Bütçe Çalışması

Çalıştığı şirketlerde bütçe çalışması yapan var mı?

Bütçe nasıl yapılır ve hangi kalemlerden oluşur , nelere dikkat edilir.

Elinde Bütçe örneği olan var ise örneği göndererek yardımcı olabilir mi?

Teşekkürler

Sayın sinerji,

Bütçede basit olarak belirli bir tarih aralığında, X firmasının tahmini/gerçekleşmesi muhtemel harcama kalemleri/giderleri (Personel, kira, malzeme, komisyon …)ni, ve bu harcamalar/giderleri karşılaması muhtemel olan gelir tahminlerini (Satış geliri, komisyon geliri, faiz geliri …. Gibi) gösteren bir çizelgedir.

Basit bir şekilde yukarıdaki gibi düzenlenebilir ama kendimizi kandırmış oluruz, sadece. Fakat, aşağıdaki şekilde düzenlenirse hem sizi geliştirici, hem de daha bilimsel/amaca yönelik bir çalışma olacaktır.

Günümüzde birçok firma, bütçe çalışması yapmakta ve bu bütçeye göre gelirlerini ve harcamalarını belirli bir düzene sokmaktadırlar. Ancak konu gerçekten çok geniş ve teferruatlı bir konudur.

Artık bütçeler, firmaların veya devletlerin belirli bir tarih aralığındaki tahmini gelirlerini ve giderlerini gösteren bir belge hüviyetinde değildir. Devletler ve kurumların yaptıkları bütçeler artık, harcama ve gelir tahmininden ziyade stratejik amaçlara ulaşmada kullanılan birer araç olmuştur.

(dpt.gov.tr web adresindeki stratejik planlama klavuzu size yardımcı olabilir diye düşünüyorum.
Mutlaka herkesin indirip okuması gereken bir kılavuz/çalışmadır. Bu kılavuz hayatımızın her aşamasında bize yön gösterici bir kılavuz olabilir.).

Yani devletler ve kurumlar, stratejik amaçlara yönelik olarak, Toplam Kalite Yönetimi anlayışı çerçevesinde hazırladığı (SWOT (güçlü-zayıf/tehdit-fırsat analizi) analiz yöntemine göre) bütçeler aracılığıyla “Şu anda biz nerdeyiz”, “Misyonumuz nedir (varolma amacımız nedir)”, “Vizyonumuz nedir (Ulaşmak istediğimiz yer, amaç nedir”, “Vizyona ulaşabilmek için neler yapmalıyız” sorularının da yanıtını vermekteler ve ulaşmak istedikleri amaçlara göre bir strateji geliştirmektedirler. Yani benim firma olarak şu anda güçlü ve zayıf yönlerim nelerdir? İleride meydana gelebilecek olan olaylar veya şu anda meydana gelmiş bulunan olaylar neticesinde benim firmamın güçlü yönleri nasıl etkilenir, zayıf yönleri nasıl etkilenir? Şeklinde bir program yapmaktadırlar.

İlgili dökümanı incelemenizi ve buna benzer bir çalışma yapmanızı öneririm.