fonradar

Birikmiş Amortismanlar

asiye780

Katkı Sunan Üye
herkese iyi çalışmalar...bilançolarımız da gözüken ve hayli yüklü olan birikmiş amortismanları nasıl eritiyosunuz.yani amortisman süresi bitmiş olan veya çok eski tarihli olan demirbaşları 257-B bakiyesi vererek elden çıkartıyomusunuz yoksa herkesin birikmiş amortismanı yüklü duruyormu bilançolar da.

niye ona göre mi cevap vereceksiniz...bilginiz varsa paylaşınız yoksa eleştirme yada aşağılama hakkınız olduğunu düşünmüyorum..zaten herkes,herşeyin cevabından emin olsa böyle bir forma ihtiyaç olmazdı..iyi çalışmalar herkese

Sayın asiye780,

Aslında ona göre cevap vermeyecektim. Aşağılamadımda. Bilgim olmazsa size bu soruyu da sormazdım da zaten. "süresi bitmiş olan veya çok eski tarihli olan demirbaşları 257-B bakiyesi vererek elden çıkartıyomusunuz" gibi bir soru bir meslek mensubunun yada konuyla uzaktan da olsa ilişkisi olan birinin soracağı bir soru değildi.

İkincisi dikkat ettinizse bu forum genel olarak bu mesleğin içinde olan kişilerin çoğunlukta olduğu bir birleşim, bu yüzden mesleğinizi merak ettim.

Sayın asiye780,

İlk olarak cevap vereyim Amorti edilen malzemenin satışı ile kapatılır.

Sayın kevork bey mesleği sormada haklı bunun nedeni ise piyasada muhsebeciyim diye dolaşıp Amortisman ayırmayı bilmeyen insanlar çok fazla Bu kişiler okumuyorlar, araştırmıyorlar ama mesleğe leke sürüyorlar. Kevork beyin bana göre sorma nedenide sizde onlardanmısınız diye öğrenmek istemesidir.

257 Birikmiş Amortismanlar Hesabının İşleyişi: Ayrılan amortismanlar ilgili gider hesapları karşılığında bu hesaba alacak kaydedilir, satılan, devredilen, kullanma yeteneğini kaybedenler ise birikmiş amortismanlar hesabına borç kaydedilir, ilgili varlık hesabına da alacak kaydedilir.
257 hesapla ilgili Alıntıda da görüldüğü gibi bende farklı bişey söylemedim..Sadece meslek mensubu arkadaşlarla fikir alışverişinde bulunmak istedim ama olay farklı noktaya girdi.Kevork ve uğurcadir mesleğe çok hakimseniz formda çok dolanmamak gerekir...gülüyorum bu tip kraldan çok kralcı arkadaşlara...

Sayın asiye780,

Sizinki baltayı taşa vurmak oldu. Alıntyı anlayabildiyseniz soruyu sormamalıydınız. Böyle bir konuda "yoksa herkesin birikmiş amortismanı yüklü duruyormu bilançolar da" diyen birinden beklenen bir tavır sergilediniz. Bu forumda fikir alışverişi yapılıyor doğru ama bu türdekine de hiç rastlamamıştım. Mesleğe hakimiyet ise başka bir konu, iddaam yok, hala öğreniyorum, ama hayatımda hiç böyle bir soru da sormamıştım. Gülmeye devam edin aynaya bakarak.

Sayın asiye780,

Evet haklısınız ben muhasebede çok iyi olsam bu sitede işim olmazdı. Kendimi geliştirmek için burdayım oda doğru. Değişik bir konu gördüğümde okuyorum üstüne bende araştırıyor ve arkadaşın yorumunda yanlışlık varsa düzeltiyorum Ama bunları yaparken ben çok iyi bildiğimden değil öğrenme gayretimden yapıyorum. Sizinde burda aynı nedende olduğunuzu düşünüyorum ama sorduğunuz soru yoruma açık bile değil Muhasebe uygulamaları tebliğinde gayet net bir şekilde anlatmış olayı. Sizin yaptığınız kaytaran muhasebeci tekniğidir sayfalarca ne okuyacam 2 saniye yazarım net cevabı öğrenirimdir. Eminim ki Paylaştığınız tebliği Kevork beyin ilk sorusundan sonra aramaya bakmışsınızdır.

arkadaşlar siz kendinizi böyle cevaplar vererek mi ispatlamaya çalışıyosunuz..siz hangi hakla benim sorduğum bir soruya,sormak istediğimi de yanlış ifade etmiş olabilirim,bilmeyebilirim,netleştirmek isteyebilirim vs vs... benim bilgimi tecrübemi bilmeden siz kim oluyosunuz da beni yargılıyosunuz...size saçma geldiyse soruya bakar çıkarsınız cevap vermek yermek zorunda değilsiniz siz bu sitenin bilirkişilerimisiniz..sanırım mesaj sayısını çoğaltarak moderator olmak istiyosunuz..ama yolu bu değil söyleyim size,kendinizi ispatlama yeri burası değildir.lütfen daha cevap vermeyin artık iş başka boyutlara giriyor...ondan sonra insanlar soru sormaya korkar hale geliyor.biliyosan fikrin varsa cevapla yoksa ne uzatıp duruyosunuz...Kendi egolarınız dan ayrılın..ayıp ya..uzatıp duruyosunuz..herkesin herşey hakkında elbette bilgisi yada fikri vardır.İnsan büyüdükçe küçülmeli...artık ne yazarsanız yazın cevap vermiycem size..

Sayın asiye780,

Bilginiz olmadan birden fikriniz oldu. Yazan kişiler hakkında sitede bir inceleme yapsaydınız egoları mı var bilgileri mi var anlardınız. Seviyenizi bozmak yerine soruyu yanlış sorduysanız düzeltip tekrar sorsaydınız. Hata kabul etmek büyüklüktü buna bilmiyormuşsunuz. Bence siz bu forumda kalmayın.

Sayın asiye hanım,

Muhasebe çok geniş kapsamlıdır. Herhangi bir dalında uzmanlaşmış olabilirsiniz kesinlikle. Biz sizin hangi konuda uzmanlaştığınızı öğrenip sorunuzu ona göre basite indirgeyerek cevap vermek istedik. Kevork beyin size sormuş olduğu
Mesleğiniz yada eğitim ihtisasınız nedir ?

sorusunun amacıda budur. Siz bunu çok farklı yönlere çektiniz. Dikkat ederseniz sizin bilginiz hakkında tarafımdan size yapılan en küçük hakaret yoktur. Ben forumda olma amacımı yukarıda yazdım siz uzun yazıları okumaktan sıkıldığınız için okumadınız belki ondan dolayı moderatörlük falan demişsiniz.