fonradar

Bursa SMMMO 2009-2010 Mesleki Sorunlar Eylem Planı

Odamızın 2009-2010 yılında mesleki problemlerin çözülmesi konusunda 22 madde olarak türmob' a sunulan eylem planının konu başlıkları:

bsmmmo türmob 2009-2010 yılı eylem planı önerileri
1. Bs ba formları tarih sorunu ve diğer faturalı alış satış rakamları sorunu.

2. Ssk bağkur iş kur formlarının birleştirilmesi sadeleştirilmesinin sağlanması

3. Meslek mensupları için mucbir sebep hallerinin tarifi ve yasalaşması

4. Mesleğin tanıtımı ve saygınlığının artırılması için çalışma yapılması.

5. Kdv muhtasar beyanlarının birleştirilmesi için çalışma yapılması

6. 355 madde sorunu cezaların durumu ve değerlendirme

7. Tahsilat sorununa cözum yolları aranması

8. Kdv tefkifatı fayda ve zararlarının tartışılması ve uygulanmasının sağlanması.

9. Sm den smmm gececek melek mensuplarının gecirecekleri sürecin ve şeklinin tartışılması.

10. Mesleğin alanının genişletilmesi için arg çalışması ve çıkacak kanunların takibi ilgili kanunlarda iş alanı yaratmak.

11. Odalarda ve tesmer şubelerinde ortak program kulanılmasının sağlanması

12. Yapılan çalışmaları ve sonuçlarını odalara duyurulması ve üyelere iletilmesinin sağlanması

13. Gvk ile kdv çelişkisinin hazırlanan gelir vergisinde düzeltilmesini sağlamak.

14. Tüm meslek mensuplarının mali sorumluk sigortasını uygun koşullarda yaptırma imkanı sağlanması.

15. Karşı inceleme tutanaklarının ücretli yapılmalıdır senbolikte olsa ücret alınması gerelidir tarifeye ilave edilmelidir.

16. Tüik formlarının ücret karşılığı doldurulması

17. Angaryaların azaltılması yada gelire dönüştürülmesi

18. Çıkarılaçak kanun ve tebliğ taslakranın değerlendirlmesi uygulmada yaşanacak sorun tespiti ve uygulamaya yönelik göruş yazacak kurul oluşturulması.

19. Gecici vergilerin 1 ve 4 döneminin kaldırılması yılı içinde bir yada iki gecici vergi beynı yapılması sağlanmalı.

20. Burolara 1 den fazla e beyan e bildirge şifresi verilmesi sağlanmalı

21. İş kur hizmet cetveli verilme tarihi uzatılması

22. Ssk işci çalıtırmayan iş yerlerinin beyan tarihinin bildirge ile aynı tarihe çekilmesi

detayların bulunduğu link http://www.bursa-smmmo.org.tr/haber/214/eylturm.doc

Ynt: Bursa SMMMO 2009-2010 Mesleki sorunlar eylem planı

Maalesef mesleğimizin acilen çözülmesi gereken ana sorunları 22 ana maddede kısaca böyle. Meslektaşların sorumluluklarını daha iyi şekilde yerine getirmesi ve daha verimli çalışabilmesi için sorunların biran önce çözülmesi dileğimdir.

Saygılarımla,

Değerli meslektaşlarım;

Öncelikle forum sayfasına attığım 22 maddelik öneri paketini sadece konu başlıkları olduğu için ve oda yazısından kopyalayıp yapıştırdığımdan büyük harfle foruma atılmıştır.

Farkedip yazını tamamını küçük harfe çeviren ve forum kurallaına aykırı olduğunu ve normalde forumdan kaldırılması gerektiği konusunda özel mesajla uyaran arkadaşlara teşekkür ederim.

Bu eylem planı önerileri Bursa'dan TÜRMOB Yönetim Kuruluna seçilen Ekber KARTUM 'un katkıları alınarak hazırlanmış olup, bu 22 maddenin TÜRMOB ve ilgili kurumlarda da takipçisi olacağını özellikle belirtmiştir.

İyi çalışmalar dilerim.

Umarım çalışmalar bir fayda getirir Sayın BERZEK.

Öncelikle Bursa odasına gerçekten çok teşekkür ederim.Ana sayfalarına koymuşlar bu maddeleri.Ve incelediğim kadarıyla üyelerinin hep yanında.Ben bizim odaya (İstanbul) bir mail atıyorum haftalar geçiyor sonra yanıt geliyor iş işten geçmiş oluyor tabiki.Çalışmalarınızdan dolayı tekrar teşekkürler.

Ogün Güneş ' Alıntı:
Umarım çalışmalar bir fayda getirir Sayın BERZEK.

Siz beni ilgilendirmez forum kurallarına uymayan mesaj silinir demeyip yanlışlıkla tümünü büyük harfle gönderdiğim mesajı daha fazla meslektaşın okuyabilmesi için forum kurallarına uydurarak küçük harf olarak düzenlemeye zaman ayırıyorsanız, ben forumlarda tartışılan mesleki sorunların çözülebileceğine inanıyorum.
Teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

Ynt: Bursa SMMMO 2009-2010 Mesleki Sorunlar Eylem Planı

Türmob?un muhasebecilerin sorunları ile ilgilenmede uzak olduğunu düşünüyorum. Her türlü angarya işleri bizlerin üzerine yıkmışlar yukarıdan eminiz gülüyorlardır. Ücret listesi 1990 yıllarda hazırlanmış her yıl biraz arttır yeter, aynen devam ama lütfen aşağıya bakın neler neler değişti. işyerlerini sınıflandırıp ciro üzerinden ücrete tabi tutulması daha doğru olmaz mı? Bakanlık yeni bir istatistik ister muhasebeciler yapar mantığı hakim olmamalı diye düşünüyorum. Mesela 4. dönem geçici vergi beyanını neden yaptırıyorlar 15 gün sonra gelir vergisi beyanı veriyoruz. Eh insaf yani, yeni bir düzenleme yapılarak Ba-Bs lerde 3 aylık veya 6 aylık olamaz mı? Daha neler neler?. muhasebecilerde birlik var ama maalesef beraberlik yok.
Saygılarımla, _________________________________________________
Serbest Muhasebeci
Mükremin Özdemir

Ynt: Bursa SMMMO 2009-2010 Mesleki Sorunlar Eylem Planı

Bursa smmmo'nı çalışmaları nedeniyle kutluyorum.Belki de her oda bu tür faaliyetlerde ve çalışmalarda bulunsa(o da bizlerin zorlamasıyla olacak tabi) Ankara'ya sesimizi duyurmamız daha kolay olacaktır.Çünkü Ankara her konuda sorunları öğrenmekte ve bunlara çözüm üretmekte çok geç davranıyor ya da davranmıyor....