fonradar

Bitcoin Vergilendirmesi

Son zamanlarda sikca rastladigim bu durum karsisinda bende fikrinizi rica edecegim.

A sahsi turkiyedeki banka hesabindan yurtdisindaki bir bitcoin borsasina 1000 usd doviz transferi yapiyor. Bu borsada 1000 usd karsiligi 1 bitcoin aliyor. Daha sonra bu 1 bitcoin turkiyedeki bitcoin borsasina transfer ediliyor. (Bu transferi bitcoin yapisindan oturu kanitlayamiyoruz) . Turk borsasinda 1 bitcoin 1020 usd karsiligi turk lirasina satiliyor. En son olarakta 1020 usd karsiligi TL turk bankasi uzerinden A sahsinin turkiyedeki hesabina geri donuyor.

Bu durumda A sahsinin arada kar gozuken 20 usd nin vergisini odemesi yeterli midir . Yoksa 1020 usd nin tamaminin vergisini odeme durumuyla karsilasmasi mumkun mu?

forumda tam sorumu sormuş bir arkadaşı buldum lakin cevabını bulamadım henüz bir aydınlatan olursa cok sevinirim.
iyi forumlar

Sayın formdaşım

Bu işin yasal olmadığını o yazımda yazdım . Hatta bununla ilgili 7061 sayılı kanunda düzenleme var

MADDE 44- Banka, gerçek ve tüzel kişilerin döviz pozisyonunu etkileyen işlemlerini izlemek amacıylabelirleyeceği gerçek ve tüzel kişilerden her türlü bilgi ve belgeyi istemeye yetkilidir. İstenilecek bilgi ve belgelerinkapsamı, toplanma ve izlenme yöntemi, doğruluğunun denetimi, paylaşımı, destek hizmeti temini de dâhil olmak üzereusul ve esaslar Bankaca belirlenir.Bu maddenin uygulanmasında destek hizmeti kuruluşu çalışanları hakkında da bu Kanunun 35 inci maddesi ve68 inci maddesinin (II) numaralı fıkrasının (a) bendi hükümleri tatbik olunur.”MADDE 34- 1211 sayılı Kanunun 68 inci maddesine aşağıdaki (IV) numaralı fıkra eklenmiştir.“IV- Bu Kanunun 44 üncü maddesi uyarınca Bankaca istenilen bilgi ve belgeleri vermeyen, gerçeğe aykırı verenveya belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak veren gerçek kişiler ile tüzel kişilerin görevli ve ilgilileri hakkında bingünden iki bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.”

Dolayısla yasal olmayan bir durumun vergilendirilmesinde bedelin tamamı üzerinde vergi olur.