fonradar

Brüt Hesaplarken Kullanılan 71,65 !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhabalar,
Söyle bir sorum olacak, Net maaşı brüte çevirirken kullanılan %71,65 oran neyin nesidir ? bir türlü anlayamadım araştırdım fakat açıklaması yok. Yarımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Brütten nete ulaşabiliyorsanız, tersi işlem ile netten brüte ulaşırsınız.Ama bunun için gelir vergisi dilimini bilmelisiniz.Yani standart %71,65 gibi bir oran olduğunu sanmıyorum.

Evet Zeynep hanım brütten nete gidebiliyorum ama tam tersini yapmam için ilk önce brütü bilmem gerek kafam durdu şuan :) Bahsettiğim %71,65 lik oran muhabbetini nette araştırırken gördüm bakınız şöyle diyor..

1.500 lira net maaşın brüt tutarı 2.093.52 lira yapıyor.

bunun için bir çok program var ama insan kendi hesaplayınca ayrı bi şekil oluyor:))

SSK tavanını geçmediği sürece net maaş brüt tutarın % 71,65 lik kısmına karşılık geliyor.

Brütten nete çevirmek istediğinizde brüt tutarı 0,7165 ile çarpın

Netten brüte çevirmek istediğinizde net tutarı 0,7165 e bölün

mesela,

1.500 / 0,7165 = 2.093,52

2.093,52 x 0,7165 = 1.500,00

Sayın Çaylak_Eleman,

Eğitiminizi öğrenebilirmiyim.

Eğitimim ile ne alakası var şimdi anlam veremedim. Muhasebe ve Finans bölümü mezunu olupta bunlardan anlamayan bir sürü insan tanıyorum. Eğitim ile bağdaştırılacaksa bilgiler, önce bilgiyi karşında ki insana güzel bir şekilde aktarmak gerekir. Aksi takdirde çevremizde üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olup tabiri caizse bir baltaya sap olamayan insanlar ile dolup taşar. Bende o baltaya sap olamayanlardanım efenim :)

Eğitimim ile ne alakası var şimdi anlam veremedim. Muhasebe ve Finans bölümü mezunu olupta bunlardan anlamayan bir sürü insan tanıyorum. Eğitim ile bağdaştırılacaksa bilgiler, önce bilgiyi karşında ki insana güzel bir şekilde aktarmak gerekir. Aksi takdirde çevremizde üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olup tabiri caizse bir baltaya sap olamayan insanlar ile dolup taşar. Bende o baltaya sap olamayanlardanım efenim :)

Sorduğunuz sorunun cevabı aslında %98 matematik, o yüzden eğitim ne demiş olabilir:)

İşe forum kurallarını okuyarak başlayabilirsiniz. Zira soru başlığınız uygunsuz.

Netten Brüte-Brütten Nete

Netten Brüte bulmak için 1,39878 ile çarpmanız gerekiyor. Bu rakam sabittir.
yani örneğin 1.000 TL net maaş alan bir kişinin brüte 1000x1,39878=1398,78 TL dir.

brütten neti bulmak için için ise 1398,78/1,39878=1000 TL bu şekilde her zaman istediğiniz anda brütü ve neti bulabilirsiniz.

yani örneğin 1.000 TL net maaş alan bir kişinin brüte 1000x1,39878=1398,78 TL dir.

brütten neti bulmak için için ise 1398,78/1,39878=1000 TL bu şekilde her zaman istediğiniz anda brütü ve neti bulabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim vedat bey peki bu 1,39878 neyi baz alınarak çıkar ortaya ?

Sizin verdiğiniz bu rakam, gelir vergisi oranı %15 için geçerlidir.Gelir vergisi dilimi değiştikçe bu rakam da değişecektir.
Bilgilerin değişken olduğu bir durum için sabit bir çarpan verilemez.

Sizin verdiğiniz bu rakam, gelir vergisi oranı %15 için geçerlidir.Gelir vergisi dilimi değiştikçe bu rakam da değişecektir.
Bilgilerin değişken olduğu bir durum için sabit bir çarpan verilemez.

Evet öyledir. ama gelir dilimini aşacak yüksek ücret alanlar olabileceği kimsenin aklına gelmiyor.

Sayın Çaylak_Eleman,

Sorduğunuz sorunun cevabı aslında %98 matematik, o yüzden eğitim ne demiş olabilir:)

Sayın Zeynep Elif kesinlikle haklısınız. Muhasebe ve Finans bölümü mezuniyetiyle hiç ilgisi yok tabi. Bir lise mezunu bundan daha karmaşık denklemleri çözmeyi öğrendiyse eğer. Ne yazık ki artık en basit şeyler için dahi düşünülmüyor. Ücret bordrosu tam anlamıyla özel şartları olan aşamalı bir matematik çözümüdür. Ve oran hesaplamak için Basitçe 2.000,-- TL brütün neti hesaplanır ve çıkan Net tutar brüte bölünerek oran hesaplanır. Böylece 71,65 ( eğer doğruysa ) oranı bulunur.

Ancak kazın ayağı pek de öyle değil bakınız neden; Bu oranlar birçok şarta göre ayrı ayrı hesaplanmalıdır.
1. Sigorta tavan aşımı
2. Normal Veya SGDP
3. Birikmiş Vergi Matrahı
4. Denk geleceği vergi kademesi ( Geçiş noktasına denk gelmesi ayrı bir iş )

gibi.

"Tez zamanda bir baltaya sap olmanız" temennisiyle :alkış:

Teşekkür ederim ismini söyleyemediğim beyefendi :) siz bu cevabı yazana kadar baya baya bilgi sahibi oldum ve sorumu çözdüm çok şükür. Temenni için ayrıca teşekkürler :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...