Bordronun maaşın bankaya yatırılmadan önce imzalatılmak istenmesi

Bordronun, maaşımı aldım yazısının imzalatılmasının maaşın bankaya yatırıldıktan sonra olması gerekmez mi?

Cevaplar için şimdiden teşekür ederim.

Ynt: Bordronun maaşın bankaya yatırılmadan önce imzalatılmak istenmesi

Normal şartlarda zaten takip eden aylarda imzalatılması gerekir..en azından ben öyle yapıyorum..

Aralık maaşını 1 ocakta bankaya yatıracağım.. yaklaşık 5-6 gün içerisinde de.. Aralık maaşını aldıklarına dar bordro imzalatacağım..olması gereken de bu.. ortada olmayan bir para için bordro imzalamayın..

imzalasanızda farketmez.onun bir espirisi yoktur.hükmü kalmamıştır.
rahat olun.

neden hükmünün kalmadığını açkıklayabilirmisiniz?benim bildiğim kadarıyla hala ücret pusulalarını imzalatma zorunluluğunun olduğudur.

hesap pusulası başkadır.pusulayıda imzalatma değil vermek zorunluluğu vardır.

hesap pusulasını verme zorunluluğu olduğu gibi bunu ispatlamak içinde imza zorunluluğu vardır. Tabi kamera önünde imzalatmazsanız.

Bunun yanında bankadan çalışanın maaşı çekmesi durumunda bunlara ihtiyaç yoktur ama malesef sgk işin sağlama almakta. Bizede işkence çektirmekte kolay gelsin

muhper ' Alıntı:
neden hükmünün kalmadığını açkıklayabilirmisiniz?benim bildiğim kadarıyla hala ücret pusulalarını imzalatma zorunluluğunun olduğudur.

Eğer maaşınız üzerinden ssk lı görünüyosanız ve maaşınızın tamamı bankaya yatırılıyorsa ücret bordrosunun bir geçerliliği kalmamış demektir. Bu durunda işveren de yatırdıgını ispatlayabilir sizde almadığınızı ispatlayabilirsiniz.

Mantıksal Açıdan doğru fakat denetlemerde hala ücret bordroları ve hesap pusulaları istenmekte Bilgilerinize ...

gcatar ' Alıntı:
Eğer maaşınız üzerinden ssk lı görünüyosanız ve maaşınızın tamamı bankaya yatırılıyorsa ücret bordrosunun bir geçerliliği kalmamış demektir. Bu durunda işveren de yatırdıgını ispatlayabilir sizde almadığınızı ispatlayabilirsiniz.
Ücret bordrosu VUK 238.maddesi gereğidir.Ücret bordrosunun geçerliliği kalmamıştır demek yanıltıcıdır.Kaldıki net maaşı ssk yı vergiyi ne üzerinden hesaplayacaksınız?

metyo ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
Ücret bordrosu VUK 238.maddesi gereğidir.Ücret bordrosunun geçerliliği kalmamıştır demek yanıltıcıdır.Kaldıki net maaşı ssk yı vergiyi ne üzerinden hesaplayacaksınız?
Ücret bordrosunun geçerliliği kalmamıştır derken imzalamanın demem gerekiyordu haklısınız. Eksık bır cümle kurmuşum. bunu da nıye diyorum iş müfettişlerinin bize söyledıgı ve ssklı işçilerin şikayelerı üzerine bizen istenilen evraklar doğrultusunda bu sonuç çıkıyor.

işveren tarafından imzalatılan para ile ilgili belegelri imzalarken banka kayıtları geçerlidir diye not düşerek imzalayanız.

aşkınbulduk ' Alıntı:

Kişi fazla mesaim ve genel tatillerde çalıştığım günlerde işveren bunun ödemesi yapmadı diye çalışma bakanlığına şikayette bulunursa bunu da banka ödeme dekontu ile mi ispat edeceksiniz..

Ücret pusulasına imza almak işverenin anlaşmazlıklar halinde imza alması çok önemli bir kanıt niteliği taşır.

Ücret bordrosuna banka kanalıyla yapılan bir ödeme sadece kişinin bordrosunda yatan net ücretin ödendiğini ispat edersiniz.

Anlaşmazlıklar halinde hiçbir hak talep ve ispat edemezsiniz zaten sorun yaşamadığınız bir personelden imza attırmasanızda sıkıntı çekmiyorsunuz fakat yargı yolu , ya da denetimde personelin yanlış bilgi vermesi bile sizi çok büyük zararlara uğratmasına yetecek derecededir.

Fazla mesai , hafta tatili vb gibi ödemeleri elden mi yapıyorsunuz? . Bunları da doğal olarak ücret bordrosuna ekleyip vergilendirecek ve net tutarı banka hesabın yatıracaksınız.
İş müfettişleri şikayet haliden bordroyu inceliyorlar hesap pusulasına bakmıyorlar bile.
Ancak bence de fazla mal göz çıkarmaz imzalatıp işinizi sağlama almakta hiç bir sakınca olmaz.

nguroy ' Alıntı:
Fazla mesai , hafta tatili vb gibi ödemeleri elden mi yapıyorsunuz? . Bunları da doğal olarak ücret bordrosuna ekleyip vergilendirecek ve net tutarı banka hesabın yatıracaksınız.
İş müfettişleri şikayet haliden bordroyu inceliyorlar hesap pusulasına bakmıyorlar bile.
Ancak bence de fazla mal göz çıkarmaz imzalatıp işinizi sağlama almakta hiç bir sakınca olmaz.

Nizam Bey Merhaba,

Çalışma bakanlığına ne kadar gittimse hiçbirinde bordro da inceleme yapmadılar hepsinde ücret pusulasını istediler kişinin fazla mesai talebi varsa ya da bayram ücreti ödendimi sorusuna verebileceğiniz cevap ücret pusulası oluyor.

Çarçaf bordro da çalışma saatleri ve detayları göremedikleri için ücret pusulası kurtarıcıdır.Siz kişiye 4,5 bayram tatili var bunun personel 2 günü çalışıp 2 günü çalışmadıysa ödeyeceğiniz mesaii ücreti 3 saat olup da sonradan ara dinlenmelerini de buna ekleyip 5 saat diye dile getirirse personel siz istediğiniz kadar bankadan yatırmış olun bu iddaları puantaj ile sağlam bir delile ve ücret pusulasına imzasını almazsanız
Çalışan idda etmiş olduğu tutarı ya ödemek durumunda kalacaksınız ya da bu kişinin çalışmalarını bordroda ki çalışmalarını tek tek geriye yönelik 5 yıl boyunca ispat etmeniz gerekecek.

Bankadan istediğiniz kadar ücreti yatırmış olun o sadece sizin hazırlamış olduğunuz bordrodur.Çalışan bildiğiniiz gibi 5 yıl boyunca ücretle ilgili alacaklarda talep etme hakkı bulunuyor.Bunun içinde ücret pusulasına imza alınmasını öneriyorum sizinde belirttiğiniz gibi.Fakat Bankaya yatan ücretle çalışanın tüm ödemelerini yaptığınız anlamı taşımaz.

Belki kötü niyetli bir işveren 10 saat mesai yapan işçinin ücretini 5 saatten ödüyor ya da 4,5 bayram tatilinde çalıştırdığı işçinin hakkının 2 gününü ödüyor.

Bu yönden bakarsanız bankadan yatan ücret sadece bordronun netini ödediğiniz tutarı ispat için araçtır.Anlaşmazlık halinde bu taleplerle karşılaşacağınızın altını çizmek isterim.Bunun bayram,mesai vb. elden ödemelerle ilgisi yok.

ispat için gerekli...

Saygılar,
Murat

aşkınbulduk ' Alıntı:

tekrar ediyorum; pusulayı verme zorunluluğunuz var(kaşe-imzalı), imza kısmı size kalmış.

aşkınbulduk ' Alıntı:
aşkınbulduk ' Alıntı:

tekrar ediyorum; pusulayı verme zorunluluğunuz var(kaşe-imzalı), imza kısmı size kalmış.

Burada konuşulan zaten imza pusula verip vermemek değil...Zorunluluğundan söz edilmiyor...Ücret pusulasına imza almazsanız düşebileceğiniz sıkıntı nedir ? İmza alırsanız size faydası nedir ? Banka ödemesi ile yapılan ödeme sizin düşeceğiniz zor bir durumda kurtarıcı olabilir mi? Ya da nereye kadar ...

Güzel bir konu oldu şimdiden herkesin yeni yılda sağlık ,mutluluk,başarı dolu bir yıl diliyorum.