Bütün haklarımı almanın yolu nedir sizce.?

merhaba öncelikle;
1. Daha öncede yazmıştım ama durumumu tam olarak anlatamadım sanırsam.
Ben Antalyada bir otelde 2009 dan bu yana çalışmaktayım.
Ama turizm sektörü olduğu için 2 senedir sigortam war tam olarak.
Ve 2 seneden bu yana haftada hemen hemen 18 saat fazla mesai yapıyorduk.( 2 senede 1872 saat mesai )
Bunların karşılığında herhangi bir ücret ödenmedi bize.
Ama Bundan 2 ay önce kadar bölge çalışmadan geldiler araştırma yapıp bize bir miktar yani1.500 tl kadar para yatırdılar.
Durum ortada ki bizim hakettiğimiz para bu değildir.
Sizce bu kadar mesai saati ile ( 1872 saat ) sizce ne kadar almamız gerekiyordu.
Sadece maaş 850 tl idi.Asgari geçim ile 916 tl filandı.
2 aydır filan hesap pusulası vermeye başladılar.Geçmişte yaptıgımız mesai ler için herhangi bir ödenme makbuzu yok.
Ve birde biz belli bir aralıkta asıkıya alındıgımız zaman bize ibraname imzalatıyorlardı.
Ama onun karşlığındada herhangi bir ücret almadık.
Bu arada otele 5 günce önce ihtarname çektim noter aracılığı ile 2009 ile 2012 yılları arasında çalıştıgım fazla mesai ücretlerimi almak istiyorum diye ama ondan pek bir cevap alamadım çalıştıgım işletmeden.

2.Ve bu çalıştığım otelde artık çalışmak istemiyorum.
Ama geçerli bir sebebim yok maaşlar filan düzgün yatıyor.
Ve ihbar ve kıdem tazminatımı alıp ta çıkmak istiyorum.
Sizce nasıl bir yol izlemem lazım her iki konu için.. ?

Yani bu mesai ücretlerimi almam için nasıl bir yol izlemeliyim.?
Ve ihbar ve kıdem tazminatımı nasıl alabilirim.. ?

Ynt: Bütün haklarımı almanın yolu nedir sizce.?

İhbar ve kıdem tazminatı alarak çıkabilmenizin tek yolu var;
herhangi bir kusurunuz olmaksızın güzel güzel çalışırken , bir gün işvereniniz tarafından, geçerli-haklı hiç bir neden olmaksızın küt diye İŞTEN ÇIKARILMANIZ.
Bunun dışında siz sözleşmenizi feshettiğinizde, ( fesih sebebinizin HAKLI sebep olması gerekir) haklı sebeple feshetmiş bile olsanız , ihbar tazminatı alamazsınız, haklı sebebiniz varsa kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız, ödenmezse dava yoluyla haklılığınızı ıspatlayıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Genel durum bu .

Ücretleriniz( yaptığınız fazla çalışmaların da ücretleri) tam ve zamanında ödeniyorsa,
sgk primleriniz aldığınız gerçek ücretiniz üzerinden ödeniyorsa,
bulabildiğiniz -yaşadığınız bir haksızlık veya işveren uyguluma kusuru yoksa,
ayrılırsanız ihbar süresine uymazsanız, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalırsınız.

1872 saat fazla çalışma süresi hesabınız da YANLIŞ !!
1872/18 saat = 104 hafta yapar, 104 hafta ise 2 tam yıldır.
2 tam yıl her hafta fazla çalışma yapmış olmanız da MÜMKÜN DEĞİL ! Çünkü alt satırlarda kendiniz de belirtmişsiniz, Aralıkta sözleşmeniz askıya alınıyor diye, sözleşmenizin askıda olduğu , herhangi bir ücretin bile ödenmediği ( ki çalışmadığınız bu süre için ücret ödenmemesi de normaldir) bu sürede fazla çalışma yapmış olmanız da mümkün değil sanırım !

Hesabınızı genel olarak değil, ıspatlayabileceğiniz fazla çalışmalarınız üzerinden yapmanızı öneririm.

SN.Keremcem bey,
1.Fesih için sizce ' Benden bir üstüm olan şefimin haklı oldugum halde herkesin içerisinde hakaret edip ses tonunun yükseltmesi sizce fesih için bir gerekçe olabilir mi. ? tabi buna benzer olaylar bulunmaktadır.Haklı bir sebeb olup Sözleşmeyi feshedip yasal yollara başvurarak alabilirmiyim sizce tazminatlarımı. ?
Birde bizi askıya alıyorlar askı zamanı tazminatımız için yapalıceğimiz birşey war mı ? yani askı yolu ile tazminat hakkı doğar mı ?

2.Fazla mesai ye gelirsek ben orada 2009 dan bu yanadır çalışıyorum sigortalı benim 720 iş günüm mevcut çalıştığım şirkette.
Bizler haftada 18 saat fazladan çalıştık.
Dava açtıgımda sizce nasıl kanıtlayabilirim ben mesai yaptıgımızı ?
Sizce mahkemeye wersem sizce kazanma oranım nedir,?
Birde davayı kazandık varsayalım 1872 saat karşlığında nasıl bir ücret ödenir. ?

1872 saat karşılığında ücret alamazsınız, onu unutun bir kere.
Dediğim gibi, 1872 saat = istisnasız her hafta ,haftada 18 saat , 104 hafta, yani 2 yıl boyunca hiç kesinti olmaksızın fazla çalışma yapmış olmanız demektir ki, zaten işverenin elinde olan askı sözleşmeleri ve sizin yukarıda ifade ettiğiniz üzere 2 yıl boyunca her hafta eksiksiz işyerinde çalışmanız yok. Yani 1872 saat i unutun öncelikle. 1872 saat fazla çalışma ücreti talep etmeniz demek, hak etmediğiniz- yapmadığınız süreler için de ücret talep etmeniz demektir. Her talebinizi eksiksiz alabilme ihtimaliniz de sıfırdır ayrıca.

Ses tonunu yükseltmesi fesih için yeterli sebep değildir, hele ki o ses tonunun yükseltildiği gün üzerinden( ıspatlayabileceğiniz hakaret te varsa !) 6 günden fazla zaman geçmişse, hiç değildir.

FAzla çalışmalarınızı nasıl kanıtlayabilirsiniz?
Bordrolarınızda hiç fazla çalışma süresi görülmüyorsa; birlikte çalıştığınız diğer kişilerin şahitliği ile olabilir, o saatlerde işyerinde olduğunuzu belgeleyebileceğiniz imzalı belgeler olabilir.....

Mahkemeye verseniz kazanabilirmisiniz?
İhtimal %50 ,ya kazanır ya kaybedersiniz. Çalışan olarak %51 şans ile başlarsınız davaya , iş kanunu doğası ve hakimlerin genel kanıları gereği. Şansınızı arttırabilmenin yolu ise, davayı bir avukatla takip etmek, gerçekten haklı taleplerde bulunmak ( 1872 saat hatalıdır !) , ve iddiaları ıspat edebilecek delillerle yola çıkmaktan geçmektedir.

Sözleşmenin askıya alınmış olması, sizin de bu işlemi onaylamanız ( askı sözleşmesi imzalıyorsunuz) nedeniyle tazminat hakkı doğurmaz.
Sözleşmeyi siz feshederseniz, ihbar tazminatı alabilme ihtimaliniz de yoktur.

zaten şuan avukat la görüştüm başladık yasal yollara sizdende biraz bilgi almak istedim
Teşekkürler yardımınız için..