fonradar

Birim fiyat sözleşmelerde Damga vergisi

Selam üstadlar,

meslekte yeniyim ve takıldığım bir konu var yardımcı olursanız sevinirim.
Sorun şu birim fiyat ile yapılan bir sözleşme (TL/TON)de damga vergisi oranı ya da tutarı ne olacak çıkamadım içinden. Çok yüksek tutarla ulaşan toplam tutarım belli olmadığı için damga vergisini tespit edemiyorum.

yardımcı olursanız sevirim
saygılar

Ynt: Birim fiyat sözleşmelerde Damga vergisi

Damga Vergisi ile ilgili benimde öğrenmem gerekenler var
1-şirketler arası yapılan sözleşmeler (kargo,bilgisayar bakım,araç kiralama v.b.) de sözleşmenin geçerli olması için damga vergisi ödememiz gerekli midir? damga vergisi yatırılmamış ise bir sorun teşkil edermi ?+
2-kiralanan araçlar mükellefiyeti bulunmakta yani şirket.bize +kdv fatura kesiyor ve bizde ödemesini ona göre yapıyoruz başka bir kesinti yok değilmi stopaj yada kdv 2 gibi..

Ynt: Birim fiyat sözleşmelerde Damga vergisi

birim fiyatlı sözleşme için dv hesaplanabileceğini sanmıyorum ama tahmini bedel üzerinden belki yatırabilirsiniz. belli bir süre ve meblağı içermesi gerekiyor çünkü. kargo,bilgisayar bakım,araç kiralama v.b sözleşmelerde ise mahkemelik bir durum olması halinde mahkeme önce dv makbuzunu istiyor sözleşmenin. bu bahsettikleriniz için ben dv yatırmadım. ama iş yaptığım firmalarla olan sözleşmelerimde istisna durumları haricinde dv yatırmaya çalışıyorum. sonra bu tutarlar yüzünden başımız ağrımasın diye açıkcası. şirketten araç kiralamalarda ft. geldiği için başka bir bildirime gerek yok.
syg.