Bir Stajerin Gizli Günlüğü

cümleten sa, bir stajer olarak yaşadıklarımı buraya günlük şeklinde yazacağım.böylece benden sonra gelecek stajerlere bir yadigar kalsın.işin birazda iç yüzünü görsünler.ve kendilerine hisse çıkarsınlar ve böylece önlerini daha iyi görebilsinler ve stajlarında küçük de olsa bir katkım olsun.

yazmaya başlıyorum

bügün cuma, korona devam ediyor 1 saat sonra ofisi kapatacağız. ofiste yaklaşık 1 yıldır çalışıyorum. bugün temizlik yaptık yerleri paspasladım, bulaşıkları yıkadım.gelen mükellef nerdeyse yoktu.gün çok sakin geçti.telefonda hiç çalmadı.akşam eve gidince tv izlicem.

Merhaba
Günlük yazabilirsiniz serbestsiniz de, yaşadıklarınız çalıştığınız büroya özel şeylerdir.Sizin yaşadıklarınızı bir başkasıda yaşayacak diyebilir miyiz.Her büro, her stajyer sizin ofis gibi mi çalışır,sizin şartlarınızda mı çalışır sormak lazım.O yüzden; kendinizi rahatlatacaksanız yazın,ama bir başkasına faydalı olacağını şahsen düşünmüyorum.
Ayrıca işin iç yüzünü öğrensinler derken,dışarıya başka gösterip içerde başka şeyler yapmıyoruz.Kimseye yalan yanlış şeylerde vaat etmiyoruz anlatmıyoruz dalaverelerde çevirmiyoruz. "işin iç yüzü" lafı biraz ağır kalmış,kabul edelim :)
Aklıma gelmişken bir şey daha sorayım.O ki stajyerlikle ilgili böyle bir mümtaz görev edindiniz, hayatınızda bu meslekte kaç değişik ofiste stajyerlik yaptınız.Kaç değişik muhasebe ofisinde çalıştınız? Yani öncü olmak istemeniz,deneyimlerinizi anlatmak istemeniz çok güzel,hiç bir lafım yok, ama siz stajyerlik konusunda ne kadar deneyimlisiniz.Yani sadece belli bir ofiste çalışarak burada edindiğiniz deneyimle başka stajyerlere ne katabilirsiniz.Bu bende soru işareti. Robert De Niro'nun "stajyer" filmini izlediniz mi :) İzlemediyseniz izleyin.
Size,üstlendiğiniz bu zorlu görevde başarılar diliyorum.

Merhaba
Günlük yazabilirsiniz serbestsiniz de, yaşadıklarınız çalıştığınız büroya özel şeylerdir.Sizin yaşadıklarınızı bir başkasıda yaşayacak diyebilir miyiz.Her büro, her stajyer sizin ofis gibi mi çalışır,sizin şartlarınızda mı çalışır sormak lazım.O yüzden; kendinizi rahatlatacaksanız yazın,ama bir başkasına faydalı olacağını şahsen düşünmüyorum.
Ayrıca işin iç yüzünü öğrensinler derken,dışarıya başka gösterip içerde başka şeyler yapmıyoruz.Kimseye yalan yanlış şeylerde vaat etmiyoruz anlatmıyoruz dalaverelerde çevirmiyoruz. "işin iç yüzü" lafı biraz ağır kalmış,kabul edelim :)
Aklıma gelmişken bir şey daha sorayım.O ki stajyerlikle ilgili böyle bir mümtaz görev edindiniz, hayatınızda bu meslekte kaç değişik ofiste stajyerlik yaptınız.Kaç değişik muhasebe ofisinde çalıştınız? Yani öncü olmak istemeniz,deneyimlerinizi anlatmak istemeniz çok güzel,hiç bir lafım yok, ama siz stajyerlik konusunda ne kadar deneyimlisiniz.Yani sadece belli bir ofiste çalışarak burada edindiğiniz deneyimle başka stajyerlere ne katabilirsiniz.Bu bende soru işareti. Robert De Niro'nun "stajyer" filmini izlediniz mi :) İzlemediyseniz izleyin.
Size,üstlendiğiniz bu zorlu görevde başarılar diliyorum.
ağzından bal damlıyor tahsin abi,gönül isterki sizin gibi birisi tecrübelerini düzenli olarak paylaşsa böylece diğer insanlar için benim yazdıklarımdan daha fazla faydalı olur:)

üç aşağı beş yukarı herbüroda benzer şeyler yaşanıyor şüphesiz diğer stajerlerinde benzer şeyler yaşaması muhtemel.yada hiç deneyimi olmayan birisi bunları okumakla hiçyoktan büro hayatı hakkında bir fikir sahibi olabilir.yönetmelikte stajerlerin 3 yıl staj yapacağı yazıyor bu çok yüzeysel bir ifade benim amacım bu ifadeyi olabildiğince açmak.ben iki farklı ofiste bulundum.kendi deneyimimce stajer arkadaşlara katkım olursa ne mutlu bana.filmi izlemedim ilk fırsatta izleyeceğim

Deneyimlemelerinizi merakla bekliyorum kardeşim.Hatta sadece deneyim anlatmakla kalmayın.Kendinizi mesleki anlamda geliştirebilmek adına sorularda sorun.Ofiste yapılan uygulamalardan da bahsedebilirsiniz.vaktimiz olduğu müddetçe irdeleriz. Yani sadece yerleri sildim,çayı demledim'le kalmasın olay :)
Başarılar diliyorum.

haftanın özeti

fatura toplamaya çıktım, fatura toplamayı seviyorum dısarda olmak içimde özgürlük hissi uyandırıyor.getirdiğim faturaların hepsini işledim.pttye evrak götürdüm orada kartpostallar vardı abi bunları satıyonuz mu diye sordum yoo alabilirsin dedi.bi tane aldım. karşıt inceleme tutanağı doldurdum.bi kaç saate ofisi kapatır eve kaçarım

.
Siz yazın lütfen, Günün özeti olur, Haftanın özeti olur, Ayın özeti olur,

Bence ; Çok sıkı bir günlük oluyor. İsteyen istediği kadar alınabilir. Hiçbir beis yok. Çok takılmamak lazım.

güzel sözler için teşekkürler:)kullanıcı adına aklıma ilk gelen şeyi yazdım.
kim bilir belki bir gün bir hortum şirketinin muhasebesini tutarım

gönderdiğim karşıt incelemede sorun çıktı belki tekrardan göndermem gerekebilir.bugün dışarda kalan faturaların bir kısmını daha getirdim.getirdiğim gibi işledim.şu an ofiste durgun bir hava var.birazdan dışarı çıkıp durağa gidecem umarım otobüse yetişirim bazen otobüsü yakalamak için koşmak zorunda kalıyorum ve bazende otobüsten inince köpek kovalayınca koşmak zorunda kalıyorum

Sevgili Stajyer,hangi programı kullanıyorsunuz.Evrak işleme konusunda nereye kadar yetkin var.Size nereye kadar bir sorumluluk verildi.Evrakların tamamını mı işliyorsunuz yoksa belli bir kısmını mı? Kar-zarar konusuna konusuna giriyormusunuz? Birazda bunlardan bahsedin.

Bende stajyerim (Şafak 6750). Sizce stajyerlere gerektiği özen veriliyor mu ? Gereken değeri alabiliyor mu satajyerler ?

Bende stajyerim (Şafak 6750). Sizce stajyerlere gerektiği özen veriliyor mu ? Gereken değeri alabiliyor mu satajyerler ?
Öyle genel bir soru sordunuz ki.Yani bu sorunun cevabı olumlu da olabilir olumsuz da.Herkes kendince yanıt verecektir.Ben 3 yıl evvel word ve excel dahi bilmeyen bir bayan stajyer almıştım.2 ay sonra lucada defter yazdırmaya başladım.Geçmiş yıllarda lise dahil birçok stajyer çalıştırdık.İleride mesleği yapmak istemeyen ama mecburiyetten staj yapan bir çok arkadaşımızı mesleğede kazandırdık.Hatta okul müdürleri bile bizi tanıyordu. Önce bizim büroya yönlendiriyordu.Örnekleri çoğaltırım.
Ben kendi adıma cevaplandırırım.Değerini de verdim,karşılığını da aldım.Fakat bu,tek taraflı olmaz.Ben öğretmek isterim ama karşımdaki de öğrenmek isteyecek.Birazda kapasite meselesi tabi.Hatta farkındaysanız bir önceki mesajımda hortum satan nalburcu :) arkadaşa br soru sordum. Size büroda ne kadar yetki veriliyor.Şimdi bu yetkiyi verende var,belli bir sınırda tutanda.
O yüzden sorduğunuz soru,herkese,her büroya ve her stajyere göre değişir.

:)

zirve kullanıyoz tahsin abi, bana fatura işletiyorlar(alış,satış,müstahsil makbuzu),ba-bs ye bakıyorum bunun dışında pek bir şey yaptırdıkları söylenemez.internetten fatura kesmeyi bile göstermediler geçen mükellef gelince earşiv kesmeyi kendi imkanlarımla buldum.fazla birşey göstermediklerini farkedince bende arada aklıma takılan soruları internetten araştırmaya başladım.arada yeterlilik kitaplarına filan bakıyorum. röportaj adamın reklamcılık videosundaki juniordan farkım yok abi aynı ben de o şekildeyim:)

cagri kardeşim, tahsin abinin de dediği gibi o konu bürodan büroya değişiyor.keşke her stajere gereken özen verilse.haklarını yemim benim çalıştığım yerdeki kişiler gerçekten iyi insanlar ama muhasebeyle alakalı bana fazla bir bilgi akışı olmuyor

Haklısınız tatbikî de yere, zamana, kişiye göre farklılık gösterir anacak amacım konuşmak sohbet etmekti. böyle açılmış olsun konu. Benim staj yaptığım MM' de çok iyi Sağ olsun. İyi bir mali müşavire denk gelmek çok önemli bu süreçte. sizce yeterliliğe nasıl çalışalım bir de 1 yıl kala başlasak çalışmaya çok mu uzun olur.

bence son 1 yıl düzenli çalışmayla yetecek bir süre,ben ilk konuları bitirip ardından soru çözmeyi düşünüyorum.tesmerin kendi sitesinde çıkmış sorular var onlara da mutlaka bakılmalı.ama sakin kafayla bakılması şart yoksa teknik terimler çok oldugu için insanın kafası almıyor yada en azından bende böyle oluyor

Haklısınız tatbikî de yere, zamana, kişiye göre farklılık gösterir anacak amacım konuşmak sohbet etmekti. böyle açılmış olsun konu. Benim staj yaptığım MM' de çok iyi Sağ olsun. İyi bir mali müşavire denk gelmek çok önemli bu süreçte. sizce yeterliliğe nasıl çalışalım bir de 1 yıl kala başlasak çalışmaya çok mu uzun olur.

Selamlar, ufak bir katkıda bulunayım. Nacizane tavsiyem, 1 yıl kala finansal muhasebeye çalışın. 6 ay kala diğer derslere başlayın, tüm derslere erken başlarsanız çabuk sıkılabilirsiniz.Finansal muhasebe sınavında zaman sıkıntısı olduğu için pratik kazanmak gerekiyor. Cevapların hepsi birbirine bağlı olduğu için çok fazla pratik şart. Zamanla bulmaca çözer gibi takır takır bütün soruları çözebiliyor oluyorsunuz.
Finansal muhasebe sınavıyla ilgili ufak bir nüans:) zamanınızın çoğunu yevmiye maddelerine harcayın. Yevmiye maddeleri doğru ise diğer yerlerde eksiklik varsa bile geçerli not alıyorsunuz hatırladığım kadarıyla fakat rakamlar/kodlar yanlışsa hem yevmiye maddesi hem de diğer gelir tablosu bilançodan da artı puan almış Olursunuz.

şimdi gelelim haftanın son gününe sabah bir tane dilekçe vardı onu yazdım,dilekçe bitince tesmer videolarını izledim.dışarda kalan son faturalar vardı hepisini getirdim.