Birden Fazla Antivirüs Programı

Selamlar şirketimize 20 adet bilgisayarımız ıcın antivirüs prograı aldık tanesı 212,50 tl den toplamda 4250+kdv.burda 4250 tl den 267 maddi olmayan diğer duran varlıkara atıp amortisna ayırmakmı doğru yoksa adet olarak dusunup 1500 tl sınırı asmadıgı ıcın direk gideremı atmamız lazım

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba
Birim fiyatları açısından değerlendrirsek sınırın altında kaldığından giderleştirmenizde bir sakınca olmaz.Ayrıca lisans süresini bilmemekle birlikte 1 yıl olduğunu varsayarsak anında alınıp tüketilebilen bir ürün olmadığını da hesaba kattığınızda 180-280 şeklinde dönemsel olarak giderleştirmenizde fayda vardır.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayin memet

TDHP 260 hesap ''260 Haklar Hesabı: İşletmelerin; patent,lisans, telif, imtiyaz, ticari marka, ünvan gibi bir bedel ödenerek elde edilen bazı hukuki tasarruflar ile kamu otoritelerinin işletmeye belirli alanlarda tanıdığı kullanma, yararlanma gibi yetkiler dolayısıyla yapılan harcamaların izlendiği ve takip edildiği hesaptır.'' seklinde aciklanmistir.

Amortisman ise;

Ticari kazancın tespitinde yer alan önemli gider kalemlerinden biri de amortisman gideridir. Amortisman uygulaması, iktisadi kıymetlerin değerlerinin bu kıymetlerin kullanılabileceği sürede yok edilmesi, diğer bir deyişle iktisadi kıymetin değerinde meydana gelen azalmanın gider/maliyet unsuru olarak kayıtlara alınmasıdır. Mükelleflerin 31.12.2003 tarihinden sonra iktisap ettikleri amortismana tabi iktisadi kıymetlerini 5024 sayılı Kanun ile değişen hükümlere göre, yani Maliye Bakanlığı’nın tespit ve ilan ettiği oranlar üzerinden itfa edeceği, bu oranların belirlenmesinde ise, iktisadi kıymetlerin faydalı ömürlerinin dikkate alınacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda 01.01.2004 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 333, 339 ve 365 numaralı Vergi Usul Kanunu tebliğleri yayımlanmıştır.​

Amortisman ayirma kosullari ise;

Bir iktisadi kıymetin amortisman yoluyla itfa edilmesi için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Genel olarak iktisadi kıymetin;
  • İşletmede Bir Yıldan Fazla Kullanılması : Bir yıldan kasıt 365 günden fazla kullanılmasıdır,​
  • Envantere Dahil Olması: Envantere alınmış olmaktan kasıt kıymetin hem fiilen işletmenin tasarrufunda bulunması hem de envantere kaydedilmiş olmasıdır,​
  • Yıpranma, Aşınma, veya Kıymetten Düşmeye Maruz Bulunması: Değer kaybından kasıt, kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan yıpranma, aşınma vb şekilde iktisadi kıymetin ömrünün tükenmesinin yanı sıra teknolojik gelişmeler, moda vb olaylar sonucu iktisadi kıymetin değerini yitirmesidir. Diğer bir ifadeyle zamanla değerini yitirmeyecek kıymetlerin amortisman yoluyla itfası kabul edilmez (örneğin; boş arsa ve araziler). Kanun koyucu iktisadi kıymet üzerinde değer kaybına neden olabilecek her türlü etkiyi amortisman ayrılması için yeter saymıştır. Bu etkilerin fiilen mevcut olmaması uygulama için engel teşkil etmemektedir.​
  • Değerinin Belli Bir Tutarı Aşması: Değeri belli tutarı (01.01.2008 tarihinden itibaren 600.-YTL) aşmayan peştemallıklar ile işletmede kullanılan alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar amortismana tabi tutulmayarak doğrudan doğruya gider olarak dikkate alınabilir. Öte yandan iktisadi ve teknik anlamda bütünlük arz eden kıymetler için bu had topluca dikkate alınmalıdır.

Sonuc: Yukaridaki aciklamalariniza gore şirketinize 20 adet bilgisayarınız ıcın alinan antivirüs prograı icin odenen (tanesı 212,50 tl den toplamda 4250+kdv) 260 hesaba kaydedilip amortisman yoluyla giderlestirilmesi gerekir.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Bence burada ikitsadi bir bütünlükten bahsetmek doğru olmaz.İktisadi bütünlüğe örnek ne olabilir. (Belirlenen had'din topluca dikkate alınacağına dair en basit örnek) Bilgisayar faturası aldınız.Kasa içeriği detaylandırılmış olsun.harddisk,ram,ekran kartı,mouse,klavye vb. (mouse ve klavye bile tartışılır) ayrı ayrı fiyatlandırılmıştır ama hepsi bir bilgisayarı oluşturan parçalardır ve bunlardan bir tanesi eksik olursa bilgisayar çalışmayacağı için burada bir iktisadi bütünlük vardır.Burada birim fiyat açısından değerlendirme yapılmaz,bütünü ele alınır.
O nedenle burada alınan a.virüs programları için iktisadi bütünlük oluşturur,haktır diyemem.Ama her bir program 1500 TL üzerinde olsaydı o zaman bütünlüğede bakmaya gerek yoktu.
Ben böyle düşünüyorum.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Tahsinim

Bende Catal, bicak, kasik'la ornek vereyim. Bunlarinda tek, tek fiyatina baktiginda belirlenen tutarin altinda ancak bunlari bir otel, restorant, vb yerler tek, tek degil bellir bir tutar aldiklarindan burada iktisadi butunuk soz konusudur ve bunlarin demirbas olarak dikkate alinmasi gerekir.

Bu lisan hakkinda tek bilgisayar icin degil toplam 20 adet icin toplu virus programi alinmis. tek bilgisayar icin olsaydi tamam bu gider olurdu. Ancak 20 bolgisayar icin alinan 20 adet virus programi icin yukarida yazdigim gibi islem yapilmasi uygundur

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Peki bu antivirüs programının kullanım süresi 1 yıllık olsaydı, yine amortisman yolu ile mi giderleştirmek gerekirdi?

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Peki bu antivirüs programının kullanım süresi 1 yıllık olsaydı, yine amortisman yolu ile mi giderleştirmek gerekirdi?

Aldığınız Virüs programının kullanım süresi muhtemelen bir yıldır, Sürekli güncelleme gerektiğinden bu tür programlar her yıl güncelleme bedeli talep ederler. Konunun bu yanını inceleyin. Bu nokta hakkında net bilgi verirseniz kayıt hakkında daha farklı bir yöntem uygulamanız gerekir.

Ferhat kardeşimin de bu kez toplu değerlendirme fikrine ben de Tahsin gibi katılmıyorum. Bağımsız kullanılabilme, bağımsız değerlendirilebilme, ayrı ayrı çalışabilme şartları gözönüne alınmalı bencede giderdir. Ancak bu durumun da yukarda sorduğum sorunun cevabı alındıktan sonra karar verilmelidir.

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Ben de sizin gibi düşünüyorum. Antivirüs programını bir sabit kıymet gibi değerlendirmemek gerekir. Çünkü burada bir sahiplikten
çok, sigorta poliçesi gibi bir koruma kalkanı satın alınıyor.

Tek bir antivirüs programının bedeli 2000 TL, ama kullanım süresi 1 yıl olsaydı; amortisman yolu ile giderleştirmek işletmenin
fazla vergi ödemesine yol açardı.

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Ben de sizin gibi düşünüyorum. Antivirüs programını bir sabit kıymet gibi değerlendirmemek gerekir. Çünkü burada bir sahiplikten
çok, sigorta poliçesi gibi bir koruma kalkanı satın alınıyor.

Tek bir antivirüs programının bedeli 2000 TL, ama kullanım süresi 1 yıl olsaydı; amortisman yolu ile giderleştirmek işletmenin
fazla vergi ödemesine yol açardı.
Sorumun asıl cevabını yazmamışsınız ancak eğer satın alma bir yıllıksa aslında bu bir kiralama gibidir ve sizin bu kayıt için "Peşin Ödenen Giderler" çerçevesinde kayıt yapmanız gerekir, hatırlatayım.

selbyerol

Katkı Sunan Üye
Benim bildiğim virüs programları süreli satın alıyor, yani 1 yılda giderleşmesi gereken alımı 4 yıl amortisman ayırmak hatalı gibi.