fonradar

Bir Muhasebeciye 350 Mükellef

Arkadaşlar herkese merhaba yeni üye oldum ve 1 aya kadar belgemi alıyorum.
bulunduğum ilçede 1 tek SM var ve 350 mükellef var bunun 80 tanesi şirket ve bilanço
kalanı ise işletme , 170 tanede basit var SM arkadaşa Allah daha çok versin.
ben doğma büyüme o ilçedeyim çevrem var ama ilçe küçük buraya büro açmak mantıklı olurmu ?

Ynt: bir muhasebeciye 350 mükellef

O ilçede bulunan 350 mükellefin,80 tanesinin şirket ve bilanço,kalanının işletme olduğunu--170 tanede basit usul mükellef olduğunu bilmeniz ilginç.
Demekki ; muhtemelen o meslek mensubunun yanında staj yapmış olmalısınız.
bu benim tahminim tabi sadece. ;)
konunuza gelirsek,
bugün kaç tane smmm nin 350 mükellefi vardır?oldukça güzel bir potansiyel.
ister bulunduğunuz ilçede açın,ister başka bir şehirde. Bence değişen bir şey olmaz. Sonuçta oturup müşteri gelmesini bekleyeceksiniz.Çevrem var diyorsunuz , varsa iş başka tabi. orayı tercih etmelisiniz.

Ynt: Bir Muhasebeciye 350 Mükellef

serpil hanım verileri sormuşsunuz veriler il defterdar verileridir.

Bu bilgilerin gizli olması gerekmiyormu? ???

Bu bilgileri defterdarlık nasıl olduda size verdi acaba ?
Bunlar gizli olması gerekiyor bildiğim kadarıyla

ya arkadaşlar tamam gizli bilgiler bende biliyorum ama defterdarlık bi istatiksel çalışma yapmış yıllara göre mükellef sayıları diye ve bende rast gele buldum.

yani adamı hemen suçlu yaptınız ya hayret bişey !! :mad: :mad: :mad: :mad:

Kimse kimseyi suçlamıyor. İfadelerinizi daha özenli seçiniz lütfen.

Arkadaşlar Maliye Bakanlığı sitesinden yıllardır öğrenilen bilgiler onlar zaten niye gizli olsun ki . Kaldıki o bilgilere pek güvenme bence . basit usulleri çık onlara oda bakıyor.

adaymusavir ' Alıntı:
Arkadaşlar Maliye Bakanlığı sitesinden yıllardır öğrenilen bilgiler onlar zaten niye gizli olsun ki . Kaldıki o bilgilere pek güvenme bence . basit usulleri çık onlara oda bakıyor.

bu maliye bakanlığıının sitesinin neresinde bulunuyor bu tarz bilgiler? linki buraya kopyalayabilirmisiniz? Ben bulamadım.
Bide kendi ilçeme bakayım bi kaç tane vergi mükellefi var? +kaç tane smmm var?
bilelim yani demi? ;D ;D ;D

adaymusavir ' Alıntı:

Ticari sır olduğu için bence gizli olmalı. Siz denet veya coopers&lybrand firmalarının kaç tane müşterisi var biliyormusunuz?

İl VD Başkanlığı/Defterdarlık veya GİB sitelerinde istatistikler başlığı altında bulabilirsiniz. Örn. GİB sitesindeki bilgiye göre 10.018 vergi denetim kadrosundan 3.510'u dolu imiş. İlçedeki sm/smmm sayısınıda bağlı olduğunuz odanın istatiskiklerinden öğrenebilirsiniz.

Ömerfaruk kardeş eğer büro edinirsen bu meslektaşla rekabet gibi bir durumla karşılaşacaksın (ister istemez ama fiyat anlamında algılamayın)Onun temizledikleri sana düşecek ama bilmem nasıl alırsın defter ücretini.

Ayrıca, basit usul mükellefi defterini nasıl oda tutabilir anlamadım arkadaşlar.Bende gideyim odada işebaşı yapayım o zaman veya yarın öğretmenlik yapayım, haftayada doktorluk birkaç hasta muayene etsem çıktı bayram parası.

Şu ülkede herkes mesleğini yapar, muhasebeciliği herkes yapar.

akmmuh ' Alıntı:
...
Ayrıca, basit usul mükellefi defterini nasıl oda tutabilir anlamadım arkadaşlar.....

İzmirde yanlış hatırlamıyorsam aylık 20 YTL ye tutuluyor.