fonradar

Bireysel Emeklilik Primi GV Matrahından Düşülmesi Hak.

M.Gür

Katkı Sunan Üye
Merhaba, bir çalışanım var kendisi aylık bireysel emeklilik primi ödüyor ve bireysel emeklilik priminin gelir vergisi matrahından düşülebildiğini biliyorum.

Ben tüm maaşlarımı resmi olarak gösteriyorum ve bireysel emeklilik primi işci kendisi ödüyor ben bu primi yinede matrahtan düşebilirmiyim. ve ödenen prim neti kadarmı düşmeliyim.

Ynt: Bireysel Emeklilik Primi GV Matrahından Düşülmesi Hak.

BES uygulamasında ödenen primler, ödeyen ücretlilerin gelir vergisi matrahından düşülebilmektedir. Yani çalışanınızın net ücretini hesaplarken dikkate alınacaktır. Uygulamaya ilişkin ayrıntılar için mevzuata başvurmanızı tavsiye ederim, ancak konunun özü yukarıda yazdığım gibi.

İlgilinin maaşının %10 nuna kadar olan BES primini gelir vergisi matrahından düşebiliyorsunuz.

Ücretliler için bireysel emeklilik sisteminde ödenen katkı payları ödendiği ayda elde edilen ücretin % 10'nu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirilebilir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken hususların kısa özeti aşağıdaki gibidir;

Ücretli, ücetlinin eşi ve çocuğunun pirim ödemelerinin NET tutarını ,matrahından düşebilirsin.

Katkı payı ve primlerin vergi matrahının tespitinde indirim konusu yapılabilmesi için, gelirin elde edildiği dönem ile ilişkili olması ve bu dönem sonuna kadar ödenmiş olması gerekmektedir.Yani Prim İlgili dönem sonuna kadar zamanında ödenmiş olmalıdır.

Aynı şekilde ücretlilerin ödediği prim ve katkı payının ilgili olduğu ayda indirilemeyen kısmı, izleyen aylara ait ücretin matrahından indirilemeyecektir. yani zamanında ödenen fakat işveren tarafından düşülmeyen prim sonraki aylara yansıtılamaz.

Geçmiş dönemlere ilişkin olarak yapılan prim ve katkı payı ödemelerinin ,matrahının tespitinde indirim konusu yapılması da mümkün değildir.

ödemeler aşağıdaki belgelerle de tevsik edilebilecektir:
- banka dekontları,
- otomatik para çekme makinası (ATM) makbuzları,
- kredi kartı ekstreleri ve
- posta çekleri

E-posta veya faks yoluyla gönderilen makbuzların belge olarak sunulması durumun ise
Sigorta poliçesi veya emeklilik sözleşmesinin bir örneğinin (fotokopisinin) işverene verilmesi halinde sigorta veya emeklilik şirketlerince faks veya e-posta yoluyla katılımcılara gönderilen makbuz örnekleri ile internet ortamında yapılan ödemelere ilişkin olarak bilgisayardan alınan çıktılar esas alınarak da indirim uygulanabilecektir.

Arkadaşlar peki çalışan bireysel emekliliğini kendi ödüyorsa ve bunu işveren işçinin gelir vergisinden nasıl düşebilir .
Prosedürü nedir
Teşk.

Merhaba,

Ben babama ait şahıs işletmesinde çalışıyorum ve babam benim adıma bireysel emeklilik primi ödüyor. Bunu gider olarak gösterebilir miyiz?

Ayrıca yukarıda okuduğum bilgilere dayanarak ödenen prim alınan ücretin %10'unu aşıyorsa hiçbir şekilde gider olarak gösterilemiyor mu yoksa sadece %10'luk kısmını mı gider olarak göterebiliyoruz?

merhabalar,
bir soru da benden,
bankalardan kredi çekerken banka tarafından yapılan zorunlu sigorta bedeli matrahtan düşülebilir mi?

sayın forumdaşın zorunlu sigorta bedelini matrahtan düşebilirsiniz

merhaba
bu bireysel emeklilik ödemesini işveren tek başına düşemez
ancak muhasebecisi düşebilir
bunun bir hesaplanma metodu vardır
personelin ödediği bes aylık brüt ücretinin %10 undan fazla ise sadece %10 luk kısım dikkate alınır
brüt ücretten ssk primleri düşüldükten sonra (%15) kalan gelir vergisi matrahından ödenen bes primi düşülüp kalan rakam esas gelir vergisi matrahı rakamı olur. bu yeni gelir vergisi matrahı üzerinden hangi dilime giriyorsa o dilim kadar gelir vergisi hesaplanır, aradaki fark ise personelin net maaşına eklenip personele banka kanalıyla ödenir.
bu işlem ile, işveren gelir vergisini devlete değil personele ödemiş olur.
iyi çalışmalar

denizyılmaz ' Alıntı:
merhaba
bu bireysel emeklilik ödemesini işveren tek başına düşemez
ancak muhasebecisi düşebilir
Bu yazı biraz tuhaf durmuş. İşveren neden tek başına BES'leri düşemez anlamadım.
Sayın Deniz Yılmaza ek olarak şunları alıntı yapıyorum.
basar03 ' Alıntı:
Ücretliler için bireysel emeklilik sisteminde ödenen katkı payları ödendiği ayda elde edilen ücretin % 10'nu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirilebilir.