Bu İşi Kabul Etmeli miyim ?

Merhabalar.
Gazi maliye mezunuyum, 1 sene kpss hazırlandım ama şu dönemde ne olacağı belli değil. Alım falan olmadı, yapılacak deniyor ama sonuçta kurum sınavları, mülakat derken alım olsa bile çok belirsiz bir süreç. Mezun olalı nerdeyse 2 sene olacak ve iibf mezunları olarak çok umutsuz bir hale geldik.
Ben de özel sektöre yönelmeyi düşündüm ve en iyi seçenek de mali müşavirlik stajı başlatmak gibi görünüyor. Muhasebeyle ilgili deneyimim yok, bu yüzden staj yapacak bir şirket bulmakta zorlanıyordum.
Şimdi Ankara'da iyi bir şirkette çalışıp, aynı zamanda temmuzda staj başlatma imkanı buldum. En az 1500 maaş, servis ve yemek de var. Haftasonu tatil, 8-18 çalışma.
Sizce kabul edip Ankara'ya taşınmalı mıyım bir bayan olarak? Staj yapan insanlar ile konuşutukça, mali müşavirlik mesleği ile ilgili internette ve forumda yazılan şeyleri okudukça inanın kafam karmakarışık bi hale geldi. Birileri sakın bulaşma bu mesleğin itibarı kalmadı, şirketler düşük ücretlerle çalıştırıyor, zaten ruhsatın da bir önemi yok diyor. Birileri kpss çalış bu süreç çok uzun 5 seneni vereceksin diyor. Birileri de mali müşavirlik iyi bir meslek kendini geliştir şirketlerde en az 4 bin alırsın diyor.
Neye inanacağımı şaşırdım lütfen yardımcı olun :confused:

Durumunuzda olan bir çok kimse;
1-
a-ya kendi koşullarına göre
b-ya bulunduğu yerdeki koşullara göre
c-yada her iki durumu dikkate alarak,
özel sektör de veya kamu da çalışmayı düşünüyor
2-mali müşavirlik konusunda bir şey demek bana düşmez.
3-şahsi düşüncem;
"iyi bir şirkette çalışıp,aynı zamanda staj başlatma imkanı buldum" demenize bağlı olarak,
bu işyeri/işletme nin çalışma koşulları yönünden olumlu yani kurumsal bir yapı olduğu(optimum seviye de kurumsal olmasa da düzenli çalışılabir bir işyeri olduğu)staj yapma imkanı da olduğundan daha uygun olabileceği + eğer birazda görevinizde başarı gösterirseniz,ileri de maaşınızın da artabileceği!..dolayısıyla koşulların lehinize gelişebileceği! bu arada (zamanını tam bilemiyoruz ama)kamu alımı gündeme gelir ise tekrar karar verebileceğinizi,gündeme gelmezse aynı iş yerinde devam edip,aynı zamanda stajınızı da bitirmiş olacağınızı,sonrasında kamu gündeme gelinceye kadar memnun kalırsanız çalışmaya devam edebileceğinizi düşünüyorum,takdir size ait.

Durumunuzda olan bir çok kimse;
1-
a-ya kendi koşullarına göre
b-ya bulunduğu yerdeki koşullara göre
c-yada her iki durumu dikkate alarak,
özel sektör de veya kamu da çalışmayı düşünüyor
2-mali müşavirlik konusunda bir şey demek bana düşmez.
3-şahsi düşüncem;
"iyi bir şirkette çalışıp,aynı zamanda staj başlatma imkanı buldum" demenize bağlı olarak,
bu işyeri/işletme nin çalışma koşulları yönünden olumlu yani kurumsal bir yapı olduğu(optimum seviye de kurumsal olmasa da düzenli çalışılabir bir işyeri olduğu)staj yapma imkanı da olduğundan daha uygun olabileceği + eğer birazda görevinizde başarı gösterirseniz,ileri de maaşınızın da artabileceği!..dolayısıyla koşulların lehinize gelişebileceği! bu arada (zamanını tam bilemiyoruz ama)kamu alımı gündeme gelir ise tekrar karar verebileceğinizi,gündeme gelmezse aynı iş yerinde devam edip,aynı zamanda stajınızı da bitirmiş olacağınızı,sonrasında kamu gündeme gelinceye kadar memnun kalırsanız çalışmaya devam edebileceğinizi düşünüyorum,takdir size ait.

Aslında meslek hakkında da yorumları merak ediyordum.
Bende kararımı bu yönde vereceğim gibi duruyor. Sonuçta bekleyerek bir yere varamıyoruz, bir şekilde özele yönelip kamuda da alımları takip etmek en mantıklı seçenek galiba. Cevabınız için çok teşekkürler.

neredeyse aynı süreçten geçtim mezun oldum, kpss çalışması , mülakat derken karanlık bir sürecin içinde buldum kendimi ...
en iyisi mali müşavir olayım dedim .staj başlatma sınavını geçtim .Sınavı geçtim tecrübesiz olduğum için bir şirkette 1500 tl maaşla işe başladım . 1 yıl sonra zam oldu 2.250 tl . sonra kendimi muhasebe alanında geliştirmeye devam ettim .başka bir şirkette 3.000tl ye başladım . 1 yıl sonra zam şuan mali müşavirim 5.000 tl maaş alıyorum . aynı zamanda bürom açık. biraz yorucu oluyor hem büro hem şirket ama değer...bu arada 2 yıl staj yaptım yüksek lisans yaptığım için ve ilk sınavda yeterlilik sınavını verdiğim için süreç 2,5 yıl sürdü .yani muhasebeyi seviyorsan kendini geliştireceğine inanıyorsan BENCE EN İYİ MESLEK...

Öncelliklerden birincisi bu işi yapmak istiyorsan seveceksin, Bu işi şirkette öğrenip devam ettireceksen büro açmanı tavsiye etmem. Hele ki şirketten büro ya geçersen işlerin ne kadar farklı, ne kadar boğucu olduğunu göreceksin. bu da seni meslekten soğutmaya sebepdir. İkincisi kamuyu neden seçeceksin özeli neden seçeceksin bir bayan olarak kamuyu seçmenin sana faydaları olabilir. Evlendiğinde çocuk sahibi olduğunda vs.. özel sektörde de kariyer planlaman ve alacağın ücretler, hayat standartlarını üst seviyede yaşamana katkı sağlayacaktır. Tabi bu senin vereceğin emeğe bağlı. Meslek hakkında söylenenlerin çoğuna katılıyorum. Bu mesleğin itibari diğer mesleklere göre düşük. Burada odaların, meslek mensuplarının ve mükelleflerin payı çok büyük. Ama bu itibarı yükseltmekte yine sana bana kalıyor... Hakkında herşeyin hayırlısı olsun.

neredeyse aynı süreçten geçtim mezun oldum, kpss çalışması , mülakat derken karanlık bir sürecin içinde buldum kendimi ...
en iyisi mali müşavir olayım dedim .staj başlatma sınavını geçtim .Sınavı geçtim tecrübesiz olduğum için bir şirkette 1500 tl maaşla işe başladım . 1 yıl sonra zam oldu 2.250 tl . sonra kendimi muhasebe alanında geliştirmeye devam ettim .başka bir şirkette 3.000tl ye başladım . 1 yıl sonra zam şuan mali müşavirim 5.000 tl maaş alıyorum . aynı zamanda bürom açık. biraz yorucu oluyor hem büro hem şirket ama değer...bu arada 2 yıl staj yaptım yüksek lisans yaptığım için ve ilk sınavda yeterlilik sınavını verdiğim için süreç 2,5 yıl sürdü .yani muhasebeyi seviyorsan kendini geliştireceğine inanıyorsan BENCE EN İYİ MESLEK...

Cevabınız için çok teşekkürler böyle bi yorum almaya ihtiyacım vardı, neden anlamıyorum ama herkes mali müşavirliği ve geçireceğimiz süreci çok kötülüyor. İnanın insanın şevkini kırıyorlar. Ben de bir şirkette başlayıp üstüne ingilizce ekleyerek ilerlemeyi düşünüyorum. Sizce önce şirkette mi başlamalıyım yoksa büro da mı? Şirkette para kazanma ihtimalimiz var ama bürolar para vermiyor anladığım kadarıyla. Birde hem büro hem şirketi nasıl yürütüyorsunuz, sizin süreciniz nasıldı yüksek lisansla süre kısaltmayı staj sürecinde mi yaptınız mesela? Hiç büro deneyiminiz var mıydı? Bende başlayıp yükselmek istiyorum ama bir bayan olarak yol gösteren birine ihtiyacım var..

Öncelliklerden birincisi bu işi yapmak istiyorsan seveceksin, Bu işi şirkette öğrenip devam ettireceksen büro açmanı tavsiye etmem. Hele ki şirketten büro ya geçersen işlerin ne kadar farklı, ne kadar boğucu olduğunu göreceksin. bu da seni meslekten soğutmaya sebepdir. İkincisi kamuyu neden seçeceksin özeli neden seçeceksin bir bayan olarak kamuyu seçmenin sana faydaları olabilir. Evlendiğinde çocuk sahibi olduğunda vs.. özel sektörde de kariyer planlaman ve alacağın ücretler, hayat standartlarını üst seviyede yaşamana katkı sağlayacaktır. Tabi bu senin vereceğin emeğe bağlı. Meslek hakkında söylenenlerin çoğuna katılıyorum. Bu mesleğin itibari diğer mesleklere göre düşük. Burada odaların, meslek mensuplarının ve mükelleflerin payı çok büyük. Ama bu itibarı yükseltmekte yine sana bana kalıyor... Hakkında herşeyin hayırlısı olsun.

Bence de bir mesleğin itibarını o meslekteki kişiler belirliyor. Aslında mali müşavirler mesleğinin değerini anlayıp düşük ücretlerle çalışmamalılar, aynı avukatlar gibi.
Sizce büro da para almadan bi süre deneyim kazanmak için çalışmak mı daha mantıklı, yoksa en azından para kazanabileceğim bir şirkette başlamak mı? Hangisi bana ne katar, sürecimi nasıl devam ettirmeliyim?

Şirkette sadece o şirketin sektörü ile büroda ise bir kaç sektör ile ilgili deneyim kazanırsınız.

Bence de bir mesleğin itibarını o meslekteki kişiler belirliyor. Aslında mali müşavirler mesleğinin değerini anlayıp düşük ücretlerle çalışmamalılar, aynı avukatlar gibi.
Sizce büro da para almadan bi süre deneyim kazanmak için çalışmak mı daha mantıklı, yoksa en azından para kazanabileceğim bir şirkette başlamak mı? Hangisi bana ne katar, sürecimi nasıl devam ettirmeliyim?

Büro da bir süre deneyim kazanmanın sana çok faydası olacaktır. işlerin akışını öğrenip hızlı bir şekilde ilerlemeni sağlayacaktır. Merkür2 arkadaşımızın söylediği gibi bir çok sektör ile ilgili deneyim sahibi olacaksın. Farklı firmaların beyannamelerini görme ve inceleme fırsatın olacak. Zaman zaman bu beyannameleri doldurma fırsatını yakalayacaksın. Resmi kurumlarla ilgili yazışmalara bol bol rastlayacaksın noter de en basit işlemden en önemli işlemlere kadar olan süreci görmüş olacaksın Örneğin; vekalet çıkarma, şirket kuruluş işlemleri gibi.. Vergi dairesi, SGK gibi kurumlara yazılan dilekçeleri işlemleri göreceksin. Buna benzer bir çok işlem daha sayılabilir. Bunların hepsi sana tecrübe ve değer kazandıracak. Bu bilgi ve tecrübe ile bir şirkete gönül rahatlığı ve özgüven ile başvurabileceksin. Özetle; Büro sana az paranın yanın da bilgi ve tecrübe katar. Uzun vadede para kazanmanı sağlar. Şirket ise biraz para ve az tecrübe katar.

"Tecrübeler, en iyi öğretmenlerdir; yalnız, okul masrafları biraz çoktur."

Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkürler böyle bi yorum almaya ihtiyacım vardı, neden anlamıyorum ama herkes mali müşavirliği ve geçireceğimiz süreci çok kötülüyor. İnanın insanın şevkini kırıyorlar. Ben de bir şirkette başlayıp üstüne ingilizce ekleyerek ilerlemeyi düşünüyorum. Sizce önce şirkette mi başlamalıyım yoksa büro da mı? Şirkette para kazanma ihtimalimiz var ama bürolar para vermiyor anladığım kadarıyla. Birde hem büro hem şirketi nasıl yürütüyorsunuz, sizin süreciniz nasıldı yüksek lisansla süre kısaltmayı staj sürecinde mi yaptınız mesela? Hiç büro deneyiminiz var mıydı? Bende başlayıp yükselmek istiyorum ama bir bayan olarak yol gösteren birine ihtiyacım var..

büro deneyimi olmadan olmaz tabi ki .ben saat 17:00 den sonra ve hafta sonraları fırsat buldukça tanıdığım bir mali müşavir ablanın yanına gidiyordum . orada hiç bir ücret almadan 1 ila 1,5 saat arasında çalışıp işi öğrenmeye çalışıyordum. neredeyse haftanın her günü mali müşavir ablamızın ofisine gidiyordum . her türlü mükellefin evraklarını işlemeye çalışıyordum.mali müşavir beyanname verirken sürekli yanındaydım . nasıl verdiğini öğrenmeye çalışıyordum. bu arada sürekli ama sürekli internet üzerinden yazılar yazan muhasebe türk sitesine de kaydoldum . oradan gelen yazıları günlük okumaya çalışıyordum. biraz yoğun oluyordu ama hem para lazımdı hemde işi öğrenmem gerekiyordu. onun için şirket ve mali müşavirlik ofisi aynı anda olmak zorundaydı. aklıma takılan bir şey olduğunda mali müşavir abla cevap veremediği zaman başka mali müşavirleri arayıp soruyordum. hatta bulunduğum ilde 15 mali müşavir olduğu için rastgele istanbuldaki mali müşavirlerin tel numaralarını internet sitelerinden bulup kendimi tanıtıp aklıma gelen sorulara cevap alıyordum . dediğim gibi biraz yoğun ama olması gerekeni yaptığımı düşünüyorum. şu an kendime ait ofisim var. defterler az olduğu için bir şirketin muhasebe müdürlüğünü yapmak zorunda kalıyorum. ama her geçen gün defter sayılarım artıyor. rızk geliyor elhamdülillah sadece biraz gayret ve sabır...

staj başladıktan hemen sonra okan üniversitesinin muhasebe ve denetim bölümüne kaydoldum . yüksek lisans yaklaşık 1,5 yıl sürüyor yani hem staj yaparken hemde uzaktan eğitim olarak açılan bu bölümden yüksek lisans yapabiliyorsunuz .6.000 tl eğitim ücreti var ama o yoklukta bulup veremeye çalıştım çünkü 1 yıl az değildi.plandığım gibi zamanında bitti (1,5 yıl). tavsiye ederim

bu arada bazı arkadaşlar şirketin fazla faydalı olamayacağını söylüyor ama bence öyle değil.çünkü şirkette mali müşavir olduğunuz zaman mükellefiniz olacak olan şirketin iç yapısı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz . çek,senet,alacak,borç ,teminat,yazışmalar, hesap mutabakatları,kasa , banka işlemleri,fatura düzenleme ve daha bir çok şey şirkette öğrenme imkanı sağlıyor yani mali müşavirin sahada da öğrenmesi gereken birçok var

Çok yüzeysel yazmak gerekirse;

1- Smmm staja başlatma sınavını kazan
2- Mümkünse fazla mesaisi olmayan ve hafta sonu tatil bir şirkette stajını başlat
3- Aynı süreçte Yüksek Lisans ve Dil olayını hallet
4- Stajın bitmesine yakın bigfour (Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG) denetim firmalarına girmek için elinden geleni yap.
5- 2-3 yıl bu denetim firmalarında deneyim kazan (bu 2-3 yıl çok yorucu olacaktır. Alabiliyorsan o arada bağımsız denetçi sertifikasını da alabilirsin)
6- Sonrasında zaten Uluslararası bir çok şirket senin peşinden koşacaktır bundan emin olabilirsin.

en iyisi mali müşavir olayım dedim .staj başlatma sınavını geçtim .Sınavı geçtim tecrübesiz olduğum için bir şirkette 1500 tl maaşla işe başladım . 1 yıl sonra zam oldu 2.250 tl . s...
ne yaptınızda 1 senede 750 tl zam yaptılar:confused:

2- Mümkünse fazla mesaisi olmayan ve hafta sonu tatil bir şirkette stajını başlat
4- Stajın bitmesine yakın bigfour (Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG) denetim firmalarına girmek için elinden geleni yap.
5- 2-3 yıl bu denetim firmalarında deneyim kazan (bu 2-3 yıl çok yorucu olacaktır. Alabiliyorsan o arada bağımsız denetçi sertifikasını da alabilirsin)
6- Sonrasında zaten Uluslararası bir çok şirket senin peşinden koşacaktır bundan emin olabilirsin.

bu yazdiğiniz maddeler benim içinde geçerli olur mu yaş 31:) özel sektörde muhasebeciyim staj sınavına hazirlanıyorum.yaş sıkıntısı olur mu yazdığınız şirketlerde:confused:

ne yaptınızda 1 senede 750 tl zam yaptılar:confused:

zaten 1.500 tl normal bir maaş değildi . 2.250 olunca standartları yakalamış oldum.ne yaptığıma gelince benden önceki muhasebeciler inşaat firması olmasına rağmen maliyet çıkarmamışlar . yapılan tüm inşaatların ayrıntılı maliyetini çıkarmaya başladım.

bu yazdiğiniz maddeler benim içinde geçerli olur mu yaş 31:) özel sektörde muhasebeciyim staj sınavına hazirlanıyorum.yaş sıkıntısı olur mu yazdığınız şirketlerde:confused:

Bigfour'da genel olarak maalesef 25-26 yaşlarda olan personel istihdamını tercih edebiliyor 30'a kadar alınanları gördüm :( Ancak şuan; sizin yaşınız bu firmalar için çok geç diyemeyiz. Eğer Yabancı dil sıkıntınız yoksa bu firmalara başvuru yapabilir ve belki de şans size güler ve mülakata çağrılabilirsiniz, neden olmasın? Hayalinizdeki her ne ise, bunu başarmak için çok geç değil.
Sizin 25 yaşında iş hayatına atılmış olduğunuzu varsayalım. 6 Yıldır iş hayatınız var. 60 Yaşında emekli olacaksınız... Bu 6 yılın önünüzdeki 29 yıllık çalışma hayatınıza mı yön vermesini istersiniz? Yoksa yapacağınız planlar doğrultusunda mı ilerlemek istersiniz. Tabi ki planlar.... Bir meslektaşınız olarak size en önemli tavsiyem mevzuata olduğu kadar; uluslar arası mevzuata da hakim olmanız ve yabancı dilinizi 2-3 yıl içerisinde geliştirmeniz. Aynı zamanda; vergi ve süreçlerine verdiğiniz önem kadar "denetim, finansal muhasebe/planlama/analiz, bütçe" gibi konularda da yurt içi/yurt dışı kaynaklardan faydalanarak gelişim sağlamak çok çok önemli. Naçizane fikir ve tavsiyelerim bu şekilde. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

Bigfour'da genel olarak maalesef 25-26 yaşlarda olan personel istihdamını tercih edebiliyor 30'a kadar alınanları gördüm :( Ancak şuan; sizin yaşınız bu firmalar için çok geç diyemeyiz. Eğer Yabancı dil sıkıntınız yoksa bu firmalara başvuru yapabilir ve belki de şans size güler ve mülakata çağrılabilirsiniz, neden olmasın? Hayalinizdeki her ne ise, bunu başarmak için çok geç değil.
Sizin 25 yaşında iş hayatına atılmış olduğunuzu varsayalım. 6 Yıldır iş hayatınız var. 60 Yaşında emekli olacaksınız... Bu 6 yılın önünüzdeki 29 yıllık çalışma hayatınıza mı yön vermesini istersiniz? Yoksa yapacağınız planlar doğrultusunda mı ilerlemek istersiniz. Tabi ki planlar.... Bir meslektaşınız olarak size en önemli tavsiyem mevzuata olduğu kadar; uluslar arası mevzuata da hakim olmanız ve yabancı dilinizi 2-3 yıl içerisinde geliştirmeniz. Aynı zamanda; vergi ve süreçlerine verdiğiniz önem kadar "denetim, finansal muhasebe/planlama/analiz, bütçe" gibi konularda da yurt içi/yurt dışı kaynaklardan faydalanarak gelişim sağlamak çok çok önemli. Naçizane fikir ve tavsiyelerim bu şekilde. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.

hocam eğer ilerde big four'a kabul edilmezsem ingilizcemi iyice geliştirmiş olmamın bu meslekte bana ne gibi bir faydası olabilir(kayseride yaşıyorum)

Son düzenleme:
hocam eğer ilerde big four'a kabul edilmezsem ingilizcemi iyice geliştirmiş olmamın bu meslekte bana ne gibi bir faydası olabilir(kayseride yaşıyorum)

Bugüne kadar karşılaştığınız fırsatlarda belki İngilizce'nin bir yeri olmayabilir ancak önümüzdeki yıllarda karşınıza farklı fırsatlar çıkabilir. Ve bu fırsatı yakalamanızın önündeki engeller; mesleki yetersizlik ve ikinci bir dil bilmiyor olmanız olacaktır. Siz bugün belki çok uluslu bir firmada çalışmıyor olabilirsiniz ama yarın bir gün bağlı bulunduğunuz firma yabancı sermaye tarafından satın alınabilir veya şirketiniz yurt dışına açılabilir... Bu gibi durumlarda da şirketiniz yeniden yapılanma/kurumsallaşma sürecine girecektir. Ve şirket yoluna kendisi gibi gelişen veya gelişmiş personel ile devam edecektir. Şunu söyleyebilirim; yabancı dil bilmeyen bir meslek erbabı sadece belirli bir konuma gelir ve en fazla o konumu koruyabilir. Daha üstü yani bir Muhasebe Müdürü/(Yönetici)nden ileri gidemez ve sonuç? Siz 25 yıl mesleğe kendinizi verirsiniz belki de o şirketin her şeyi olursunuz ama bir de bakarsınız sizden 15 yaş küçük biri başınıza CFO diye oturtulur. Neden? Çünkü onun ingilizcesi vardır ve bu sayede sizden daha iyi bir dünya insanı modeli çizebilir. Sonuç olarak özellikle İstanbul için konuşmak gerekirse; Sen istersen ağzınla kuş tut, bütün mevzuata hakim ol, istediğin kadar kitap yaz... ingilizce bilmediğin sürece hiçbir değeri kalmıyor maalesef. En fazla Muhasebe Müdürü olursun. Malumunuz hangi alan olursa olsun bugünün şartlarında İngilizce bir ekstra değil tamamen gerekliliktir.

Merhaba, cevap yazalı çok olmuş ama uzun zamandır siteye girmediğim için yeni gördüm. Verdiğiniz değerli tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Ben Amasya gibi küçük bir şehirde yaşıyorum ve dediğiniz gibi yüksek lisans ve dil olayını burada halletmem çok zor. İstanbul veya Ankara'ya gidip stajyer maaşıyla-ki bürolar çok az miktarlar veriyormuş- nasıl halledebilirim bilmiyorum. Bulunduğum şehirde bir şirket buldum, fakat burada mı çalışmaya başlamalıyım, yoksa büro tecrübesi mi edinmeliyim, ya da büyük bir şehre mi gitmeliyim bilmiyorum. Tecrübelerinizden bana birkaç tavsiye daha verirseniz çok sevinirim. Bigfour denetim firmaları demişsiniz, bunlara girmek çok zor değil mi?