fonradar

BSMV'deki Büyük Hata

6802 sayılı gider vergileri kanununun 28. maddesinde "(Değişik fıkra: 03/06/1986 - 3297/16 md.) Banka ve sigorta şirketlerinin 10/06/1985 tarihli ve 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanununa göre yaptıkları işlemler hariç olmak üzere, her ne şekilde olursa olsun yapmış oldukları bütün muameleler dolayısıyla kendi lehlerine her ne nam ile olursa olsun nakden veya hesaben aldıkları paralar banka ve sigorta muameleleri vergisine tabidir." denmekte; aynı kanunun Mükellef başlıklı 30. maddesinde: " (Değişik madde: 04/06/2008-5766 S.K./24.mad) Banka ve sigorta muameleleri vergisini banka ve bankerlerle sigorta şirketleri öder. Sigorta aracıları tarafından yapılan sigorta işlemlerinde de verginin mükellefi sigorta şirketleridir." denmektedir. Buradan açıkça anlaşılmaktadır ki BSMV'nin mükellefi bankadır. Bankalar örneğin müşteriden aldıkları 100 TL.lik masrafın yanında yine müşteriden 15 TL. BSMV alırlar.Toplamda lehlerine aldıkları para 115 TL.dir. Devlete ise 15 TL. öderler. 115 liranın %15'i 17,25 liradır. 2,25 TL. kaçak söz konusudur.

Dediğinizde haklı iseniz, bunu yetkili kurumlara da bildirmeniz gerekir. En azından onlarda bu hususta inceleme yaparlar, gözden kaçan bir hususun olup olmadığına karar verirler.

Hemen hemen tüm bankaların bsmv inceleme altında. Hatta bazı bankalara ceza kesilmiş durumda.

Verdiğiniz örnekte 100,00 TL masraf için %15 Bsmv alınmış ise 115,00 TL tahsil ediyorlar.115,00 TL' nin üzerinden neden tekrar Bsmv hesaplıyorsunuz?

anladığım kadarıyla nedeni şu; BSMV nin aslında müşteriye yansıtılmaması gerekiyor. bu vergi, stopaj gibi değil. müşteriye yansıtıyorsan bu bankanın bir geliri oluyor, dolayısıyla örnekteki gibi 100 TL den değil 115 TL üzerinden BSMV nin hesap edilip ödenmesi gerekiyor.

Bu konuda çok bilgim yok ancak, bunu Kurumlar veya Gelir vergisi gibi düşünmemek gerekiyor sanırım.Kdv mantığı içinde düşünülecek olursa yaptıkları işlem doğru.Ancak Kurumlar veya gelir vergisi mantığında düşünülecek olursa, o zamanda sizin dediğiniz gibi olur.
Ancak bankalardan da %15 kurumlar alacaklarını sanmıyorum, kdv oranına da yakın olduğu için uygulama doğrudur.
Kaldıki Bankalar BDDK' ya tabi kurumlar, İç Denetim, Dış Denetim hepsi var, bu kadar bariz bir konuyu atlayacak halleri yoktur sanırım.

esasında konunun özünü bende arkadaşın yazısından öğrendim. doğruluk payını bilmiyorum. o kadar insanın atlaması bana da mümkün değilmiş gibi geliyor.
ama doğruysa işin en komik yanı, bu konuda atlamaması gereken devlet yetkililerinden de bu verginin alınmış olması olurdu :)

İgili kanun maddesinde "Banka ve sigorta muameleleri vergisini banka ve bankerlerle sigorta şirketleri öder. Sigorta aracıları tarafından yapılan sigorta işlemlerinde de verginin mükellefi sigorta şirketleridir." yazıyor. yani kendilerinin ödemesi gereken bir vergiyi, müşteriye yansıtmaması gerekiyor. tabi bu görüş sadece sayın hsnnl nin yazdıklarıyla sınırlı. başka bir kanunda, tebliğde, muktezada bankalarının haklılığını ortaya koyan maddeler olabilir.

aslında bankaların yaptığı uygulamayı sigorta şirketleri de yapıyor. sigorta poliçelerinde BSMV yi müşteriye yansıtıyorlar.

daha önce yazdığım gibi, konu yetkili mercilere iletilirse oradan doğrusunu öğrenebiliriz.

BSMV banka, banker, sigorta şirketi, döviz büfeleri... için kdv yerine geçen bir vergidir. kdv matrah+kdv tahsil edilip kdv (ödeme çıkıyorsa) devlete ödenmesi gibi BSMV matrah+bsmv uygulanmaktadır.

okudum da, burada banka tarafından hesaplanan bsmv tutarı, karşı taraftan alınır diye bir hüküm göremedim. aslında bu hususta bu durum tartışılmalı. ilgili kanun maddelerinde bsmv karşı taraftan alınır diye bir hüküm var ise, bankanın uygulaması doğru, yok ise yanlış. yasa koyucu bankaların uyguladığı şekliyle bu kanunu çıkarmış olabilir, ama şuana kadar tartıştığımız kanun,yönetmelik,tebliğler de bu hususu açıklayan bir madde yok. bsmv kapsamına giren işlemlerde banka lehine bir gelir çıkıyorsa bsmv hesaplanır diyor, sade anlatımla. çıkan bsmv karşı taraftan alınır diye açık bir hüküm yok, yada ben göremedim:)

benim bu konuya ilgi göstermem, varsa ilgili kanun maddesinde yasal bir boşluk, hani bir şiir dizesinde " ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim" der gibi, "bir tüketicinin de bankalara gol atabilme ihtimalini sevdim" nedeniyledir :)