkıdır.

Sonuç olarak, KGK'nin staj süresini kaldırmasını, mesleki deneyim süresinin 7 yıla çekilmesini, sınav derslerini azaltmasını beklemekteyiz. Aynı derslerden sınava almakla ne amaçlanmaktadır. Buda ayrı bir tartışma konusu.

Bu sabah 15 yılı aşkın smlik yapan daha sonra smmm geçen defterlerinin çoğu işletme defteri olan, tfrs denetimden haberi olmayan hatta lise mezunu olan komşum meslektaş bana aynen şunu dedi

Ya Şahin sen spkya girdin de ne oldu 15 yıllıklara denetçilik veriyorlar aynı konuma geldik Gardaş

Sakaryaya gidip tatil yaparız icabında

Bunun yormunu sizlere bırakıyorum..................................................................................................

aemirr,

hekes sınava mı girsin!

biz zaten sınava girmiş, geçmiş belgeyi almışız.. kazanılmış hakkımız var.

saldırıyıda yapan sizlersiniz.

spk bağımsız denetim belgesi ne sahip olanın muafiyet isteme gibi bi zorunluluğu yok. siz bu belgeye sahip olmadığınız için açtığımız konulara saldırıp duruyorsunuz.

şöyle düşünün,

acca belgeli spk belgeli meslek mensubu> spk belgeli meslek mensubu> spk belgesiz meslek mensubu

siizin kazanılmış bir hakkınız olmadığı için muafiyet istemeye mecbursunuz.
ama biz değil.

Sayın AEMİR,
1-15 yıllık deneyiminiz içinde hiç SPK'ya tabi bir firmayı UFRS'ye göre denetlediniz mi?
2-Halka açık şirket denetimi yaptınız mı?
3-UFRS ile 15 yıl içinde ilişkiniz oldumu?
4-UMS biliyormusunuz?
5-Kavramsal çerçeveyi biliyormusunuz?
evet SPK belgesi ile yeni TTK'ya göre denetim yapılır yani TTK denetçisi olunabilir ama 15 yıllık deneyimle TFRS'den bi haber, TMS 'den bi haber, UMS'den bi haber, UFRS' den bi haber denetim yapılmaz. Onun için 20.000 meslektaşı ayaklandırsan ne ayaklandırmasan ne. Herkez haddini ne yapıp yapamayacağını bilecek. SPK Listesinde denetçi olarak yer alan tüm meslektaşlar yeni TTK'ya göre denetimi yapar sınav olsada yapar muafiyet olsada yapar olmasada yapar. Konuyla ilgim yoktu ama bu kadarınada dayanamadım artık.

Devam edeyim Sayıştaydan sınavsız alan 70lik .... ymm amcam ellerini ovuşturuyor

Benim çevrem var Denetim Şirketi kuracağım diye

TFRS/ UFRS kelimelerini tam ifade edemiyor

ADemir meslektaşım bunlara yorım nedir söyle?

SPK belgesi olan ve denetim yapan bir denetçinin denetlediği bir halka açık şirketin mali tabloları yurt dışındaki firmalarda, yatırımcılarda ve finans kurumlarında kabul görüyor nedeni uluslararası finansal raporlama standartları ve genel kabul görmüş denetim satandartlarına göre yapılmış olan bir denetimdir soruyorum 15 yıllık deneyimli smmm meslektaşlarım defterini tuttuğunuz hangi şirketin mali tabloları yurtdışında kabul görüyor?

ymm lere muafiyet verilirken haklı olarak esip gürleyen smmm ler (spk lar dahil) şimdi kendilerinede muafiyet verilince hakkımızı aldık diyorlar,sizin pencerenizden bakarsak o zaman ymmlerde haklıydı onlarda hali hazırda denetim yapıyorlar onların da muafiyet hakkıydı.
ben staj ve sınavdan geçmiş 3 yıllık smmm yim denetçi olmak gibi bir düşüncem yok. bu muafiyetler de hep bir tarafın haklı itirazı oluyor. bence bu işin mantıklısı herkese iyibir eğitim ve adaletli sınavla hak eden denetçi olsun.
ayrıca istisnalar muhakkak olur, ancak spk lı smmmlerin bu pastadan fazla pay alacağını da sanmıyorum 5.000 tl yi verirken iyi düşünsünler harçlarda cabası.
syg.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...