fonradar

Bütün Zorluklara Katlanıp SMMM Oluyorsun.Neden Emeğinin Karşılığını Alamıyorsun

kapot

Katkı Sunan Üye
ilkönce staja başlama sınavı gece 1 de bin otobüse sabah 6 da in soğuk üşüyorum ikiye kadar bi yerde ısın offfff hangi kaynaklardan çalışacaz acaba dersane, cd vs başlıyosun çalışmaya birinde olmadı tüh 58,889 gelmiş ikincisinde 59,213 ikincisinde olmadı üçüncüsünde e hadi olsun artık bıktım ha oldu işte başlama tamam şimdi yeterlilik için 2 yıl staj tabi şimdi 3 yıla çıktı iki yıl çalış sıkıntıyla e çalıştık sonra yeterlilik aman nerden çıkar acaba sorular komisyon hocaları değiştimi acaba ortalamayı tutturabilecem mi ilkinde kaçını vercem acaba cd parasını yatırdım mı ha tamam yatırdım, yeterlilik için kursa gitsem mi acaba sınav parasını yatırdım mı tamam yatırdım, bide ankaraya gidilecek bilet kolay hallederiz ankara havasıda hiç iyi gelmiyor çok ağır başım ağrıyor ne yapacam sınavda rahat edemiyorum e neyse girsdik yeterliliğe ilkinde verdik 5 oh diyoruz sonra 2 ders onada 1 ay çalış e sonuçlar 2,5 ayda açıklanınca bi ay gibi bi süre kalıyor sonra eve git yorgun yorgun ders çalış sabah 6 da kalk işe hadiiii ne güzel demi 2 derse gir valla bilmiyorum nasıl geçti acaba belli olmuyor ki kardeşim valla geçebilirimde kalabilirim de sınav sonuçları ne zaman açıklanacak acaba smmm yeterlilik sınav sonuçları açıklanmış bakıyosun tamam bitmiş sınav çok şükür e ne olacak şimdi ruhsat parası ne kadar 3000 e yakın off nerden alacaz diyorum iyi kötü ayarlayıp yatırıyoruz aman bunu istemiyomuydun işte al sana ruhsat o kadar uğraştın ne varki sanki 3000 ytl de o kadar emek verdin para yatırdın cd parası şu parası bu parası tamam işte yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik al da kurtul e alalım bakalım aldık bitti çok şükür EEEE ŞİMDİ NE OLACAK BEN BİLMİYORUM CEVABINI BİLEN VARSA YAZSIN

Ynt: Bütün Zorluklara Katlanıp SMMM Oluyorsun.Neden Emeğinin Karşılığını Alamıyorsun

üniversiteden yeni mezun olduğunda ne hayellerin vardı.Ne kadarı gerçek oldu.Buradan yola çıkarak ne olacağını az çok kestirirsin.Şansın yağver giderse kral olursun gitmezse duvara güzel bir şekil olursun.Kriz düzelirse süper olursun düzelmezse eyvah olursun.Büro açarsan maceranın içinde yok olursun,Bağımlı çalışırsan cevabı olmayan sorular içinde boğulursun.Uzun lafın kısası ruhsatın varsa elinde bu kadar sorular içinde filozof olursun ;)

Ynt: Bütün Zorluklara Katlanıp SMMM Oluyorsun.Neden Emeğinin Karşılığını Alamıyorsun

herşeye rağmen başarmadık mı.....yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olsun! bu ruhsat macarasında herkesin farklı ve çarpıcı amma illaki çileli bir hikayesi var.. şimdi günün sorusu bağımsız olayım 20 30 patronum mu olsun yoksa bağımlı olayım 1 patron ve bir şirket dolusu çekemeyenim mi olsun..herşey saçma ruhsatı almanın tadını bile çıkaramıyor insan..

ruhsatı hakettik parasını yatırdık şimdi ne olacak büro açsan bir türlü açmasan bi türlü büroyu açtık diyelim bi masa bi sandalye evdeki bilgisayarı getirdin bi büro kiraladın bi de
muhasebe proğramı aldın iyi kötü açtık diyelim büroyu büro açmak kolay ama hani defter
ne iş yapacaksın büroda duvarlar sana sen duvarlara mı bakacaksın zamanla oolur deniyor ama bence bi sağlam 3 yıl geçmesi gerkirki insan normal bişekilde gelir elde etmeye başlasın bu 3 yılda insanın geliri olmadığı gibi gideri de olacak nerden yiyip nerden içeceksin BÜRO İŞİ BİRAZ VAHİM DİYORUM GELELİM ŞİRKETE e şirkette de sabit bi maaş hep aynı iş hep aynı iş hep aynı yüzler ve yine patrondan emirler sanki yarı kapalı cezaevi sevmiyosun işyerini uzak doğru dürüst konuşabileceğin insan yok ama en azından belirli bi maaşın var sigortan var diyosun ayrılsan büro açsan 20-30 defter tutasıb ki bu i yerinde aldığın maaşı alabilesin valla düşünüyorum ama bi karara varamıyorum ruhsata harcadığım parayı çıkartabilsem bari DURUM VAHİMMMMMM.

kapot ' Alıntı:
ruhsatı hakettik parasını yatırdık şimdi ne olacak büro açsan bir türlü açmasan bi türlü büroyu açtık diyelim bi masa bi sandalye evdeki bilgisayarı getirdin bi büro kiraladın bi de
muhasebe proğramı aldın iyi kötü açtık diyelim büroyu büro açmak kolay ama hani defter
ne iş yapacaksın büroda duvarlar sana sen duvarlara mı bakacaksın zamanla oolur deniyor ama bence bi sağlam 3 yıl geçmesi gerkirki insan normal bişekilde gelir elde etmeye başlasın bu 3 yılda insanın geliri olmadığı gibi gideri de olacak nerden yiyip nerden içeceksin BÜRO İŞİ BİRAZ VAHİM DİYORUM GELELİM ŞİRKETE e şirkette de sabit bi maaş hep aynı iş hep aynı iş hep aynı yüzler ve yine patrondan emirler sanki yarı kapalı cezaevi sevmiyosun işyerini uzak doğru dürüst konuşabileceğin insan yok ama en azından belirli bi maaşın var sigortan var diyosun ayrılsan büro açsan 20-30 defter tutasıb ki bu i yerinde aldığın maaşı alabilesin valla düşünüyorum ama bi karara varamıyorum ruhsata harcadığım parayı çıkartabilsem bari DURUM VAHİMMMMMM.

Sn kapot ; arada bir durup nefes alsaydınız.

İnanın türkçemizin o güzelim kurallarına uymamak hem biz meslek mensuplarına yakışmıyor hem de okumakta çok güçlük çekiliyor.O gözle yazınızı bir kez daha okusanız.

muhasebe kardeş inanın nefes almak hiç aklıma gelmedi. Siz benim yerimde olsaydınız acaba ne yapardınız ? çok merak ediyorum o kadar önemli meselelerin arasında siz buna mı? takıldınız bunlar Basit meseleler siz işin özüne inin bence imla falan düzeltilir biraz düzeltmeye çalıştım ama elimden bu kadar geldi. Hem benim türkçem çok iyi değildir Bazı yerlere koymamış Olabilirim.Siz düzeltirseniz sevinirim. Şİmdiden Teşekkür ederim.

Sn. Kapot

Mesleğe yeni atılan genç bir forumdaşıma . Deneyimi 40 yıla yaklaşan bir ağbi olarak naçizane tavsiyem. ;

İster serbest çalış , ister bağımlı ol, istersen denetçi ol, istersen başka mesleğe atıl, ama herşeyden önce Türkçeyi hem sözlü hem de yazılı olarak düzgün kullanmaya çalış.

Bu çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Arkadaş,Bağımlı çalışacaksın en mantıklısı bu.Eğer çevren yoksa ve birikiminde yoksa malesef en mantıklısı bu.Dişini sıkacaksın 2-3 sene dayanacaksın, hiç değilse paranı alacaksın bu arada da çevreni genişletip kendini de geliştireceksin.Eğer bir şirkette işveren senin üstüne geliyorsa üzgünüm bu senden kaynaklanıyordur.İstinalar hariç tabiki.Onun için benim acizane fikrim sen iyi bir firma bul başla çalışmaya.Biraz ruhsatın üzerinden zaman geçsin,borcunu filan bitir.

Sn. nguroy

Evet siz doğru söylüyorsunuz. Size Katılıyorum. Dikkat etmek gerekir ama fark edememişim.
Ama Konu nerden nereye geldi Sizin Bu Meslekte 40 yıllık deneyiminiz varmış Biraz Konuyu başka yönlere saptırmadan İşin Özüne inipte bi düşüncelerinizi yazsaydınız inanın daha faydalı olurdunuz.

Pekala,

Öncelikle kolay bir iş yok. Ekmek aslanın ağzında değil midesinde.
Büro mu şirket mi sorusuna gelince , daha önce bu konuda fikrimi söyledim.
Bu hayata bakış açınızla ilgili birşeydir.
Büroculukta herşeyden önce esnaf olmak, satşı kuvvetli olmak, kısa zamanda geniş çevre edinmek ve dayanacak gücü olmak gerekir.
Bunları göze alıyorsanız önce çok sıkıntı sonra çok paranız olabilir.

Şirket ise daha dingin düzenli ve sakin bir hayat daha az para ama nispeten rahat bir yaşam tarzı ve kariyer düşünürseniz. Fazla uzayıp kısalmak istemezseniz kurumlaşmış şirketler cazip olabilir.

Sn. ngüroy

Teşekkür ederim.

Sn.Ngüroy
Özür dileyerek yasınızı merak ettim doğrusu

58

Teşekkür ederim yanlış anlamayın merak ettim sadece 58 yasında güncel konuların takip edildiği forum sitesinde sizleri görmek çok büyük keyif verici.Gerçekten tebrik edilmedi gereken bi durum çok meslek mensunu tanıdığımız için sizlrein yasında inanması zor geliyor bravo.Gereçektende dediğiniz gibi bizlerin konusmasında,sözlerinde veya düşündüğünü yazmasında bi seviye olmalı farkımız olmalı direk sokak şivesiyle istediğimizide anlatamayız yakışmazda bize bu konuda sizi destekliyorum