Borçlanma hk.

ADAY ADAYI

Katkı Sunan Üye
eski sisteme göre çalışan birisi vefat etti ve ailesinin ölüm aylığından yararlanması için 4 aylık bir açık var bu dört aylığı askerlik borçlanması yaparak ödeyebilirlermi şüphem var çünkü askerlikten sonra ssk girişi var bu yüzden izlere danışayım dedim saygılarımla

Ynt: Borçlanma hk.

01 Ekim 2008?den sonra vefat edenlerin yakınlarının ölüm aylığına hak kazanmaları için eksik primleri askerlik borçlanması yaparak tamamlama hakları bulunmamaktadır.

ben eski sisteme göre sordum 803 gün prim yatırılmış ve eski siteme göre 900 gün yeterliydi ssk girişide askerllikten sonra olmuş şimdi biz bu 93 günlük açığı askerlik borçlanması yaparak haksahiplaerine maaş bağlata bilirmiyiz diye soruyorum

REVİZYON ' Alıntı:
01 Ekim 2008?den sonra vefat edenlerin yakınlarının ölüm aylığına hak kazanmaları için eksik primleri askerlik borçlanması yaparak tamamlama hakları bulunmamaktadır.

01 Ekim 2008?den sonra vefat edenlerin derken bu tarihten itibaren ;

ölen kişinin yakınlarının ölen kişi adına 01 Ekim 2008 tarihinden sonra kuruma askerlik borçlanması yapması için başvurusu engellenmiştir.

denilmek istenmiştir.

Dava açın bence mağduriyet söz konusu

vefat 1983 yılında gerçekleşmiş

ssk girişi 1975 en son çıkış yapılan tarihte 1982 bu tarihler arasında 803 günlük prim yatırılmış ve askerliğini yaptıktan sonra ssk lı olmuş benim öğrenmek istediğim 93 günlük açığı askerlik borçlanması yaparak kapata bilirmiyiz şimdiye kadar neden yaptırmamış diye sormayın bende bilmiyorum şimdi araştırıyoruz bakalım olursa iyi olacak

yazdığım cevap hatalı olmuş

konuyu net araştırıcam bir SGK müfettişinin yazısından alıntıdır
borçlanma yapılabileceği yönünde gibi geldi bana

Ölüm sigortasında hakkı doğuran olay ölümdür. Dolayısıyla hak sahiplerine ölüm sigortasından aylık bağlanmasında sigortalıların öldüğü tarihte geçerli olan mevzuat esas alınacaktır. 01.10.2008 tarihinden sonra ölen 4/a?lının hak sahiplerinin, sigortalılık süresini ve prim gün sayısını hizmet borçlanması yaparak 5 yıla ve 900 güne tamamlayıp ölüm aylığından yararlanmaları mümkün değildir. Bu düzenlemeden, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılar ile kamu görevlisi sigortalıların hak sahipleri de yararlanmamaktadır. 01.10.2008 tarihinden sonra ölen sigortalı işçilerin hak sahiplerine askerlik ya da hizmet borçlanması yaparak ölüm aylığı bağlanması, ancak 1800 gün malûllük yaşlılık ölüm sigortaları primi üzerinden mümkün olmaktadır.

Ölüm aylığı sigortalının en son tabi olduğu sigortalılık haline göre bağlanacaktır. Sigortalılık hallerinin birleşmesi sonucunda son tabi olunan sigortalılık haline göre aylığa hak kazanılamaması halinde, bu defa diğer sigortalılık hallerindeki hizmetlere göre ayrı ayrı değerlendirme yapılarak, aylığa hak kazanacağı sigortalılık hali esas alınarak aylık bağlanacaktır.

4/b?ye göre sigortalı sayılanların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

ADAY ADAYI ' Alıntı:
vefat 1983 yılında gerçekleşmiş

ssk girişi 1975 en son çıkış yapılan tarihte 1982 bu tarihler arasında 803 günlük prim yatırılmış ve askerliğini yaptıktan sonra ssk lı olmuş benim öğrenmek istediğim 93 günlük açığı askerlik borçlanması yaparak kapata bilirmiyiz şimdiye kadar neden yaptırmamış diye sormayın bende bilmiyorum şimdi araştırıyoruz bakalım olursa iyi olacak

Askerlik borçlanmasını yaparak emekli olabilir sadece zaman aşımı olayını araştırın (varsa tabi)

81 yılında vefat eden bir devlet memuru için bir çalışma yapmıştım zamanında primleri eksik olduğu için emekli olamadı.

Kolay gelsin