fonradar

Bordro Hesaplamada Vergi Dilimi Hk.

Herkese Hayırlı İşler,

Bordro hesaplanırken kümülatif vergi matrahı dilimi geçtiğindeki hesaplamanın nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum...otomatik hesaplamada hesaplıyor ama ben manuel hesaplamada bir türlü çıkamadım işin içinden...5.000 net olan birisinin 6993,89 brüt 3. ayda malumunuz 13.000 olan dilimi geçiyor ve %20 ye giriyor...3. aydaki brüt ücret artıyor 7.353,37 (Bu rakam neye göre artıyor) bunun bir açıklamasını yapacak arkadaş var mı ? Teşekkür ederim.

Sözleşmeniz net ücret üzerinden yapıldı ise vergi dilim artışı (veya olası sgk dv vs kesinti artışları/azalışları) işv. yüklendiği için bürüt artmaktadır.

Bunun için ücret bordrosunun manuel nasıl hazırlandığını öğrenmeniz gerekir.Program icat oldu mertlik bozuldu misali,herkes bir tuşla bunları hallettiği için elle nasıl hesaplandığını çoğu kişi unuttu maalesef.
Bodrodaki gelir vergisi matrahının nasıl oluştuğunu incelerseniz hem brüt ücretin neden değiştiğini hemde %20 lik dilime nasıl ulaşılarak g.v ve d.v.nin neden değiştiğini anlayabilirsiniz.
Brüt ücret sabitlenmişse bir süre sonra net ücret değişir.
Net ücret sabitlenmişse bir süre sonra brüt ücret değişir.

Bende biraz kurcaladıktan sonra çözdüm.Bunu bulmak için bir kişinin örnek veriyorum 2017 dökümünü excele atın.orada gelir vergisinin nasıl bulunduğunu bulursunuz yoksa mecbur anlatacağız:)