fonradar

bordroda yer alması gereken bilgiler

MELEK

Katkı Sunan Üye
aylık bordrolarda yer alması gereken bilgiler hangileridir.

Merhaba;

Eğer aylık bordrolardaki kastınız personele vermiş olduğumuz Ücret Pusulalarıysa eğer aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.Yok eğer muhasebesel anlamda soruyorsanız bunun bir şekli ve yer alması gereken bilgiler gibi bir liste veya yükümlülük yok.

"MADDE 37. - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır."

Kolay gelsin.

bir seminerde muhasebede kullanılan bodrolardada yer alması gereken bilgilere uyulması aksi halde burdanda ceza yenilebilceği belirtilmişti

Merhaba;

Evet haklısınız.Bu yükümlülükle ilgili bir idari para cezası uygulanmakta.Şöyle ki;

4857 Sayılı İş Kanunu, Madde 102;

"b. 37 nci maddesine aykırı olarak ücrete ilişkin hesap pusulası düzenlemeyen veya işçi ücretlerinden 38 inci maddeye aykırı olarak ücret kesme cezası veren veya yaptığı ücret kesintisinin sebebini ve hesabını bildirmeyen 52 nci maddedeki belgeyi vermeyen işveren veya işveren vekiline ikiyüz milyon lira para cezası,"

Şeklindedir.

Kolay gelsin.

Benim bahsettiğim bu değil seminerde örnek verdiler; her ay düzenlenen bordroda işçinin TC Kimlik Numarasının yer almamasının bile cezaya tabi olduğu gibi bir söylem geçti ben bunu anlayamadım.

MELEK' Alıntı:
Benim bahsettiğim bu değil seminerde örnek verdiler; her ay düzenlenen bordroda işçinin TC Kimlik Numarasının yer almamasının bile cezaya tabi olduğu gibi bir söylem geçti ben bunu anlayamadım.

Sayın MELEK ;

Sanırım şu bilgileri arıyorsunuz.

SSK İşlem Yönetmeliği
R.G 16.01.2004
Sayı 25348

Madde 0027: Ücret Tediye Bordrosundaki Bilgiler

Aylık ücret tediye bordrosunda;

İşyerinin sicil numarası,

Bordronun ilişkin olduğu ay,

Sigortalının adı, soyadı,

Sigortalının T.C. Kimlik Numarası,

Sigortalının sigorta sicil numarası,

Ücret ödenen gün sayısı (ücret aylık olarak ödenmiş ise gün sayısı 30 gündür),

Sigortalının ücreti (aylık, haftalık, gündelik, saat veya parça başı ücreti),

Ödenen ücret tutarı,

Ücretin alındığına dair sigortalının imzası,
hususlarının bulunması zorunludur.

Yukarıda belirtilen hususların tümünü ihtiva etmeyen ücret tediye bordroları geçerli sayılmaz. Ücretlerin ve diğer ödemelerin makbuz mukabilinde veya banka aracılığı ile yapılması halinde ücret tediye bordrosunda imza şartı aranmaz.

Kolay gelsin. Saygılarımla

Ücretlere Ait Kayıtlar

V.U.K 238 nci maddede Ücret Bordrolarının nasıl düzenleneceği belirtiliyor.