BİREYSEL SİGORTALILIK

BİREYSEL SİGORTASI OLAN YANİ KİŞİ ÖZEL BİREYSEL SİGORTA ÖDÜYORSA VEDE BU KİŞİ BİR YERDE BORDROLU BİR İŞÇİ İSE BU KİŞİNİN STOPAJ KESİNTİSİ NASIL OLUR.AYRICA BU BORDRODA NASIL GÖSTERİLİR.CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

bende böyle bir kişi var. Kişinin borç ve devir tanımlarına 400 ytl'lik bir hayat sigortası gözüküyor. Bu kişinin maaş bordrolarındaki gelirler toplamının %15 hayat sigortası başlığı altında gözüküyor. Bu %15'lik orana karşılık gelen değer ise vergi indirimi olarak gözüküyor. Örneğin gelirler toplamı 900

900*15% 135
135 hayat sigortası başlığı altında gözükür.
135 gelir aylık gelir vergisi matrahından düşüldükten sonra gelir vergisi hesaplanıyor.
900*14%=126=ssk primi
900*1% = 9=işsizlik sigortası
900-135-9=765=Olması gereken aylık gelir vergisi matrahı
765-135 =630=Gerçekleşen gelir vergisi matrahı

Buna göre kişinin eline geçen net ücret 20 YTL fazla oluyor.

Size bu konu hakkında detaylı bilgi göndereceğim.

ödenen sigortanın ne sigortası olduğuna göre farklılık arzeder eğer sağlık veya hayat sigortası ise farklı bireysel emeklilikse farklı oran sözkonusudur .Sağlık ve hayat sigortalarında kişinin ödeyip Gelir Vergisi matrahından düşebileceği tutar aylık brüt ücret tutarının %5 ini ve aynı anda senelik bazda asgari ücretin senelik tutarını geçemez durum Bireysen emekliliğe göre incelendiğinde oran %10 dur.

genelde bordrolarda özel indirim ya da özel sigorta adı altında rastladım şu ana kadar onun dışında başka şekilde gösteren varmı bilmiyorum

bireysel sigorta hakkında

sizden istedğim sadece Basit bir işçi ücret bordrosu.