fonradar

Brüt Uygulamadan Net Uygulamaya Geçme

yken

Katkı Sunan Üye
Brüt uygulamada bankaya yatan ücretin her ay farklı olması kafaları karıştırıyor. Gelir Vergisi sebeb oluyor ama kimse mağdur olmuyor, herkes sene sonunda yıl bazında 12 aylık net ücreti kadar ücretini alıyor.
Dilim meselesini işveren yüklenmiş oluyor.
Bu sene Net uygulamaya geçelim dedik. Bordrolarda net kullanacağız, deneme yaptım her ay net ücreti kadar bankaya maaş yatıyor, kimsenin kafası karışmaz.
Bir iki ufak nokta var ama Netten çalışanlar varsa tecrübelerini aktarabilirler mi? Dikkat edilmesi gereken bir yer var mı mesela?
işveren maliyeti net de olsa brüt de olsa değişmiyor sadece bankaya yatan her ay sabit oluyor diye görüyorum bu sistemde. Zaten çalışanda bankaya yatana bakıyor kimse net brüt dilim anlamıyor izah da etsek.

Her iki halde de excelden bakılınca toplam işveren maliyeti aynı. Brüt uygulamada da biz zaten gelir vergisi sonrası eline net maaşı geçecek şekilde ödeme yapıyorduk, 12 ayın ortalamasını alarak.

O zaman siz hatalı iş yapıyordunuz. net ücret ödüyor ama bürüt üzerinden bordro yapıyorsunuz.

Brüt uygulamada bankaya yatan ücretin her ay farklı olması kafaları karıştırıyor. Gelir Vergisi sebeb oluyor ama kimse mağdur olmuyor, herkes sene sonunda yıl bazında 12 aylık net ücreti kadar ücretini alıyor.
Dilim meselesini işveren yüklenmiş oluyor.
Bu sene Net uygulamaya geçelim dedik. Bordrolarda net kullanacağız, deneme yaptım her ay net ücreti kadar bankaya maaş yatıyor, kimsenin kafası karışmaz.
Bir iki ufak nokta var ama Netten çalışanlar varsa tecrübelerini aktarabilirler mi? Dikkat edilmesi gereken bir yer var mı mesela?
işveren maliyeti net de olsa brüt de olsa değişmiyor sadece bankaya yatan her ay sabit oluyor diye görüyorum bu sistemde. Zaten çalışanda bankaya yatana bakıyor kimse net brüt dilim anlamıyor izah da etsek.

Net ücrete geçmeniz demek işverenin maliyetinin artması demektir.
Normal şartlarda vergi farklarını işçiye yükleyip maaşını yıl sonuna doğru daha düşük yatırıyordunuz.
Net ücret de ise yıl sonunda vergi varkı işverene yüklenecek.

Sayın yken,

Soru sorarken yorum yapmak da tereddüt yaşarken bilgi vermekte hem alacağınız cevapları hem de tereddütleri ortadan kaldırmayı zorlaştırır. Bu nedenle tavsiyem öncelikle soru sor<rken yorum yapmamaktır. "Brüt uygulamada bankaya yatan ücretin her ay farklı olması kafaları karıştırıyor." çok yanlış bir bilgi. Şimdi gelelim cevabınıza. İster brüt ister net uygulayın sonucu mutlaka "biriken vergi matrahı" değiştirecektir. 2016 yılında asgari ücret 11 ay sonra etkilendi, 2017 de de durum benzer olacak. Ancak ücret mertebesi ne olursa olsun NET uygulamada tek dikkat edeceğiniz şey bordroda net ücretin sabit kalmasını sağlamak. örneğin her ay 2.500,-- TL ödeme yapacaksanız bordroda net rakamın 2.500,-- olarak sabit kalmasını temin etmelisiniz. Net 2.500,-- TL için bordronuzun BRÜT tutarı takriben 6 ay sonra değişmek zorunda kalacak yani yükselecektir buda işçilik maliyetinizin artması demektir. Tek sonuç da budur.