fonradar

Bu Kiracının Yaptıkları Doğru mudur ?

Merhabalar, iyi günler forumdaşlar

BİRAZCIK UZUN AMA LÜTFEN OKUR MUSUNUZ :(

Malumunuzdur belki ama bizim bir dükkanımız var. Bu dükkanda ayakkabı satışı yapan bir kiracımız bulunmaktadır. Bu kiracımızla geçen yılın ağustos ayında 1 yıllık olmak koşuluyla bir kontrat yapmıştık. Kontratın ek maddeler bölümünde kendim açıkça yazarak: “Dükkan için hiçbir surette devir ve temlik hususu yapılmayacaktır.” şeklinde ayrıca belirtmiştim. Artı kontratın yanı sıra tahliye taahhütnamesi de imzalatmıştım.

Şimdi bu kiracımız işleri kötü gittiğinden ötürü artık dükkanımızı boşaltmak istiyor. Lakin birtakım sorunlar mevcut gibi...

Dükkanda şu aşamada, girerken kendi yaptırmış olduğu ayakkabı rafları ile biraz da ayakkabı kalmış durumda. Ayakkabılar ve rafların toplam bedeli de onun söylemesine göre yaklaşık olarak 5-6 milyarmış…

Geçen gün kiracım çıkmazdan evvel dükkanımız için -yine ayakkabı satışı yapacak- birini getirdi bize. Dükkanın içindeki malları ve rafları o kişiye satacakmış ve bizde o getirdiği şahısla yeni sözleşme yapıp yolumuza devam edebilirmişiz. Ve üzerine basa basa söylüyor ki, bu devir olmuyormuş, sadece elinde kalan malları o getirdiği kişiye satacakmış.
Lakin getirdiği adamı biz beğenmedik ve zaten getirdiği kişinin abisi, önceden tartışma yaşamış olduğumuz biriydi. Dolayısıyla bizde cevaben; “Bu adamı kabul edemeyiz, sen en iyisi malları kelepir fiyata sat ve bizde kendi kafa yapımıza uygun birine dükkanımızı kiraya verelim.” Diye açık açık belirttik. Hatta elindeki malları çıkarabilmesi adına 10-15 günlük bir süre de tanıyacağımızı söyledik. Ancak kiracımız bunu söylememizden sonra hemen köpürüverdi. Yok, işte efendim, o kadar mal var içeride, o kadar raf var. Ben ne yapacağım o malları, çöpe mi atayım gibisinden…

Yani sizin anlayacağınız sırf kendi zararını karşılamak pahasına, bize kendi bulmuş olduğu birisinin kiracımız olmasını istiyor.

Bu kadar ön bilgiden sonra;

1-) Evvela kiracımızın böyle bir şey yapmaya hakkı var mıdır? Yok ise eğer; bizim bu uğurda tatlı tatlı ve sakince bir şekilde nasıl bir yol izlememiz gerektiğini söyler misiniz lütfen?

2-) En başta almış olduğumuz tahliye taahhütnamesi geçerli midir? Yani direkt boşalttırabilir miyim acaba?

3-) Bir ara kiracımız şunu bile dedi: “Bak ben kötü biri olsaydım eğer, senden habersiz dükkanını başkasına çoktan devrederdim ama bunu yapmadım.” Dedi. Ben de buna karşılık olarak; bunu yaparsan eğer, devredeceğin kişi dükkanımı fuzuli yere işgal etmiş olacağından direkt olarak tahliye sebebi olur dedim. Hatta bu yüzden kabak senin başına bile patlayabilir dedim. (Acaba bu konudaki prosedür nedir tam olarak öğrenebilir miyim?)

4-) Ben yukarıdaki cevabı verdikten sonra o da bana: “O halde bende dükkanın başına bir adam koyarım. Ben hiç dükkana uğramam. Kendi işletir orayı.” Dedi. Acaba bunun devirden farklı yanı var mıdır ki? Sonuçta gene başkasıyla beni yüz-göz etmiş olmuyor mu?

5-) Son olarak: kiracımız dükkana girerken boya, badana ve bazı yerlere kartonpiyer gibi şeylerle dükkanın içsel dekorasyonunu kendi zevkine göre düzenlemişti. Bizde bu hususta kendisine ileride bu konuda bize masraf çıkartıcı şeyler yapma gibisinden en başta uyarıda da bulunmuştuk.

Ancak kiracımız çıkar ayak bunu da bize söyleyip: “Yok işte ben içeriye girerken içerisi harabe gibiydi. İçeriyi adam ettim. O kadar masraf yaptım.” Dedi. (Acaba böyle bir şeyi bizden istemeye hakkı var mıdır? Sonuçta kendisi istedi ve kendisi yaptı.)

Okuduğunuz için Allah razı olsun.

Çok çok teşekkür ederim.

:)Sevgili formdaşım güldüğüme bakma bu konuyu hatırlıyorum.Hatta bazı şeyleri beraber tartışmıştık.Dolayısıyla konuyu kendimle özdeşleştirdim.Şimdi cevap yazmasam ayıp olur.(yani konuya sazan gibi atlamadım.:))

Şimdi gelelim sorulara ve cevaplara,hatta cevaplarıda soruların içinden verelim.

1-) Evvela kiracımızın böyle bir şey yapmaya hakkı var mıdır? Yok ise eğer; bizim bu uğurda tatlı tatlı ve sakince bir şekilde nasıl bir yol izlememiz gerektiğini söyler misiniz lütfen?

1-) Kiracınızın maalesef böyle bir hakkı yok.Sizin yapmanız gereken eğer Kira Kontratında belirtilmiş ise Kira Kontratındaki süre yoksa Kiranın bitmesine 3 ay kala ''Kira Taahhütnamesi''nede vurgu yaparak noterden tahliye ihtarı çekin.

B.K
MADDE 328- Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebilir. Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır.Sözleşmede veya kanunda belirtilen fesih dönemine veya bildirim süresine uyulmamışsa, bildirim bir sonraki fesih dönemi için geçerli olur.

2-) En başta almış olduğumuz tahliye taahhütnamesi geçerli midir? Yani direkt boşalttırabilir miyim acaba?

2-) Tahliye Taahhütnamesi geçerli onun anlamı Kiracı o tarihte boşaltacağını size taahhüt etmiş.Direk boşaltmak için noterden ihtar çekin çıkmazsa kanun yoluyla atarsınız

3-) Bir ara kiracımız şunu bile dedi: “Bak ben kötü biri olsaydım eğer, senden habersiz dükkanını başkasına çoktan devrederdim ama bunu yapmadım.” Dedi. Ben de buna karşılık olarak; bunu yaparsan eğer, devredeceğin kişi dükkanımı fuzuli yere işgal etmiş olacağından direkt olarak tahliye sebebi olur dedim. Hatta bu yüzden kabak senin başına bile patlayabilir dedim. (Acaba bu konudaki prosedür nedir tam olarak öğrenebilir miyim?)

3-)Bir ara kiracımız şunu bile dedi: “Bak ben kötü biri olsaydım eğer, senden habersiz dükkanını başkasına çoktan devrederdim ama bunu yapmadım.” (buna kargalar bile güler bende güleyim bari :)) Galiba sizin şu koyduğunuz maddeden haberi yok Alıntınız Kontratın ek maddeler bölümünde kendim açıkça yazarak: “Dükkan için hiçbir surette devir ve temlik hususu yapılmayacaktır.” şeklinde ayrıca belirtmiştim.

Ayrıca B.K MADDE 322- Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir. Yanlız, (altı çizili ve boyalı yere dikkat) Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez.Alt kiracı, kiralananı kiracıya tanınandan başka biçimde kullandığı takdirde kiracı, kiraya verene karşı sorumlu olur. Bu durumda kiraya veren, kiracısına karşı sahip olduğu hakları alt kiracıya veya kullanım hakkını devralana karşı da kullanabilir.

4-) Ben yukarıdaki cevabı verdikten sonra o da bana: “O halde bende dükkanın başına bir adam koyarım. Ben hiç dükkana uğramam. Kendi işletir orayı.” Dedi. Acaba bunun devirden farklı yanı var mıdır ki? Sonuçta gene başkasıyla beni yüz-göz etmiş olmuyor mu?

4-) (Bak buda Komik nasıl mı ? Açıklayalım) Evet oraya bir adam koyar işletir.Ama senin muhatabın yine o olur.Ödenmeyen Kiradan ve diğer bütün giderlerden o sorumlu olur.Gelelim madalyonun diğer yönüne diğer kişi bunu kabul eder mi? Sonuçta o da alım satım yapacak mükellefiyetini oraya getirmeyecek mi ? O kadar alım satımı onun üzerinden mi yapacak ? Kira konusunda böyle yapan adam yarın bir gün onada bu mallar benim demez mi ? Ben zannetmiyorum.Zaten diğer kişi mükellefiyetini getirse Kontratta Devredemez ibaresi var

5-) Son olarak: kiracımız dükkana girerken boya, badana ve bazı yerlere kartonpiyer gibi şeylerle dükkanın içsel dekorasyonunu kendi zevkine göre düzenlemişti. Bizde bu hususta kendisine ileride bu konuda bize masraf çıkartıcı şeyler yapma gibisinden en başta uyarıda da bulunmuştuk.

Ancak kiracımız çıkar ayak bunu da bize söyleyip: “Yok işte ben içeriye girerken içerisi harabe gibiydi. İçeriyi adam ettim. O kadar masraf yaptım.” Dedi. (Acaba böyle bir şeyi bizden istemeye hakkı var mıdır? Sonuçta kendisi istedi ve kendisi yaptı.)

5-) Bunun cevabınıda Kanunla açıklayıp konuyu sonlandıralım.Önemli yerlerin altını çizip Kırmızıyla boyayalım

B.K MADDE 321- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabilir.Yenilik ve değişikliklere rıza gösteren kiraya veren, yazılı olarak kararlaştırılmış olmadıkça, kiralananın eski durumuyla geri verilmesini isteyemez. Kiracı, aksine yazılı bir anlaşma yoksa, kiraya verenin rızasıyla yaptığı yenilik ve değişiklikler sebebiyle kiralananda ortaya çıkan değer artışının karşılığını isteyemez.

Bu konu ile uygulamada çok karşılaşmış biri olarak size şunu söyleyebilirim. Sizin yazılı bir izniniz olmadıkça kiracınız dükkanı devredemez. Bu konuda içiniz rahat olsun. Almış olduğunuz tahliye taahhütnamesi ise, iş yerleri için uygulamada çok kullanışlı değil. Eğer yasal bildirim sürelerine uyarak, sözleşmenizin fesih ihbarnemesini noter kanalı ile gönderirseniz mahkemelerde daha kuvvetli bir delil. elde edersiniz. Kendi i yerine birini çalıştırmas işi ise ferhat beyin söylediği gibi vergi uygulamaları açısından çok mümkün görünmüyor. Kiraların zamanında ödenmesi, maliyeye yapılan kira bildirimlerin gerçek olup olmadığı ve kiralanan gayrimenkulün amacı dışında kullanılıp kullanılmadığı gibi sebepler sizin için fesih sebebi sayılabilir.