fonradar

Bir firmanın ortağı(Bağ-kur'lu) iken, başka yerde SSK'lı çalışan olarak başlamak

Merhaba,

Konu ile ilgili google'da yaptığım aramalardan bir şey çıkaramadım. Umarım burada konuyla ilgili bir cevap bulabilirim.

Yaklaşık 1 yıldır SSK'lı olarak bir firmada pazarlamacı olarak çalışıyorum.

Bu ay, bir arkadaşımla birlikte, öteden beri yapmayı planladığımız iş için iki ortaklı şahış şirketi açılışı yaptık.

Bu yeni kurduğumuz işi mesai saatleri dışında ve genelde internet üzerinden yazışarak yapabileceğim için pazarlamacı olarak çalıştığım işime de devam ediyorum.

Muhasebemize bakan mali müşavir, SSK'lı olarak halihazırda çalışıyor olduğum için şu anda Bağ-Kur ödemesi yapmama gerek olmadığını ve sadece SSK ödememe devam edilebileceğini ; ancak eğer SSK ödemem kesintiye uğrarsa (iş bırakma vs gibi durumlarda..) o zaman mutlaka Bağ-Kur'a devam etmem gerektiğini söyledi.

Herşey buraya kadar tamam. Ancak şunu merak ediyorum ve cevabını alamadım.

Örneğin ben işçi olarak çalıştığım firmadan ayrılsam ve daha iyi koşullu başka bir firmada çalışmak istesem, o zaman ne olacak?

Çalıştığım işi bıraktığımda, tamam, artık Bağ-Kur'a geçmiş olayım ve ödemelerimi orada kendim yapayım.

Ancak başka bir firmaya çalışan olarak girmek istediğimde, resmi olarak çalışan görülebilmem için, SSK'lı olmam ve o firma tarafından SSK'mın ödenmesi gerekmiyor mu?
Bu durumda "artık Bağ-Kur ödemeyeceğim, çünkü SSK'm çalıştığım şirket tarafından ödenecek" deme lüksüm var mı?

Bunun çözümü nasıl olur bilemediğim için, önümde varolan başka iş fırsatlarını değerlendirme noktasında tıkandım kaldım.

Konu biraz hikaye gibi oldu, o yüzden tüm konuyu özetlemem gerekirse;

Mevzuatta, bir şahıs şirketine ortak olan (ve dolayısıyla Bağ-Kur ödeyen) kişi, aynı anda başka bir firmada resmi olarak işe giremez mi? Girebiliyor ise sosyal güvenlik ödemesini SSK olarak çalıştığı firma üzerinden devam ettiremez mi?

Teknik terimler konusunda çok bilgili olmadığım için yanlış veya eksik cümleler kurduysam özür dilerim.

Cevap alabilmem için başka bilgiler gerekiyorsa, yazarsanız onları da aktarmaya çalışırım.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Ynt: Bir firmanın ortağı(Bağ-kur'lu) iken, başka yerde SSK'lı çalışan olarak başlamak

6111 yasa ile oluyor artık başka firmada çalışıldıında bağkur duracak ssk devam edecek ayrıntılar için sgk tebliği bekleiyor

Ynt: Bir firmanın ortağı(Bağ-kur'lu) iken, başka yerde SSK'lı çalışan olarak başlamak

Gönlünü ferah tut. Apaçi arkadaşın dediği gibi 6111 sayılı yasa ile bu sorun ortadan kalktı. Sana teklif edilen tüm işleri değerlendir.

Yeni işe girişinde belki bağkurun pasif duruma geçmeyebilir Bağkura bir dilekçe ile durumu izah edersen daha garanti olur.

İyi çalışmalar.

apaçi, aydınay, lrtysh; çok teşekkür ederim cevaplarınız için.
Mesajlarınızı okuyunca ne kadar ferahladım anlatamam. aydınay'ın da tavsiyesinde dediği gibi artık gönül rahatlığıyla önümdeki iş fırsatlarını değerlendirebilirim.

Tekrar çok teşekkürler.