fonradar

Çalışanların Bildirimi

eneral

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bugun konfeksiyon mükellefimize karakoldan gelmişler.burdaki çalışanları neden bildirmediniz diye.biz daha önce böyle birşey yapmadık hiç.işçilere dosya açtırıp giriş çıkış oldukça karakola bilgi vermeniz gerekiyor"demişler.bilgisi olan var mı?

Ynt: Çalışanların Bildirimi

eneral ' Alıntı:
Arkadaşlar bugun konfeksiyon mükellefimize karakoldan gelmişler.burdaki çalışanları neden bildirmediniz diye.biz daha önce böyle birşey yapmadık hiç.işçilere dosya açtırıp giriş çıkış oldukça karakola bilgi vermeniz gerekiyor"demişler.bilgisi olan var mı?

Evet.Böyle bir uygulama var ama bu genelde polisin değil jandarmanın baktığı bölgelerde oluyor.Bu bir Valilik uygulaması.Güvenlik Kontrolüde diyebiliriz.Vergi ve S.S.K uygulması ile uzaktan yakından alakası yok.Yapmanız gereken (eğer Karakoldan doldurman için bir evrak vermedilerse) bütün çalışan işçilerin resimli,adresini gösterir A4 boyutunda bir kağıda (Her işçi için ayrı ayrı) doldur ve karakola ver.Ayrıca senden 1 yıl içinde ayrılan işçileride isteyecekler.Allah kolaylık versin sanki muhasebecilerin işi yokmuş azmış gibi birde polislik,jandarmalık görevi veriyorlar.Yarın bunlar yangın var onuda muhasebeci söndürsün derler.derlermi ? Valla derler.!!!!

ferhat

Ben yaklaşık 4 senedir uyguluyorum.. kolluk kuvvetleri size bir format veriyor.. siz onu 2 nüsha olarak dolduruyorsunuz.. imzalayıp.. bir nüshasını onlara teslim ediyorsunuz..

Tüm işe girişlerde aynı uygulamayı yapıyorsunuz.. işten çıkışlarda ise.. elinizdeki nüshanın alt bölümüne.. işten çıkış tarihini belirtip.. kolluk kuvvetlerine geri gönderiyorsunuz.. onlarda bir imza atıp.. formun alt bölümünü size geri gönderiyor..

Bu uygulamayı genellikle jandarma uyguluyor.. ama bir şubemizden polisler de talepte bulunmuştu..

bu işin jandarma bakar polis bakmaz tarafı yoktur. 1973 yılında çıkarılmış 1774 sayılı kimlik bildirimi kanunu vardır. buna göre nerede olursa olsun çalışanların işe girişlerinde ve işten çıkışlarında kolluk kuvvetlerini derhal haber vermelisiniz. bunun için kırtasiyelerde basılı evrak mevcuttur. hatta son yıllarda internet üzerinden de istedikleri için her iki şekildede bildirim yapıyoruz. kişiyle ilgili problem olmadıkça belki ortaya çıkmaz ama olursa kimlik bildirimine muhalefetten ( 3 sene önce cezası kişi başı 104 Tl. idi ) ceza yazma yetkisi vardır, ayrıca devlet kurumları artık online çalıştıklarından burada yazan işe giriş, işten çıkış tarihleri sgk açısından da resmi giriş kabul ediliyor ve ona göre değerlendiriliyor bilgilerinize.....

Bir çok yerde bunun için online sistemler var. Polisin sorumluluğu olan yerlerde polisin, jandarmanın baktığı yerlerde de jandarmanın veritabanına çalışan kişilerin tc kimlik numaraları, görevleri, işe giriş, işten çıkış tarihleri gibi bilgileri işliyorsunuz. Elbette bilgilerin güncelliğini korumakta fayda var. Bir sabah ellerinde mevcut kişi sayınızı gösteren veribatanı çıktıları ile gelip kontrol yaparlar. Genelde işyerinin kapısında dururlar "senin adın ne, soyadın ne?" diye çıktıları kontrol ederler, uyuşmazlıklarda sıkıntı çıkarmaları muhtemeldir.

ferhat ' Alıntı:
Allah kolaylık versin sanki muhasebecilerin işi yokmuş azmış gibi birde polislik,jandarmalık görevi veriyorlar.Yarın bunlar yangın var onuda muhasebeci söndürsün derler.derlermi ? Valla derler.!!!!

ferhat
Sn.ferhat, muhasebecinin işi personel takibimidir?
Değildir elbette ama nedense her muhasebe sorumlusu (genellikle) aynı zamanda otomatik olarak personel sorumlusudur da benim gördüğüm küçük-orta ölçekli işletmelerde.
Bu olaydaki takip bildirim görevi muhasebecilik görevleri arasındamıdır yoksa personel bölümü oluşturulmadığı için personel takip işlerini de yapmakta olan bölümde - kişidemidir?
Bence yanlış kişiye serzenişte bulunuyorsunuz, personel işlemlerini muhasebe işlemlerinden ayırmak için çalışmak gerek :)

keremcem ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:
Allah kolaylık versin sanki muhasebecilerin işi yokmuş azmış gibi birde polislik,jandarmalık görevi veriyorlar.Yarın bunlar yangın var onuda muhasebeci söndürsün derler.derlermi ? Valla derler.!!!!

ferhat
Sn.ferhat, muhasebecinin işi personel takibimidir?
Değildir elbette ama nedense her muhasebe sorumlusu (genellikle) aynı zamanda otomatik olarak personel sorumlusudur da benim gördüğüm küçük-orta ölçekli işletmelerde.
Bu olaydaki takip bildirim görevi muhasebecilik görevleri arasındamıdır yoksa personel bölümü oluşturulmadığı için personel takip işlerini de yapmakta olan bölümde - kişidemidir?
Bence yanlış kişiye serzenişte bulunuyorsunuz, personel işlemlerini muhasebe işlemlerinden ayırmak için çalışmak gerek :)

Kesinlikle katılıyorum. Bu ayrımın yapılması elzemdir. Muhasebe'de görev yapanlar ile İK'cıların görev tanımlarının kesin çizgilerle birbirinden ayrılması işyerinin/işveren'in menfaatinedir. Ancak yüksek çalışan maliyetlerinden dolayı ülkemizde böyle bir sorun vardır.

merhaba, online kimlik bildirimlerinde yani polis bildirimlerinde, bi çalışanımızın çıkışını yapmayı atlamışız, 3 gün süresi geçti yani, bunu nasıl ve ne şekilde yapmalıyım?

merhaba, online kimlik bildirimlerinde yani polis bildirimlerinde, bi çalışanımızın çıkışını yapmayı atlamışız, 3 gün süresi geçti yani, bunu nasıl ve ne şekilde yapmalıyım?

Siz günü geçmiş olsa da bildirimini yapın ceza falan çıkmaz merak etmeyin.

Bende bugüne kadar polise bildirim yapmadım hiç. Sadece ilçe dışında köy vs. yerlerde olan işyerleri için jandarmaya kimlik bildirimi yapıyorum. Polis sormadı hiç bugüne kadar. Ama ileride sorar belki hatta ceza kesebilir ancak 150 tane sigorta dosyası var hangi biri ile uğraşıcaz :)

ama aradan 7 ay geçti genede problem olmaz mı :) yalnız siz kimlik bildirimi hiç yapmamışsınız ben yapılan bi bildirimin çıkışını yapmadım yaparsamda 7 ay öncesinin tarihini vericem ?