Bürosunda Defter Tuttuğunuz Arkadaşınıza Ne Kadar Hisse Vermelisiniz ?

arkadaşlar yeni smmm oldum (2011) de deneyimim yok iki arkadaşımın bürosu var defter potansiyelimin olduğunu düşünüyorum şu anda büro açmayı düşünmediğim için ve de mevzuat izin verdiği için hem de tecrübe kazanmak için alabileceğim defterleri arkadaşlarımın ofisinde tutmayı düşünüyorum arkadaşlarımın tecrübesinden ve bürosundan yararlanacağım aldığım defterlerin gelirinin ne kadar bir yüzdesini arkadaşlarıma tevdi etmeliyim. büro masraflarına ve kiraya katılmayacağım uygun olan yüzde nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
sanem hanım gelirin %80 ini arkadaşlarıma mı vermeliyim eğer öyle ise üç çocukla ben 50 yılda büro açmam imkansız gibi gözüküyor.:) eğer %20-25 ini diyorsanız bana daha makul gibi geldi. çünkü bürolarda yetiştirilmek üzere istihdam edilen gençlere asgari bir bedel ödeniyor ve belgesi olmadan bile yüzde alanlar olduğunu duydum şu ana kadar görmüş değilim ama kurslarda falan sohbetlerde maaş+defter tutanlar duydum ama bildiğim bir şey var dilin kemiği yok her şey söylenebilir. ismmo dan arkadaşımın bürosuna defter tutabileceğimi söylediler buna yeltenirsem ne vermemin doğru olacağını araştırıyorum cevabınız için teşekkür eder başarılar dilerim.

İsmmmo' dan mı söylediler bunu?
evet ismmmo dan mali müşavir olanlar mali müşavir arkadaşlarını nın bürolarında defter tutabilirler kanunen bir beis bulunmadığını şifahen söylediler. para ile ilgili bir şey sormadım onu da forumdaki arkadaşlara soruyorum ilginize teşekkürler.

Öncelikle mantıklı yaklaşmak lazım.
Vergiler var %18 kdv+ gelir vergisi %20 en az+ masraflar %5 desen =%43 yapar.
Bence hiçbirşeye katılmayacaksa %50 normaldir

Türkiyede doğrudan vergi ödemesi nadir ödemelerden biridir. dolaylı vergi ödemeleri ise bu hesaba pek girmez. ama gelenek gibi bir şey oluşması lazım. çeşitli rakamlar var genel geçer bir rakam yok gibi varsa da ben bilmiyorum.

Anladığım kadarıyla siz defterlerinizi kendi adınıza tutmayacaksınız, bir başka meslek mensubunun ruhsatını kullanacaksınız. Bununla ilgili disiplin yönetmeliğinde engel mevcuttur.

Meslekten Çıkarma Cezası

d) Meslek ruhsatnamesinin bir başkasına kiraya verilmesi veya herhangi bir şekilde bir başkasına kullandırılması,

Ancak diğer tarafdan kendi adınıza işyeri açıp aynı adresi kullanabilirsiniz.

Mesleğimizde bunun yeri yoktur arkadaşlar.Varsa da olmaması gerekir.
mohicans' ın dediği gibi de, aynı adreste büro açılır, ya da ortaklık kurulur.
Odaların mücadele etmesi gereken bir konuda; "olabilir/yapılır" cevazı vermesi garibime gitti açıkçası.

galiba derdimi anlatamadım. kimsenin ruhsatını veya kimse benim ruhsatımı kullanmayacak stajyerken bir gazete ilanında az defteri olan mali müşavirler büromuzda defterlerini tutabilirler diye bir ilan okumuştum.ne yazık ki telefonunu almadım. yoksa onlardan bilgi alabilirdim. odayla görüştüm. olabileceğini söylediler. zaten bunlar bilinen şeyler. alabileceğim az defterimle büro açmam zor. az defterimle 5-6 kişinin çalıştığı bir büronun hissedarı olup giderlere katılmak zor çünkü sen beş veya on defterle çalışacaksın karşıda 150 -200 defter var. smmm olarak arkadaşınızın bürosunu kullandığınızda babanızın bürosunu kullanmıyorsunuz. arkadaşınızdır ona bir şey tevdi etmeniz gerekir. birbirimize hakkımızın geçmemesi için bu oran ne olmalıdır? onu sormuştum başka yerlere gitti. anti parantez ruhsat kiralamanın ruhsatını kiraya vermenin ve çalışmadan para talep etmenin kendi adıma etik olmadığını benim kişiliğime sığmadığını bunu benim yapmamın mümkün olamayacağını bilmenizi isterim. bir yıla yakın bir zamandır smmm im hala kartvizit bastırmış değilim ihtiyatlı adım atıyorum. önümü gördükten sonra hareket etmeyi severim. yoksa staja başlama sınavını kazanmadan smmm im ne iş olsa yaparız abi,para gelsinde nasıl gelirse gelsin diyen birisi değilim.zaten bütün çabam böyle birisi olmamak için. iyi günler ve işlerinizde başarılar diliyorum.

Kesinlikle bu tip işler yapılmamalı,kardeşim hem bağımlı çalışıp,hemde gayri resmi bağımsızmış gibi defter takip etmek de ne oluyormus,bu yapılan şeyin adı,düzenbazlıktır. bürocuların hakına girmektir..Biz onca masrafa katlanıp,mükellef peşinde koşarken..adam ordan hem normal maaşını alma,hemde defter tutma derdinde..Yazıklar olsun derim ben böylelerine.

ne kadar güzel:sorguladın,yargıladın,karar verdin ve düzenbaz dedin. şimdi siz lisans mezunu bir smmmm olarak düşüncenizi ifademi ettiniz. eğer cevabınız evet ise bir şey demiyorum. zaten boş konuşmuş olabileceğimi düşünürüm.sizden ricam (kardeşim diyorsunuz ya)ayni üslupla ve ön yargılarınızla bana cevap vermeyin. merakınızı gidereyim ben sızın hakkınızı yemiş olamam çünkü ne bağımlı çalışıyorum nede defterim var. defter potansiyelim var dedim buda sızın hakkınız değildir umarım .nokta

arkadaşlar bana cevap verirken. benim konu ile ilgili mesajlarıma bakarak ve onları okuyarak cevap verirseniz daha doğru olur. aksi halde yani konuya gelen bütün mesajları yüzeysel okuyarak cevap yazarsanız. ön yargının ön yargısı olur ki bu bizi yanlışa sürükler oysa smmm'ler mesleklerinde dikkatli ve özenlidirler . bu özeni düşüncelerini beyan ederken de gösterirlerse kimse uykusuz kalmaz. hayırlı sabahlar.

sayın smmm61 bu işte düzenbazlık nerede hak yeme nerede? arkadaşımızın defteri varmış ve tabiki belgesi de var, bir başkasının bürosun da giderlerine ortak olmak şartıyla kullanmak istiyor. bu şekliyle bal gibi de olur.