fonradar

Bordrosunda vergi indirimi gözükmeyen özürlü işçi iş akdini fesih edebilirmi?

Merhaba,

iş sözleşmesinde belirtilmese dahi ya da net ücret üzerinden bile anlaşma yapılsa ya da daimi belirsiz süreli bir iş sözleşmesi ile çalışsa bile bordrosunda/maaşında özürlü vergi indirimine dair bir ibare bulunmayan, dolayısı ile özürlü vergi indiriminden dolayı hak etmesi gereken fazladan ücretin maaşında kendisine verilmediği savıyla bir özürlü işveren ile iş akdini feshedip kıdem tazminatı alacağı için mahkemeye başvurabilir mi?

ayrıca işe başladığından beri maaşına yansıtılmayan özürlü vergi indirimine ait alacakların tümünü mahkeme vasıtasıyla toptan isteyebilir mi?

Teşekkür ederim.

Ynt: bordrosunda vergi indirimi gözükmeyen özürlü işçi iş akdini fesih edebilirmi?

İndirimden yararlanabilmek i için, ilgili kurumdan alınacak bu belgenin işverene iletilmiş olması-ibraz edilmesinden sonrada işverenin sorumluluğu başlar ve gereğini yapmakla mükelleftir.İşverenin bundan sonra işlem yapmadığında,hem bu konuya ilişkin mevzuatın gereğini yapmamış ,hemde işcinin madur duruma düşmesine sebebiyet vermiş olur.Tabiki işcide bu durumdan şikayetçi veya davacı olabilir,buna engel olunamaz,ancak burada işcinin sadece maduriyetinin giderilmesi durumu sözkonusudur.İşverenin kusuru sonucu olmuş ise yasal faizi ile alır diye düşünüyorum.(öbür tarafdan mevzuatın gereği yapılmamış olduğu için işverenin bu tür hatasına istinaden cezai müeyyide uygulanır mı?doğrusu bilmiyorum)
Yukarıda ilk başta belirttiğim süreçlerden sonra ve gerekli işlemin işvrence yapılmıyor,yapılmamış olması karşısında,işci bu duruma istinaden sözleşmeyi haklı nedenle feshedebilir mi? Diğer bir ifadeyle bu durum,bu nokta 24/II-e kapsamına giriyor mu?Girmiyor ise yani haklı neden oluşturmaz ise işci tarafında geçerli neden hali oluşmuş olur mu?
Kanaatim bu durum her iki halede çok yakın.

Ynt: bordrosunda vergi indirimi gözükmeyen özürlü işçi iş akdini fesih edebilirmi?

" Ama ilk işbaşı yaptığı tarihde bu işlemler yapılmamış , işcinin de geçerli oranda raporuda mevcut,hatta sizde bu rapora istinaden özürlü kadrosunda istihdam ettiniz bu takdirde de alabilir mi? (bu noktayı bilen var ise lütfen cevap...)"

Bu durumu araştırdım,hayır alamamaktadır.

Ynt: Bordrosunda vergi indirimi gözükmeyen özürlü işçi iş akdini fesih edebilirmi?

Özürlü olduğu konusunda işvereni resmi olarak belgelendirmemiş-bilgilendirmemiş, özürlü vergi indirimi hakkına sahip olduğunu sadece kendisi bilen çalışanın, bu durumdan bilgisi olmayan işvereni sorumlu tutabilmesi ve dolayısıyla vergi indirimi hakkı kullandırılmadığı için sözleşmesini kendi feshedip kıdem tazminatına hak kazanabilmesi mümkün değildir.

Ynt: Bordrosunda vergi indirimi gözükmeyen özürlü işçi iş akdini fesih edebilirmi?

merhaba. durum şu şekilde.
özürlü vergi indirimi belgesini işverene vermiş. işveren işçiyi özürlü kadrosunda gösteriyor.
özürlü işçi bu işyerinde 2004 den beri özürlü statüsünde çalışıyor. Fakat bordrosunda aile geçim indirimi olduğu halde özürlü vergi indirimine dair herhangi bir ibare yok.

Bu durumda özürlü, noterden ihtarname çekmek, çalışma bakanlığına şikayet gibi aşamalardan geçmeden direkt dava açıp kıdem tazminatını alabilir mi?

Görüşüm baştan itibaren ağırlıklı olarak alabileceği yönünde idi,hala da aynı noktadayım
0lay şimdi daha netleşti,sözleşmeden olmasa da,Kanun dan doğan,yasalara(burada sadece iş yasası düşünülmemeli)uygun hesaplanmayan ve zamanında ödenmeyen ücrete ilişkin bu hak dan(sözkonusu belgeyi işci işverene ibraz etmesine rağmen)aylık ücreti dışında başkaca geliri olmayan işciyi, işverenin faydalandırmaması-bugüne kadar faydalandırmamış olması durumunun işciye,işbu haklı nedene(dayalı olarak)fesih hakkı verdiği kanaatindeyim.
Tazminat dışında,ayrıca işcinin bu laydaki maduriyetinin bedelini faiziyle karşılaması gerekir.

(not.sn keremcem in düşünceside o olay hakkında doğrudur)

(Eksiğimiz olabilir,farklı yada ilave görüşü olan var ise lütfen söylesin,doğruları paylaşmış olalım)

Salt bordroya bakarak böyle bir adım atılmasındansa, öncelikle ilgili birimle görüşülüp, gerçekten bu indirimin uygulanmadığından emin olunduktan sonra, sn.Aydemir in de belirttiği üzere fesih hakkını kullanması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.