zirve

Bir Yerde Çalışırken Şahıs Şirketi Kurmak

Üyelik
17 Ocak 2020
Mesajlar
0
Konum
İstanbul
Arkadaşlar merhaba,

Ben bir soru sormak istiyorum. Misal ben x şirketinde sigortalı olarak çalışıyorum, çalıştığım iş yerinde imzaladığım sözleşmede şu madde var;


işçi, işveren için sürdürdüğü faaliyetlerinin yanında, herhangi bağımsız faaliyette bulunamaz, herhangi bir şirkete ortak olamaz veya ne sıfatla olursa olsun ücret karşılığı veya karşılıksız çalışamaz. Herhangi bir görev alamaz, herhangi bir hizmet veremez.

Şeklinde bir madde var. Bende bir e-ticaret sitesi açmak istiyorum ve şahıs şirketi kurmak zorundayım. Şirkete bildirmeden şahıs şirketi kurarsam şirket bunu öğrenebilir mi? Öğrenirse ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bu konuda hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Ticaret odasından/Mersis'ten yada İnternet vergi dairesinden sicilde kaydınızın olup olmadığını veya üzerinize vergi kaydı olup olmadığını da çok kolayca öğrenebilirler.
 

Dogan0016

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
Üyelik
19 Ocak 2020
Mesajlar
5
Konum
Aydın
Merhabalar, 2016 şubat ayında home ofis şekli
nde bir şahıs şirketi kurdfum didim/aydın bölgesinde ve yılbaşı öncesi aralık 2019 tarihinde kapanış verdim hem farklı ile yerleşiyorum hemde faliyetimi giderleri karşılayamadığım için durdumdum. 2 hafta kaddar sonra ocak ayı içerisinde yoklama tutulup kapanış gerçekleştirildi. takip edewn 4-5 günün sonrasında rreesen şirketim geri açıldı ve kapanış yoklamam sdistemden silindi vergi daireleri böylesine keyfi bir işlem yapabilirmi _? ben bir işe giripp çalışacğım bana engel değil deselerde ben farklı şehirden dewvamlı telefon yada bizzat vergi dairesine gidip sürekli bilgi alamam yeni defter tastik ücreti yada her ay muhsaaebe ücreti ödeyemem resmen maaşımdan bir kısım tutarı her ay bize bağlayacaksınız der gibi iş yapğılıyor ne yapmalıyım şahıs şirketini hiç kapatamayacakmıyım yada ltd şirketler gibi 1 yıl uğraşcakmıyım çk zor duruma düşürdüler beni lütfen fikir verin bana
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,270
Konum
Manisa
İşyerini tam manası ile kapatmadı iseniz kapanış işlemleri iptal edilebilir.
 
Üst