fonradar

Çalışanın haberi olmadan işten çıkartılma...

Arkadaşlar Mrh,
Şöyle bir durum var....Şirket işçilerine bayram parası veriyor...Ama güvenlikçilere vermiyor bunlar toplanıp birkaç kişi güv.görevlileri adına personel müd.bayram parası talep ediyorlar.Benim eniştem aynı fat.şoför bu olay olurken orada yok..Dolayısıyla grup adına gidince olay içinde olmasa bile per.müd.bütün güv.görevlilerinin ve dolayısıyla enişteminde işine son veriyor..Ve eniştem bu durumu dışarıya iş için çıktıktan sonra geri glince çıkarıldığını öğreniyor..Ve karmaşada ve şaşkınlıkla bunada birşeyler imzalatıyorlar...Bu durumda yapması gereken nedir.Eniştem müd.ile görüşmek istemiş ama adam dinlememiş.Hiç bir suçu olmadığı halde bunlar para istedi diye eniştemide çıkartmak.Bu durumda imza attığı halde eniştemin kanuni hakkı varmı işe iade talep edebilir mi?Çünkü çok fazla bir haksızlık söz konusu.Ve bunlar haklarını bilmediği için hepsi imza atıp çıkmış..Birde ben sizi çok rahat çıkarırım sizi gece vardiyesinde uyurken yakaladım mesela deyip gözdağı vermiş..Bu büyük haksızlık...Çalışan kaç kişi bir müd.anlık kızgınlığı ile işinden olması bu kadar kolay olmaması lazım.Bu konuda acil yardımınıza ihtiyacım var.Bu konuda yard.olursanız sevinirim....

Ynt: Çalışanın haberi olmadan işten çıkartılma...

İşten hangi gerekçeyi göstererek çıkarıyor, imzalatmak istedikleri yazı ne yazısıdır.?
İşe dönüş davalarında ilk öncelikle şirkette kaç kişinin çalıştığı önemlidir.?
Ne kadardır çalışıyor orada.?

İşveren işçinin tazminatlarını vs haklarını verdikten sonra çıkarabilir.Ancak keyfi sebeple çıkaramaz, işe iade davası açılabilir, ancak mahkemede elinizin güçlü olması için o işyerinde en az 30 kişinin çalışıyor olması lazım.
Gece vardiyasında uyurken yakaladım diyerek öyle kolay çıkaramaz.Bunun için bir tutanak tutması lazım ve işyerinde o saatte çalışanlardan en az 2 kişinin imzası olacak, şahit göstermesi lazım yani.
Herhangi bir evrak imzalamasın enişteniz, istifa yazısı yada ibraname imzalatıyor olabilirler.
Konuyu bir avukat ile görüşmeniz menfaatinize olur.İşten çıkarıldıktan sonrası artık hukukun alanına girer.
Kolay gelsin.

Öncelikle cevabınız çok teşekkürler...İşyerinde 150 kişi çalışıyor.Eniştem 3 aydır çalışıyor.Fazla olmadı.Yani kıdem filan peşinde değil..Ortada çok büyük haksızlık var...Birde tutanak tutmak kolay şahit bulmakta.Eski tarihli düzenler imzalayacak çok zaten...Ama o tutanağın amacı çalışana durumu tebliğ etmek değil mi?Sonuçta enişteminde imzasının olması gerekir diye düşünüyorum...Burada resmen personel müd.keyfi uygulama yapmış...Bir şekilde yaptığının yanına kalmaması lazım...İşe iade olsada sonuçta gıcık olacak ama 6 ay çıkaramama durumu var diye biliyorumçBu arada işsiz kalmadan iş arayabilir...Sonuçta insanların zaafları uğruna kaç kişi işinden oluyor.Eniştem birşey elde edemese bile bir şekilde rahatsız olmaları lazım.Belki insanların ekmeği ile kolay kolay oynamaz...

İşçiler ilk önce bayram ikramiyesi adı altında yapılan ödemenin hakları olup olmadığını araştırsalardı. Çünkü kanunen bayram ikramiyesi yılbaşı ikramiyesi gibi ödenekler bulunmamaktadır. Sadece işverenin cömertliğine bağlıdır.

İşverende hata yapmış ya herkese ver yada verme