Bir Şirketin Diğer Bir Şirkete Yaptığı İnşaat İşi

cevat kerem

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bizim bir şirket otel yapacak.bu otelini başka bir şirkete yaptıracak .bu durumda yapılacak inşaat işi 1 yıldan daha fazla sürecek.yıllara sari kapsamında mıdır.tam emin olmak istiyorum.görüşüm yıllara sari kapsamında olup % 3 stopaj kesileceği yönündedir.çünkü bir inşaat işinin yıllara sari olması için

1-yapılan işin inş.onarım işi olmalı
2-yapılan iş taahüde bağlı olmalı
3-yapılan iş yıllara sarkması başkaca görüşü olan arkadaş varsa ve bunu açıklasa sevinirim.saygılar

Ynt: Bir Şirketin Diğer Bir Şirkete Yaptığı İnşaat İşi

Merhaba kendi cevabınızı kendiniz vermissiniz Kolay Gelsin

Fakat taahhüdünüzde iş bitim tarihi yani anlaşmanızın tarihi bir yılı gecmiyorsa yıllara sari olmaz iş devam ederken bir sonraki yıla sarkıyor ise sarktığı tarihten itibaren yıllara sari niteliği kazanır ve stopaja konu olursunuz .

peki vergi kaydı olmayan bir gerçek kişi ile bir şirket sözleşme imzalayarak ,vergi kaydı olmayan bu gerçek kişiye bir işmerkezi inşaatı işini yapsa buda yıllara sari olurmu.

Sizin durumunuzu tam anlayamadım gercek kişi bu durumdan bir kar elde edecekse ister istemez vergiye tabi olmalı neden böle bir sözleşme imzalamıslar kendi aralarında gercek kişinin bu durumdan kazancı ne ve bence önemli olan sizin kimle sözleşmel yaptıgınız değil işin bir yılı aşıp aşmaması bir yılı asıyor ise sözleşmenizde siz kendiniz yıllara sari iş yapmıs oluyorsunuz bu benim sahsi gorusum yinede diğer arkadasların fikrinide alın kolay gelsin