Bir Firmanın Alacağını Başka Bir Firmaya Devretmesi Hususu..

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selam arkadaşlar
Konu biraz ilginç hangi başlığa açacağımı belirleyemediğimden buraya yazmaya uygun gördüm.
Şimdi arkadaşlar bizim iki firmamız var.Ortakları aynı olmak üzere biri üretim yapıyor biri de pazarlamasını yapıyor.Reklama girmesin piyasada tanınmış olan tuvalet kağıdı ve peçete gibi kağıt ürünleri imalat ve satışı..Üretimi yapan firmaya (A), pazarlayana da (B) diyelim..A firması üretimi yapıp B firmasına satıyor B firmasıda iç piyasaya malı satıyor.B firmasının da A firmasına haliyle borcu var.Şimdi;
B firmasının metro marketlerinden yaklaşık 250.000 TL alacağı var.ve şimdi B firması kapatılıp A firması üzerinden devamı düşünülüyor.Kapatılacağı için tahsil ve tediyeler kapatılmaya çalışıyor.Metro firması problem çıkardı. Şöyle ki hesabı kapatmıyoruz borcu A firmasına devrediyoruz bundan sonra o firmaya öderiz şeklinde saçma bir yaklaşımda bulunuyorlar.Kanunen alacaklı olunan bir tutarın başka bir firmaya devredilebilme olayı var.Yani Metro'nun söylediğini kabul etsek,yani B firması A firmasına alacağını devretse A firması durduk yere 250.000 TL kazanacak.Kanunen böyle bir şeyin olabileceğini (alacağın temliki dolayısıyle) fakat A firmasının Borçlar Kanununa göre transfer fiyatlandırması yapabileceği söylendi. Dolayısıyla burada karşımıza bir vergi çıkabilir.Öğrenmek istediğim şunlar:
1- Metro'nun yapmak istediği bu uygulama doğrumu?İş hukuksal boyutlara taşınabilir mi?Yani "borcumu ödemem diğer firmaya aktarır oradan devam ederim" demesi kanunlara ne kadar uygun?
2- Kaldı ki Metro gibi bir firmayı kaybetmemek veya karşımıza almamak için onun teklifi kabul edilse A firmasına bu alacağı için ne kadar vergi doğabilir?Kısaca transfer fiyatlandırması nasıl yapılır?
3- B firması A firmasına borçlu(metro alacağından daha fazla),A firması da Metro'dan alacaklı.Burada nasıl bir işlem yapılabilir.Emsali karşılayacak kadar devir yapılırsa vergi doğmayabilir diyorlar.

Sizlerin bu konudaki görüşlerinizi öğrenmek isterim.Tşk.ederim.Saygılar

Ynt: Bir Firmanın Alacağını Başka Bir Firmaya Devretmesi Hususu..

İlginç görüşlerim şöyle;

1- Metro'nun yapmak istediği bu uygulama doğrumu?İş hukuksal boyutlara taşınabilir mi?Yani "borcumu ödemem diğer firmaya aktarır oradan devam ederim" demesi kanunlara ne kadar uygun?

Salt yasal açıdan uygun değil. Kimse ben sana borçluyum ama bunu x firmasına öderim ancak diyemez. Alacağın temliki/borcun nakli işlemidir. Bu işlemin tamamlanması için alacaklının onayı gerekir.

2- Kaldı ki Metro gibi bir firmayı kaybetmemek veya karşımıza almamak için onun teklifi kabul edilse A firmasına bu alacağı için ne kadar vergi doğabilir?Kısaca transfer fiyatlandırması nasıl yapılır?

Ave B firmaları cari hesap çalışmaktadırlar borç alacak ilişkileri mevcuttur. Muhasebe açısından sorun olmaz

3- B firması A firmasına borçlu(metro alacağından daha fazla),A firması da Metro'dan alacaklı.Burada nasıl bir işlem yapılabilir.Emsali karşılayacak kadar devir yapılırsa vergi doğmayabilir diyorlar

Vergi konusu karmaşık. Devir şartları, kar zarar, cari hesapta borç alacağın durumuna göre değerlendirilmelidir.

Soru zor geldi,cevap az geldi :) Espri bir yana sayın nguroy teşekkür ederim ama konu gerçekten karışık olduğundan hala araştırma içindeyim.Yorumunuz için tşk.ediyorum.Eğer olayı çözersem buradan paylaşırım.Saygılar.

Ok sevinirim

Sayın Twolf

Bu konunun en kolay çözüm yolu daha doğrusu yazdıklarının hiçbirisine maruz kalmamak (transfer fiyatlandırması v.s) için iki firmayı birleştir.biliyorsun bu kanununen mümkün zaten yukarıdada B firmasını kapatıp A firmasından devam edileceği yazılı böylece METRO'da sorun çıkarmaz.Birleşme ile ilgili sormak istediklerin olursa yardımcı olurum ben bir tane yaptım.

FERHAT