zirve

Bulgaristan Naylon Poşet Tüketimini Azaltma Çabasında

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul

Çevre Bakanlığı Atıklar Yönetimi Müdiresi Petya Peneva: -"Doğada en az 300 yıl sonra çözülecek malzemelerin kullanımını sakıncalı buluyoruz":alkış:

SOFYA (AA) - Çevreye büyük zarar verdikleri gerekçesiyle naylon poşetlerin kullanımını sınırlandırmaya çalışan Bulgaristan hükümeti, poşetlerin fiyatını artıran düzenlemeler getirdi.

Yakın gelecekte yaklaşık 3000 kişinin işsiz kalacağını öne süren polietilen üreticilerinin protestolarına rağmen dün yürürlüğe giren hükümet kararı nedeniyle naylon poşetlere 0,35 levalık (0,18 avro) asgari satış fiyatı getirildi.

"Tok, esnek ve dayanıklı ince poşetlerin doğa tarafından hazmedilmesinin zor olduğu"nu vurgulayan Çevre Bakanlığı yetkilileri, birçok ülkede alışverişte naylon poşet yerinde kağıt ve başka materyalden yapılan torbaların kullanıldığını belirtti.

Birçok satıcı ise eski fiyattan bol miktarda naylon torba stoku yaparak yeni uygulamadan kar etmeye çalışırken, Çevre Bakanlığı yetkilileri sıkı denetim uygulayacaklarını açıkladı.

Çevre Bakanlığı Atıklar Yönetimi Müdiresi Petya Peneva, "Doğada en az 300 yıl sonra çözülecek malzemelerin kullanımını sakıncalı buluyoruz" dedi. Peneva, "Ortak geleceğimize ve özellikle çocuklarımızın geleceğine özen gösteriyoruz" diyerek, satıcılara ve alıcılara zor da gelse yeni uygulamanın tavizsiz biçimde yürürlüğe girdiğini belirtti.

İnce malzemeden yapılan naylon poşetlerin kolayca yırtıldıklarını, rüzgarlı havalarda bu poşetlerin dağılarak çevreye yayılmasının çirkin bir manzara oluşturduğunu ifade eden Peneva, petrol ve doğal gaz gibi ham maddelerden elde edilen bu ürünlerin dönüşümünün zor ve pahalı olduğunu kaydetti.

Uygulamının dün yürürlüğe girmesinin ardından, tezgahtarlar ellerindeki naylon poşet stokları tükenene kadar bunları kullanmaya devam edeceklerini belirtti.

Pazarda sebze ve meyve satan Kermina İsmailova adlı bir kadın uygulamayı, "Şimdilik bir endişemiz yok. Halen denetim yapılmıyor. Toptancıdan bol miktarda ucuz naylon poşet alarak stok yaptım. Fiyatlar her gün yükselirken müşteriye verdiğimiz naylon poşeti domatesin kilosuna eşit bir fiyatla ücretlendirmek oldukça ağır gelir" diye konuştu.

Poşet fiyatlarındaki büyük artışın ardından, müşterilerin şikayetçi olmaması için özellikle süpermarket zincirlerinde poşet ücretlerinin malların fiyatına yansıtılması bekleniyor.
 
Üst