fonradar

Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

• Konbuyu başlatan tufanari
  • Başlangıç tarihi
T

tufanari

Ziyaretçi
Bu kriz ortamında kapanan şirket sayısının olması ve açılan şirketin olmaması...
Büro işletenlerin tahsilatdan şikayetçi olması....
En önemlisi Yeni büro açmak isteği olanların....
Özellikle kendim örnek verim; kesinlikle hiç müşterim yok ve olmadığı halde; 2 yıl gelir elde etmeden cepten harcayıcak kadar birikimim (Ort..20.000 TL)) olmasını göz önüne alaraktan; büro açmak ne derece mantıklı. sağlıklıdır.? (Planım 1-2 yıl içersinde açtıkdan sonra müşteri portföyü oluşturmak)
Tüm Herkesin ve herkes için de iyi olucağını düşünerek olumlu-olumsuz görüşlerini bekliyorum.
Teşekkürler.....

Ynt: Büro Açmayı Düşünenler, İsteyenler ?

en iyisini yaparsın çünkü bir yerden başlamak lazım ha çevre koşulları tabiki günümüzde iyi değil bu demek değildirki hep böyle olacak ne zaman olsa büronu açacaksın fazla zaman kaybetmeden açmalısın bence niye diyeceksen tek cevabım bu ( el işinde nereye kadar çalışacaksın ) inşallah iyi olur. tabiki sabırlı olmak lazım

her mali müşavir 100 müşteri ile başlamadı ya bu işe aç gitsin. atın ölümü arpadan olsun misali :)

Görüş, fikir, geçmiş bildirenler ....Bu kadar mı.... Yokmuyuz Arkadaşlar...

Evet Arkadaşlar... Yapılmalımı ? yapılmamalı mı ? Bağımlı mı olmak yoksa Büro mu işletmek ?
Büro ile ilgili iyi-kötü görüşlerinizi lütfen bildirin...

tabiki büro işletmek
kendi işinin patronu olursun kimse seni kapının önüne koyamaz
1 ve 2 yıl sıkıntılı gecer ama sonra rayına oturur
daha cok kazanırsın
verdiğin emeğe değer vs

Sana tavsiyem olumsuz konuşanlara fazla kulak asma.Ben bu yüzden çok bunalıma girdim.Herkeste bi şikayet,herkeste bi yakınma.Yeter yaaaa Ya bırakın yapmayın bu işi, yada konuşmayın susun artık...
Bu tip olumsuz görüşleri duymamaya çalışıyorum artık, sende öyle yap.

Büro açma noktasına gelen kişi az çok mesleğin iki tarafınıda biliyordur, burada karar alıcı kişinin kendisidir. Şu doğru bu yanlış gibi yargılar kişiden kişiye bölgeden bölgeye şartlara göre farklılıklar gösterir. Aynı bölgede bana göre doğrusu büro açmak iken bir başka arkadaşıma göre bağımlı çalışmak en doğru karar olarak görülebilir. Bu doğaldır da. Bu sebeplerle önce kendi şartlarınızı değerlendiriniz, eğer şartlarınız uygunsa zaten uygulamaya sokmak kolay.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Büro açma noktasına gelen kişi az çok mesleğin iki tarafınıda biliyordur, burada karar alıcı kişinin kendisidir. Şu doğru bu yanlış gibi yargılar kişiden kişiye bölgeden bölgeye şartlara göre farklılıklar gösterir. Aynı bölgede bana göre doğrusu büro açmak iken bir başka arkadaşıma göre bağımlı çalışmak en doğru karar olarak görülebilir. Bu doğaldır da. Bu sebeplerle önce kendi şartlarınızı değerlendiriniz, eğer şartlarınız uygunsa zaten uygulamaya sokmak kolay.

ugulamak kolay mı? bence hiç değil. ben de ne düşüneceğini şaşıranlardanım. karar verme süreci gerçekten zorluyor.

Atladığınız bir nokta var, ben yazımda şartlarınız uygunsa diye belirttim. Sizler sanırım daha şartlarınızı tartma noktasındasınız. Yine bence atlanılan bir nokta şartların kişiye has olduğudur. Yazımda bunu da belirttim. Yani burada alacağınız "hiç durma hemen aç" cevabı size bir fayda sağlamaz sadece motivasyon sağlar. Eğer tek eksiğiniz motivasyonsa zaten hiç durmayın.

:))) güzel açıkladınız. işte aslında şartlarımızın hangisine uygun olduğunu bulmaya çalışıyoruz sanırım. doluya koyuyorsun almıyor, boşa koyuyorsun dolmuyor :)

benim en çok aklımı kurcalayan; eninde sonunda büroyu açacaksam neden vakit kaybediyim. yani şartları zorlayıp bir an önce bvaşlasam mı diyorum. işe girmeden mükellef nasıl bulunacak ki? ayrıca bir çok arkadaş tavsiyelerinde 2-3 yıl ancak kazanç sağlabileceğini belirtiyorlar. bu süreyi bir an önce başlatmak daha mantıklı değilmidir?

sadece sesli düşünüyorum. fikir uçuşmaları arasında çelişkiye düşmüşsem bağışlayın lütfen. :)

Büro açmak için yeni TTK'yı bekleyelim diyen var mı?
Ya da şimdi büro açılırsa 1-2 sene sonra kanun çıktığında daha hazırlıklı daha çevre sahibi olmak mı avantajlıdır?

maviefe ' Alıntı:
Ya da şimdi büro açılırsa 1-2 sene sonra kanun çıktığında daha hazırlıklı daha çevre sahibi olmak mı avantajlıdır?
Ticaret Kanunu ile ilgili Tamer Bey'in 28-06-2005 tarihinde açtığı "Türk Ticaret Kanunu Taslağı" adlı bir başlık var. Dikkatinizi çekerim 2005 yılına ait bu başlık. Bekleyenler için paylaşayım dedim.

Sayın tufanari, öncelikle büro açma noktasına kadar geldiğinize göre olayı sadece maddi olarak düşünmüyorsunuz demektir.Olaya sadece maddi yönden bakanlar zaten büro açma fikrini telaffuz bile etmezler.Ayrıca bir önemli konuda, yeterince donanıma sahip olup olmadığınızdır.Şu an büro açmalımıyım diye sormaya başladığınıza göre yeterli donanıma sahip olduğunuzu düşünüyorum.Şimdi kendimi örnek vereyim 2 tane müşteri ile başladım ben büro işine.ikiside işletme defteri idi.Bu müşterileri ise çalıştığım muhasebe ofisinde tutuyordum mali müşavirim bana izin vermişti.O zamanlar internetten gönderme zorunluluğu yoktu, beyannamelerini hazırlayıp müşterilere imzalatır öyle verirdim.Sonra ruhsatımı alınca(2004 te) kendi ofisimi açtım.Başlangıç benim için çok zordu, evliydim 1 çocuğum vardı.Ofisten gelen para ancak ofisin kirasını karşılar düzeyde idi. Ailem yardımcı oluyordu evin ihtiyaçlarını karşılamada bana.bu aşağı yukarı 1,5 2 yıl kadar sürdü.Tabi bu arada müşterilerim sürekli artıyordu.Bu arada ismek belediye kurslarında muhasebe öğretmenliği yaptım.Haftada 6 gün olmak üzere günde yaklaşık 3 er saat muhasebe dersi veriyordum.Bu kurstan aldığım ücret asgari ücretten %50 daha fazlaydı.Yani burada benim sana anlatmak istediğim olay şudur, ben evli ve çocuklu olmama rağmen yılmadım, mücadele ettim.İşime hep sadık oldum, müşterime karşı dürüstlüğümü hiç yitirmedim, işimi zamanında yaptım ve hala yeri geliyor gece 22-23 lere kadar çalışıyorum.Bazen pazar günleri bile işime gidiyorum.Şu an yaklaşık 50 müşterim oldu.yarısı şirket yarısı ise işletme ve serbest meslek defterinden oluşmaktadır.Hiç müşteri kaybetmedim yani benden müşterim başka muhasebeciye gitmedi sebebini ise şöyle yorumluyorum.işime gereken özeni ve dikkati gösteriyorum, müşterimin işini zamanında ve eksiksiz yapıyorum(bu iş angarya bile olsa), dürüstlüğüme güvenirliliğime leke sürdürmedim, gerekli mali danışmanlığı verebiliyorum.mesleki bilgi açısından kendimi sürekli güncel tutmaya çalışıyorum.ofis açtığımda sobalı bir evde oturuyordum, ay sonunu getiremiyordum ve ailem her ay bana maddi destek te bulunuyordu, evimde bulaşık makinam dahi yoktu.(şu an yaklaşık 400 TL.ve ben bunu alamamıştım evime) Şimdi ise arabam dahi var.Allaha da her zaman şükür ettim verdiği nimetler için hedefim şimdilik 100 müşteriye ulaşmak. Benim müşterilerimin %90 ından fazlası hep tavsiye üzerine bana geldi.bir müşterim tavsiye etti diğeri geldi, diğeri tavsiye etti öteki geldi bu iş böyledir.Dürüst ol, müşterini kandırma,müşterinin parası sende kalırsa muhakkak iade et bu 10 kuruş bile olsa.Bunlar küçük ayrıntılar ama gerçekten samimi olduğunu müşteri hissediyor.sakın yılma,ama yinede karar verme yetkisi sana aittir.
saygılarımla,

Sayın Partak; yazınız için teşekkür ederim... Siz görmüş geçirmişsiniz... Bende bu olacakları düşünüyorum... Tekrar teşekkürler..

Ogün Güneş ' Alıntı:
maviefe ' Alıntı:
Ticaret Kanunu ile ilgili Tamer Bey'in 28-06-2005 tarihinde açtığı "Türk Ticaret Kanunu Taslağı" adlı bir başlık var. Dikkatinizi çekerim 2005 yılına ait bu başlık. Bekleyenler için paylaşayım dedim.

2005'den beri hatta 2002'den beri yüzüldü yüzüldü kuyruğuna gelindi. Eğer Türkiye Avrupa Birliği yolundan dönmeyecekse bu taslak kanunlaşır. 2009'da değilse 2010'da kanunlaşır. 2011'de değilse 2012'de yürürlüğe girer.

Bence büro açmak için taslağın yasalaşması beklenmemelidir. Ancak taslak 2009'da yasalaşırsa büro açmak için kesinlikle beklenmemelidir. (Burada büro aynı zamanda bağımsız denetim şirketi anlamı da taşıyabilir.)

Yokmu Arkadaşlar Yroum yapacak başka.. bukadarmıyız?

bence yeterli bilgi birikimine sahipsen,bakmakla yükümlü olduğun kimse yoksa hiç düşünme aç derim,ne kadar erken başlarsan o kadar iyi ,en iyi ihtimalle duyduğum kadarıyla söylüyorum 1 yılda ancak rayına oturur işler,ben şuan için beklemeyi tercih ediyorum neden diye sorarsan stajı şirkette yaptığımdan bilgi eksiklerim var hem onları tamamlayıp hemde maddi yönden 1 yılımı döndürecek birikimim olursa hiç düşünmem açarım herşey gönlünce olsun...

Haftasonu tüm herkes görüşlerini bildirsin..............

Tufan Bey daha nasıl bir görüş istiyorsunuz, kararın sonuçlarına siz katlanacağınız için en doğru seçimi siz yapacaksınız. Kimse sizin şartlarınızı sizden daha iyi bilemez. Burada yazılanları zaten 3/5 öngörebilirsiniz.