çalışan işçinin emekliye ayrılması

işyerinde çalışan işçinin emekli olabilmesi için çıkışını verdim. kendisi emekli olabilmesi için işyerinden ayrılmak istediğini belirtir dilekçe ile başvurdu. ancak çalışmaya devam edecek emekli olarak. isten çıkardıktan sonra sigortalı hesap fişi doldurup kıdemini ödedim. kendisi sskya başvurdu. peki yeniden emekli olarak işe alabilmem içi ne yapmam gerekiyor.

sayın serdarakiskali;
İşe Giriş bildiriminde bulunup aylık SGDP ödemeniz gerekiyor.
(SGDP oranları:İşveren payı: %22.5 İşçi payı:%7.5 )

Tahsis numarasını almadan işe başlanamıyor.
Ben emekli olduğumda verdikleri geçici tahsis no.su ile işe başlayıp başlayamıyacağımı sorduğumda SSK dakiler henüz başlayamazsın demişlerdi.Kayıtdışı mı devam edeceğim dediğimde B.Köy SSK biz bilmeyiz gibi kafa salladılar.Neyse sonuçta büro açmaya karar vermiştim.
Evraklarımı verdikten bir ay sonra da resmen emekli olmuştum.
SSK ya sormadan yapmayın derim.

R.SEMA SİNANGİL' Alıntı:
Tahsis numarasını almadan işe başlanamıyor.

Merhaba,
Eskiden söylemiş olduğun gibi uyguluyorlardı. Artık emekli olsada normal SSK sicil numarası ile emekli çalışanın girişini yapıyorlar. Bu konunun hangi mevzuatta olduğunu ve tüm müdürlükler aynı şekildemi uyguluyorlar bilmiyorum.

sertaç' Alıntı:
sayın serdarakiskali;
İşe Giriş bildiriminde bulunup aylık SGDP ödemeniz gerekiyor.
(SGDP oranları:İşveren payı: %22.5 İşçi payı:%7.5 )

Sadece işe giriş bildirgesi üzerinde Sosyal güvenlik destekleme primini işaretlemeniz yeterli ve girişi bu şekilde ilgili SSK müdürlüğüne gönderin.

Yukarıdaki oranları ödersiniz...

İYİ ÇALIŞMALAR.

emekli calismasi

emekli kisinin ise girisi icin tahsis numarasiyla giris yapilmamali,kesinlikle emeklilk numarasinin gelmesi beklenilmeli.(daha once bu tarz bir giriste,tahsis no ile ise giris yapilmis olup,kisinin aslinda emekli olmadigi,ssknin bir hatasi oldugu ortaya cikmisti)problemle ugrasmamak icin beklemek en iyisi.
emeklilik no gelincede hem normal ise giris bildirgesi (sgdp isaretlenerek ve ssk nosu ile) ayrica sgdp giris bildirgesi duzenlemek gerekir.emeklilik no ve nasil calisacagi secenegi isaretlenerek.