fonradar

Bordromun Doğruluğunu Nasıl Anlayabilirim ?

maaş bordrosunu hazır bordro programından yapıyorum fakat program zaman zaman hata veriyormuş kontrollü yapmam gerektiğini söylediler ben personel işi yapıyorum hazır programlarlada bordro hazırlayabiliyorum doğru olup olmadığını ne şekilde kontrol edebilirim muhasebeci arkadaşlardan yardım istiyorum mutlaka bunun pratik bir yolu vardır.şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

Bende programdan hesaplatıyorum.Çok fazla personelimiz olduğu için hepsini en ince ayrıntısına kadar kontrol etme şansınmız yok.O yüzden ben sadece baştaki brüt ücrete ve sonraki agi dahil net ücrete bakıyorum.Bunlar doğru geldiyse bir sorun yoktur.

Asgari ücret olarak bakarsak 30 gün çalışan birinin brüt ücreti 1.021,50 , agi dahil (bekar birisi için) net ücreti 803,68 TL geliyorsa diğer kesintiler doğrudur.

Brüt ücretten %14 sgk primi (emeklilerde %7,5) , %1 işsizlik primi (emeklilerde yok) , %15 gelir vergisi (eğer dilimi geçmediyse) ve % 0,759 damga vergisi kesiyorum.Çıkan ücrete agiyi ekleyince net ücrete ulaşıyorum.