fonradar

.............̇ Boya Bayi̇lere Ortak Pos Ci̇hazı !!!!

................ Boya bayilerine ve tüketicilerine avantaj sağlayan ................... Boya Ortak POS Projesi hayata geçti.
Proje kapsamında bayilere, içinde Garanti, Yapı Kredi, Akbank ve İş Bankası'nın kredi kartının taksitli satış yapabildiği, diğer banka kredi kartları ile de tek çekim işlemin yapıldığı POS cihazı veriliyor. Vade farksız, 12 aya şimdi (9) ay'a kadar taksitli satış yapılabilen bu cihazlardan geçen her satış tutarı, doğrudan ......................Boya hesabına geçerken bayinin borcundan da düşülüyor.

Arkadaşlar konu başlığını internette aratırsanız eğer aynı sonuçlara ulaşacaksınız. Şimdi sizlere sormak istediğimiz ve değerli bilgilerinizden faydalanmak istediğim konular şunlar sırasıyla ;
Fabrika bayisine (bizlere) pos cihazı sağlıyor bankalarla kendisi anlaşıyor taksit oranlarını vs. ve bize gelip kuruyorlar
1-Satış yaptığımda Bunun muhasebeleştirmesi nasıl olacak ? Haliyle ben dükkanımdaki pos makinesinden taksitli veya tek çekim satış yapıyorum müşterinin kartından çekiyorum, bundan ötürü benim .......................boyaya olan borcum ödeniyor ? ..........................boyanın bana makbuz vermesi gerekmezmi ?
2-Faturayı düzenlerken nelere dikkat etmemiz gerekir ?
3-Örnek vermek gerekirse misal ben bugün için bir satış gerçekleştirdim, müşteri bana bir malzeme listesi verdi ve bunu birden değilde, belirli zaman aralıklarıyla malzemeyi alacağını söyledi 5.000.00 tl bir satış. Haliyle malzemeyi 1 ay sonra anca tamamını aldı ve sıra geldi faturasını kesmeye, Bu müşteriyi alacaklı kaydetmem gerekir haliyle o zamana kadar peki bunu nasıl yaparım ve faturalamasını nasıl yapacağım ?

Yani öyle bir sistem ki anlamak imkansız .

Şimdiden değerli cevaplarınızdan ötürü hepinize teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
mertyapiboya,

Pos cihazından çıkan slipte Sizin firmanın mı ismi geçiyor yoksa ...... Firmasının mı ismi geçiyor.

....boya / mertyapi malz.san.tic.ltd.şti yani önde onun adı sonraki isimde benim adım

Konuyla ilgili bayilik sözleşmesine iyi bakmak gerekiyor.
Pos hesapları şu şekilde çalışıyor ilk önce Bloke hesaba para yatar. Bloke hesaptanda ana hesaba devir olur. Büyük olasılıkla Bloke hesap sizin adınızadır virman olduğu hesapta ....... boyanındır. İşlem içinde sizden sözleşme almış olmaları gerekiyor. Bunun teyitini sağlayabilirmisiniz.

Bayilik sözleşmesinde pos makinesiyle alakalı bir madde yok, ancak öğleden sonra fabrikaya telefon açarım tam olarak ne sormam gerekir onlara ?

Aslında pos çıktısını incelemek alzı. Mesela pos yazarkasa pos mu? Eğer öyleyse Çıktıyı sizin ünvanınızlamı alıyor. Sizin ünvanınız ile alıyor ise ...... boyanın muhasebe ile Hesap kapamlarını nasıl gerçekleştirdikelrini sorun.

Telefonda konuştum kendileriyle durumu anlattım aynı şekilde dediler ki ; sizin pos makinesinden cektiğiniz her tutar bize olan bakiyenizden düşüyoruz, eğer bakiyeniz yok ise alacaklı olarak görünüyorsunuz dediler. Faturalama işlemine geldiğimizde siz normal faturalamanızı yapabilirsiniz dediler ister bugün ister yarın. sonuç olarak pos makinesinin vergi mükellefi biziz dediler. şirket olarak sizinle bi alakası yok cevabını verdiler. Yani sonuç olarak benim her çektiğim kredi kartı tutarı kadar zaten firmamıza malzeme fatura ediyorlar

Telefonda konuştum kendileriyle durumu anlattım aynı şekilde dediler ki ; sizin pos makinesinden cektiğiniz her tutar bize olan bakiyenizden düşüyoruz, eğer bakiyeniz yok ise alacaklı olarak görünüyorsunuz dediler. Faturalama işlemine geldiğimizde siz normal faturalamanızı yapabilirsiniz dediler ister bugün ister yarın. sonuç olarak pos makinesinin vergi mükellefi biziz dediler. şirket olarak sizinle bi alakası yok cevabını verdiler. Yani sonuç olarak benim her çektiğim kredi kartı tutarı kadar zaten firmamıza malzeme fatura ediyorlar

Anlattığınız kadarıyla, yapılacak işlemin çok farklı bir yönü yok. Satış yaptıkça faturasını/belgesini vereceksiniz, pos makinasından çekilen tutarı da ana şirketin borcuna kaydedeceksiniz. Burada önemli olan cari hesabı dikkatli takip etmeniz. Ayrıca başka bir pos cihazınız varsa ikisinin kayıtlarını ayırmanız gerekir.

Fakat diyorlarki aynı zamanda ;isterseniz faturalarsanız isterseniz faturalamazsınız ?
Farzedelim ki faturalamadım bu satışı ? Zaten bu pos işleminde mükellef olan ben değilim ? Bunun benim için zararı ne olur ? Aynı zamanda karşı tarafa resmi kurumlar şunu demiyecek mi böyle bir durum olursa ; sen kredi kartı çektirmişsin resmi faturası nerde bunun diye sorulmazmı ?
Bu pos makinasının günsonlarını ben muhasebiciye vermek zorundamıyım ? Vermezsem eğer devlet kurumları satış yaptığımı veya yapmadığımı nerden görecek vs vs ?