fonradar

Brüt mü Net mi ?

merhabalar,üç sorum var yardımcı olursanız minnettar kalırım
1-SMMM ücret tarifesindeki bedellerle kdv dahil mi brüt ücret mi kastediliyor
2-smmm sözleşmesi hazırlanırken damga vergisi brüt'ten mi hesaplanıyor
örneğin brüt smmm ücreti 7.500
GV stopajı 1.500
kdv hariç net smmm ücreti 6.000
kdv tutarı 1.350
kdv dahil net smmm ücreti 7.350
ise tarifedeki ücretler 7.350 mi 7.500 mü
DV = 7.500 x DV oranı şeklinde mi ?
3-vergi dairelerine verdiğimiz kira sözleşmelerinde net veya brüt belirtmeden örneğin 200 TL olarak belirtilmiş kira bedelini
vergi dairesi net olarak mı kabul eder bunun sonucunda brüte çevirirsek 250 TL olur ve 50 TL muhtasarda beyan etmemizi mi bekler?
kira sözleşmesinin damga vergisi net üzerinden mi brüt üzerinden mi ödenir

saygılar dilerim

Ben de merak ediyorum bu soruların cevaplarını deneyimli arakadaşlar tek tek açıklarlarsa sevinirim

kendi sorduğu soruya cevap veren tek kişi benim herhalde
tarifede kastedilen ücret brüt + kdv yani 7.500+1.350= 8.850 TL
smmmm sözleşmesindeki damga vergisi 7.500 üzerinden hesaplanır..
vergi dairesi kira sözleşmesindeki tutarı net olarak algılar bu tutar brüte çevrilip damga vergisi 15 gün içinde
yatırılır...muhtasarda 50 TL yi beyan etmemizi bekler...
e birlik te otomatik olarak çıkan rakam tarifedeki rakam olan 8.850 dir
meslek mensuplarını dayanışmaya bekliyorum...bilgi paylaşıldıkça değer kazanmalı...

e birlik kdv dahil rakamı soruyor yani bizim müşteriden net olarak alacağımız rakamı soruyor (tahsilatları da buradan takip edeceğini düşünüyorum, tahsilat giren var mıdır bilemiyorum, ben henüz hiç girmedim) fakat o yazdığımız rakamı %18 kdv dahil son rakammış gibi (stopaj hiç hesaba katılmadan) netleştirip bunu brüt kabul ediyor ve damga vergisini burdan hesaplıyor, dolayısıyla e birlik sistemi her durumda damga vergisini yanlış hesaplıyor (bana göre)

e-birlik maliyenin açıkladığı tarifeye göre kıyas yaptığı için kdv dahil bürüt rakam girilmektedir.