fonradar

Bireysel Emeklilik Sigortası Yatıran İşçinin Vergi İndirimi

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Bireysel emeklilik sigortası yatıran işçi nin yatırdığı primlere ait vergi işçinin ücret ödemesinden doğan gelir vergisinden indirilebilirmi?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi çalışmalar

Ynt: Bireysel Emeklilik Sigortası Yatıran İşçinin Vergi İndirimi

yatırılan primin %10unu (en fazla asgari ücretin %10nu olmak üzere) vergi matrahından düşebilirsiniz. Şu anda asgari ücrette 9,99 ytl bir vergi avantajı oluyor. Personelin bireysel emeklilik katkı payına ait ödemesine ilişkin dekontun aslınının da gerektiğinde ibrazı gerekiyor.

------------------------------------

Bireysel emeklilikte vergi avantajı;

Devlet, Bireysel Emeklilik Sistemi'ni çeşitli vergi avantajları ile destekliyor. Katılımcı katkı payı ödenmesi aşamasında,

* Ücretliyse, aylık brüt maaşının % 10'unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını,

* Beyana tabi vergi mükellefi ise, yıllık brüt gelirinin % 10'unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmayan kısmını vergi matrahından düşebilir.

* Emeklilikte ise, ödenecek toplu paranın % 25'i vergiden muaf tutularak, kalan % 75 üzerinden % 5 stopaj kesintisi yapılarak ödeme yapılır.

* 10 yıldan önce sistemden çıkılması halinde, birikimler % 15 stopaj kesintisi yapılarak ödenir.

* 10 yıldan sonra 56 yaşından önce sistemden çıkılması halinde, birikimler % 10 stopaj kesintisi yapılarak ödenir.

yani işçinin muhtasarı %10 tutarında daha düşük oluyor dolayısıyle daha az kesinti yoluyla gelir vergisi ödeniyor. peki ya işçinin ödencek geler vergisi yoksa? yani 5084 AGİ gibi nedenlerle bu durumda ne olcak.

gelir vergisi matrahından düşersiniz eğer kalırsa alır kalmazsa veya alacak yoksa o zaman alamaz zaten vergi vermiyor olur o zaman gerekte kalmaz

teşekkür ederim. iyi çalışmalar

Arkadaşlar ben aylık 60 TL ödüyorum . bu ay 3000 TL ara ödeme yaptım.
maaşıma vergi avantajı olarak 29 TL kadar bi miktar yansıtmışlar.

Ben daha yüksek bekliyordum . Hesaplama nasıl oluyor bilen var mı ?
( Brüt maaşım 2.503,48 TL )

Ücretlerden İndirim konusu yapılacak bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ödendiği ayda elde edilen ücretin % 10?unu (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için ödenen primlerde, ödendiği ayda elde edilen ücretin %5?ini) ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz.

Brütün %10 u olan 250,35 dikkate alınır. Onun üzerinden vergi indirimi almışsınız.Kümülatif vergi matrahınızı bilmemiz lazım hesaplayabilmek için.

smmm-ankara ' Alıntı:
yatırılan primin %10unu (en fazla asgari ücretin %10nu olmak üzere) vergi matrahından düşebilirsiniz. Şu anda asgari ücrette 9,99 ytl bir vergi avantajı oluyor. Personelin bireysel emeklilik katkı payına ait ödemesine ilişkin dekontun aslınının da gerektiğinde ibrazı gerekiyor.

Devlet, Bireysel Emeklilik Sistemi'ni çeşitli vergi avantajları ile destekliyor. Katılımcı katkı payı ödenmesi aşamasında,

* Ücretliyse, aylık brüt maaşının % 10'unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını,

* Beyana tabi vergi mükellefi ise, yıllık brüt gelirinin % 10'unu ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmayan kısmını vergi matrahından düşebilir.

* Emeklilikte ise, ödenecek toplu paranın % 25'i vergiden muaf tutularak, kalan % 75 üzerinden % 5 stopaj kesintisi yapılarak ödeme yapılır.

* 10 yıldan önce sistemden çıkılması halinde, birikimler % 15 stopaj kesintisi yapılarak ödenir.

* 10 yıldan sonra 56 yaşından önce sistemden çıkılması halinde, birikimler % 10 stopaj kesintisi yapılarak ödenir.
mrb, aranıza yeni katıldım. Bilgilerinizden istifade etmeye çalışıcam..

asgari ücretli için uygulama

şuan asgari ücret bürüt 729.tl bunun yüzde 10 u 72,90 tl (yani aylık en fazla 72,90 tl lik bir prim yatıra bilir) ın vergi avantajı 10,94 tl yapıyor. doğru mu...?

birde asgari ücretle çalışmayan bir kişi için bir uygulama rica edebilirimiyim.?

bürüt ücreti: 3.000_tl (ve aylık olarak ödediği b.e. pirimi 755 tl)

şimdiden tşk ler..

smmm-ankara ' Alıntı:

En fazla asgari ücretin %10 demişsiniz, benim bildiğim aylık bürüt kazancın % 10 gelir vergisi matrahından düşülür fakat indirime konu olan bireysel emeklilik ödemesinin toplam tutarı asgari ücretin yıllık toplam tutarını geçemez.

Örnek 1 :
Aylık kazanç 2.500,00 bürüt ise ve aylık 300 TL bireysel emeklilik ödemesi yapılıyorsa 250 TL gelir vergisi matrahından düşülür.

ysnacar ' Alıntı:
smmm-ankara ' Alıntı:

En fazla asgari ücretin %10 demişsiniz, benim bildiğim aylık bürüt kazancın % 10 gelir vergisi matrahından düşülür fakat indirime konu olan bireysel emeklilik ödemesinin toplam tutarı asgari ücretin yıllık toplam tutarını geçemez.

Örnek 1 :
Aylık kazanç 2.500,00 bürüt ise ve aylık 300 TL bireysel emeklilik ödemesi yapılıyorsa 250 TL gelir vergisi matrahından düşülür.

Doğrudur..

Ödemeyi çalışmayan eş kendi kredi kartından yapıyor olsa, çalışan eş bu sigorta indiriminden faydalanabilir mi?
Şİmdi durum şu eşlerin her ikiside çalışırken biri işten ayrılıyor.. ve bugüne kadar ödediği ve vergi indirimini kullandığı bireysel emeklilik sigortasını ödemeye devam ediyor.. vrgi avantajını çalışan eş kullanabilir mi?

poliçe çalışan adına olduğu için nasıl ödendiğine bakılmaz diye düşünüyorum.
yani çalışan adına poliçe var ve prim ödeniyor ise bu halde GV indiriminden faydalanmalıdır. kaldı ki işverene teslim edilen BES prim ödeme dekontları için işveren bunu kim ödedi diye sormaz..

Merhaba,

Kasım 2009'dan beri BES ödemelerimi dondurmuştum. Gelecek aydan itibaren tekrar düzenli ödemelere başlamayı düşünüyorum. Ayrıca geçmiş 5 aya ait ödemelerimide yapacağım.

1. Gelecek ay toplu halde ödeme yaptığımda aylık brüt maaşımın %10'undan fazla olacak. Dolayısıyla vergi indirimden yeterince yararlanamayacağımı düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

2. Doğru düşünüyorsam geçmiş ayların ödemelerini geçmiş ayların vergisinden indirebilmenin bir yolu varmı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ödendiği ayda indirim konusu yapılabileceğinden geçmiş aylar için yararlanamazsınız.

Murat CER ' Alıntı:
yani çalışan adına poliçe var ve prim ödeniyor ise bu halde GV indiriminden faydalanmalıdır. kaldı ki işverene teslim edilen BES prim ödeme dekontları için işveren bunu kim ödedi diye sormaz..

Hayır benim sorumda poliçe çalışan adına değil... çalışanın eşi adına .. eşi daha önce çalışıyormuş.. ancak işten ayrılmış.. BES ödemelerine devam ediyor.. çalışan eş, çalışmayan eşinin BES'lerini vergi indirimi konusu yapabilir mi?

seyran ' Alıntı:
Murat CER ' Alıntı:

Hayır benim sorumda poliçe çalışan adına değil... çalışanın eşi adına .. eşi daha önce çalışıyormuş.. ancak işten ayrılmış.. BES ödemelerine devam ediyor.. çalışan eş, çalışmayan eşinin BES'lerini vergi indirimi konusu yapabilir mi?

Bildiğim kadarıya ÇALIŞMAYAN eşin ödemeleri ÇALIŞAN eşin vergisinden indirilebiliyor. Az önce internette yaptığım araştırmada bunu gösterdi. Yinede üstadlarımızın cevaplaması daha sağlıklı olacaktır.

Kanunda brüt ücretin %10'una kadar vergiden indirilebilir diyor.

Peki bazı aylarda ikramiye alan bir işçi için %10'luk bölüm hesaplarken ikramiye de katılmalı mıdır?

Yani aşağıdakilerden hangisi doğrudur.
maaş / %10
(maaş + ikramiye) / %10

olur yalnız;

yıllık asgari ücreti geçmeyecek..

Düzenli ödemeler devam ederken arada ek ödeme yapıldığında (toplamda brüt ücretin %10'unu geçmeden) buda vergiden düşürülebilir mi?

Yanılmıyorsam makbuzda ait olduğu dönem yazmayacak. Bu durumda muhasebeye makbuz verildiğinde problem ile karşılaşılır mı?

Size bir sorum olacak ben öğretmenim.
Her ayın 15 inde 1450 TL maaş (net)
Her ayın 5ine kadar da yaklaşık 400 TL ek ders (net) ücret almaktayım
Ödediğim bireysel emeklilik de aylık 258 TL sadece maaşımdan 1800 TL brüt ücret üzerinden % 10 olan 180 TL nin ortalama % 15 gelir vergisi ile yaklaşık 27 TL maaşıma etkisi var. Ek dersimden de yararlanabilrmiyim.Bildiğim kadarıyla bireysel emeklilik gelir vergisinden düşülebiliyorsa ek dersden de gelir vergisi düşülmeli ama nasıl olur.Yardımlarınızı bekliyorum.