Bürosunu yeni açanlar

EYLÜLDURU

Katkı Sunan Üye
Bürosunu yeni açan arkadaşlar ne durumdasınız merak ediyorum. Ben haziranda açtım. 3 mükellefim var başka da gelecek görünmüyor. Büroyu ne arayan ne de soran var.....Sizlerde durum nasıl?

Ynt: Bürosunu yeni açanlar

Allah yardımcınız olsun.
Bizde o yollardan geçtik. Moralinizi sağlam tutup,sabırla beklemelisiniz.
Bu yola başkoyduysanız,şeytanın bacağı birgün mutlaka kırılacaktır.

Çok teşekkür ederim. Staj, sınav vs... en zor dönem bu dönemmiş.

Bence bürosunu açan bir yandan iş arasın.Bu mesleğin suyu çıktı artık.

eylül kardeşim allah kolaylık versin. bende o yola gireceğim ekim gibi , yılmamak ve savaşmak gerekiyor.

bende o yola gireyim diyorum ama artık evliyim çoluk çocuk var... devir alma durumu olmazsa açmam büyük risk olur

Büyük risk olur.Önüne gelen mali müşavir oluyor.Bu kadar içine kolay girilen meslekten bence hayır gelmez bundan sonra.

pantoron ' Alıntı:
Büyük risk olur.Önüne gelen mali müşavir oluyor.Bu kadar içine kolay girilen meslekten bence hayır gelmez bundan sonra.
Fark yaratabileceğinize inanmıyorsanız yapmayın o zaman bu mesleği.. Sadece mesleği kötülemek için mi üye oldunuz,bütün yorumlarınız bu yönde ???

Arkadaşlar bu konuyu tartışalım ya da mesleğimizi kötüleyelim diye açmadım sadece birkaç gündür biraz moralim bozuktu biraz umutsuzluğa kapılmıştım.... benim gibi bürosunu yeni açmış arkadaşların durumlarını merak ettim sadece... Başlangıçlar zordur biliyorum ama insan bazen yaşadığı sıkıntıları bir tek kendisi yaşıyormuş gibi hissediyor.. Bunun bizim mesleğimizle bir ilgisi yok. Bugün bir avukat da yahut herhangi bir esnaf da yeni bir işyeri açsa eminim aynı sorunları yaşar.

ugur6666 ' Alıntı:
bende o yola gireyim diyorum ama artık evliyim çoluk çocuk var... devir alma durumu olmazsa açmam büyük risk olur

Sn Ugur6666, ben de evliyim dünya tatlısı bir de kızım var.. Eşimin düzenli bir geliri var ona güvenerek bu şartlarda büro açabildim zaten. Eşinizin bir geliri yoksa açmayın gerçektende. İyi çalışmalar

Eylül hn. Merak ettim kusura bakmayın siz şimdi yeni mükellefin büroya gelmesinimi bekliyorsunuz.
Pazarlama ve çevre bakımından eksikleriniz olduğunu düşünüyormusunuz.

hakankrl ' Alıntı:
pantoron ' Alıntı:
Fark yaratabileceğinize inanmıyorsanız yapmayın o zaman bu mesleği.. Sadece mesleği kötülemek için mi üye oldunuz,bütün yorumlarınız bu yönde ???
Fark yaratmak önemli değilki. Her önüne geleni mesleğe alırsan adanm 30 tl'ye defter tutarsa müşteri de ona gider.Fark yaratmanın anlamıda meslekte bu.Birde esnaf dili konuşmak lazım.Ben bu farkı yaratamadım ve mesleği de sevmiyorum. Şöyle düşünün, bir mimar veya doktor veya avukat mali müşavir olabilirken,işletme fakültesi mezunu bir mali müşavir avukatlık yapamaz. Acı ama gerçek.Bu meslek aslında sanal meslek.İnsanları mesleğiniz var diye kandırıp aidat toplama mesleği oldu.

stonhand ' Alıntı:
Eylül hn. Merak ettim kusura bakmayın siz şimdi yeni mükellefin büroya gelmesinimi bekliyorsunuz.
Pazarlama ve çevre bakımından eksikleriniz olduğunu düşünüyormusunuz.

Bu konularda tabiki eksikliklerim var aksi takdirde zaten bu durumda olmazdım. En azından sıfır müşteriyle büro açmak zorunda kalmazdım. Benim ailem, yakın çevrem de hiçbiri şuan yaşadığım şehirde değil maalesef ...

pantoron ' Alıntı:

kalifiye diyebileceğimiz diğer mesleklerde durum bizimkinden farklı mı sizce? Dediğiniz gibi önüne gelen mali müşavir olamıyor artık. Hukuk fakültesi mezunu her insan çıkıp avukat oluyor, mühendislik okuyanlar şartsız şurtsuz mühendis ünvanı sahibi oluyor. Oluyor da ne oluyor, 600 liraya mühendislik yapıyor bir çoğu, avukatlar büro açıp boş boş oturuyor... Çevresi olan ne iş yapsa kazanıyor, çevre olmayınca bildiklerini ancak kendine satıyorsun.

Eylül arkadaşım sana da Allah yardım etsin, herkesin rızkı ayrıdır elbet, ancak kazanmak zor. Moralini bozma bence, sen en azından zor olanı yapıp başlamışsın bir yerinden. Şanslı sayabilirsin kendini, benim de ek gelir imkanım olsa düşünmeden açardım ama bende evliyim ve öyle bir sorumluğu alamıyorum şu anda. Bu arada beninde güvendiğim tek bir mükellef yok, ama göze almalı bunları

pantoron arkadaşımızın dediklerine katılmamak mümkün değil ama inan benide soğuttu şimdi meslekten :) bende bir tic.mes.lisesi mezunuyum ve 4 yıllık üniversitemi muhasebe bölümü olarak bitirdim ve geçen hafta biraz bilgi birazda ileri dönük olarak staj sınavına girdim. yani arkadaşımızın dediği gibi her önüne gelen gibi değilim bu meslekte çok şükür. yani 24 yaşında olmama rağmen 9 yıldır bu işin içindeyim ve özel bir firmada da bu işi yapmaktayım. keşke dediğiniz gibi böyle emek veren insanlar yapsa bu mesleği.. her iş merkezinde "bilgisayar-muhasebe kursu verilir" deniliyor.. bir sekreter gidiyor bu kursa 1 ayda muhasebe (ön) öğrendiğini sanıp ufak işletmelerde meslek sahibi oluyorlar ve mesleği karalıyorlar. onlara işini sorduklarında da muhasebeciyim diyorlar. öncelikle tabanında muhasebe eğitimi almış (meslek lis.ve üni gibi) insanlara öncelik verilsede bu meslek biraz olsun itibari değeri kazansa..

Bürosunu yeni açan arkadaşları tebrik ederim. Umarım istedikleri gibi olur her şey.

Böyle başlıklara ve fikir alışverişine ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum.

Elbette safça ve çocukça hayaller peşinde koşacak değiliz, böyle de bir beklentimiz yok ama gerçekten tahammül edemiyorum bazen. Bu meslek bitti tarzı yaklaşımlardan bahsediyorum.

Mesleğin olumsuz tarafları zaten ortada ve açık. Ekonomik şartlar da oldukça kötü (unutmayalım bütün mesleklerde bu böyle).

Çözüm üretmeyi geçtim, bir ufuk açacak bir fikir sunmayı tercih etmek yerine şu söyleniyor: "Bu meslek bitti, herkes SMMM olabiliyor, bu işe başlayacaklar; başlamayın."

Bunu diyen kişiye katılıyorum. Evet aynen öyle, hatta daha fazlası.

Tamam da ben de sen de (muhtemelen) aynı meslekteyiz hala. Bırakıp gitmedik değil mi bu olumsuz sonuçlar karşısında.

Sürekli yakınarak ve benzetme olarak ağlayarak bir yere varabileceğimizi sanmıyorum.

İyi konumlara gelebilen kişiler vardır elbette. Çevresi sayesinde de olabilir ya da olmayabilir de.

Yahu bu kadar moral bozucu olmayın.

Üniversiteyi bitireceksiniz sonra hemen yüksek maaşlarla işe başlayacaksınız. Türkiye'de bu durumda olan çok fazla kişi yok zaten. Geriye kalanlar (bizler de dahil) mücadele etmek zorunda.

Yani ülkenin şartları çok süpermiş de bir tek bu meslek gibi davranmak çok garip. Tamam en çok etkilenenler arasında.

Ben bakıyorum 30 sene daha bu işi yapacağım. Sürekli olumsuz düşünerek bir on sene yaşarım diyorum en fazla.

Son olarak, en kötüyü değil az da olsa iyi durumda olanları örnek almak gerekir. İyi yerlerde olanlar var ve siz de olabilirsiniz.

ugur6666 ' Alıntı:

arkadaşlar bir yanlış anlama var sanırım.. ben 7-8 yıldır smmm yanında çalışıyorum.. o yola gireyim derken başka bir iş yapmıyorum büro açmayı kastediyorum.. yani elimdeki 3-5 defterle bu riske girmek istemediğimi belirttim..

işimiz muhasebe, kendi muhasebebimizi yapamıyoruz. Körü körüne büro açıp, sabit aliyetler,geçim masrafı vs. karşılamadan mükellef beklentisi içine giriyoruz. Herkesin kendi işine sahip olması güzel ama...

gümrük şirketine çalışacak muhasebe personeline ihtiyacım var arkadaşlar, ihtiyacı olan arkadaşlar var ise [email protected] adresine mail atabilirmi