fonradar

Çakışan Sigortalılık Sendromu

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Tahsin Sınav [email' Alıntı:
[email protected][/email] 08 Eylül 2008]Şirket ortağı olarak SSK sigortalılığımı sürdürebilir miyim?

Tevfik: 1978 doğumlu bir vatandaşım. SSK ve Bağ-Kur sendromu yaşıyor ve 8 Eylül'de sona erecek olan Yapılandırma Kanunu'ndan istifade etmeli miyim bilemiyorum? Çok değerli görüşlerinizi bekliyorum. Durumum biraz değişik. Sigorta kayıtlarında 07.08.1995'te SSK'lı olarak işe başladığım ve 30.11.2004 tarihine kadar kesintisiz olarak çalıştığım gözüküyor. Arada tek birgün bile çalışılmayan günüm yok. 30.11.2004 ve 04.04.2005 tarihleri arasında askerliğimi yaptım. Henüz askerlik borçlanması yapmadım. Askerlikten döndükten sonra bir yıla yakın süre tekrar SSK sigortalısı olarak kaydım yapılmadı. 1997 yılında bir A.Ş.'nin önce şirket kurucu ortağı ve sonra da %20 pay ile ortağı oldum ve 2006'ya kadar ortak kaldım. 1998 yılında başka bir A.Ş.'nin %98 hisseli kurucu ortağı oldum ve halen aynı oranda ortaklığım devam ediyor. 1999 yılında ise bir limited şirketin kurucu ortağı oldum. Halen %50 hissem devam ediyor. 1998-2005 yılları arasında çok çeşitli A.Ş.'lerin formaliteden azınlık hissedarı oldum, sonradan hisse oranlarım yükselip azaldı. Ama nihayetinde bunlarla ilişkim kalmadı. Ama Bağ-kur boyutunu bugüne kadar hiç düşünmedim. 1995-2008 yılları arasında tüm SSK sigortalılıklarım kendi ortağı olduğum şirketlerden gözüküyor. Şu an bile örneğin %50 ortağı olduğum bir limited şirketin SSK'lı çalışanıyım. Primlerim ödeniyor. Sorularım: 1-Şu ana kadar SSK hizmet kaydımda 4000'e yakın günüm gözüküyor. Bağ-kurda kimlik bilgilerimle detaylı sorgulama yaptırdım. Herhangi bir kaydım yok. Ben, Bağ-kurlu olmak zorunda mıyım? 2-Son prim affına başvurmam menfaatime olabilir mi? Başvurursam nasıl bir yol izlemeliyim? Başvurup ne demeliyim? Ne yapayım, talimatınız nedir?

C : Okuyucum, 1978 doğumlu. Çakışan SSK ve Bağ-Kur sigortalılıkları sendromu yaşıyor. Sigorta kayıtlarında 07.08.1995'te SSK'lı olarak işe başlamış ve 30.11.2004 tarihine kadar kesintisiz olarak çalışmış gözüküyor. Arada tek bir gün bile çalışılmayan günü yok. 30.11.2004 ve 04.04.2005 tarihleri arasında da askerliğini yapmış. Askerlikten döndükten bir yıl kadar sonra tekrar SSK sigortalısı olarak kaydı yapılmış. 1997 yılından beri şirket ortaklıkları sürüyor. Ama Bağ-kur boyutunu bugüne kadar hiç düşünmemiş. 1995-2008 yılları arasında tüm SSK sigortalılıkları, kendi ortağı olduğu şirketlerden. Primleri ödenmiş. Bu şartlara göre okuyucum, öncelikle Ticaret Sicili Memurluklarıyla Ticaret Odasından şirket ortaklıkları hakkında Bağ-kur sigortalılığı belgesi hazırlayıp devredilen Bağ-Kur Müdürlüğü'ne vermeli ve tescil işlemlerini yaptırmalıdır. Çünkü işçi olarak ayrı bir işverenin yanında çalışması yok. Böylece Bağ-kur kayıtlarında borçlu çıkacaktır. Ancak SSK sigortalısı olarak ödediği primlerin sigortalılık çakışması bulunduğunu, 5458 sayılı Kanun'un 16. maddesi uyarınca sözkonusu Bağ-Kur borçlarına mahsup işleminin yapılmasını anılan Bağ-kur biriminden dilekçeyle talep edilmelidir. SGK İl Müdürlükleri, Bağ-kur ile paralel olarak gerekli hesaplamaları yapacak ve borcu ödenen prim tutarları oranında tasfiye edecektir. Eğer fazla ödeme yapılmışsa borcu çıkmayacaktır. Ancak buna rağmen yetiştirilebilirse, çakışma işlemlerinin bitirilmesi biraz zaman alacağından, Bağ-kur prim borçlarının bir yıllık taksitli yapılandırılması yapılırsa bakiye borç çıkması ihtimaline karşılık güvenceli bir yol tutulmuş olacaktır. Kısacası zorunlu Bağ-kur sigortalılığı doğrultusunda çözümleme yapılmalıdır.