Çalışma bakanlığı numarası

Ant Z

Tanınmış Üye
BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA NUMARASI TAKİP SİSTEMİ

e POSTA OLARAK GÖNDERİLECEK ?AYLIK PRİM VE HİZMET BELGELERİ?NDE İŞYERİNİN BAKANLIK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA NUMARASINA DA YER VERİLECEKTİR.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI WEB SİTESİNDE, ?BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA NUMARASI TAKİP SİSTEMİ? LİNKİNDEN İŞYERİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TESCİL BİLGİLERİNE ULAŞILABİLECEKTİR.

Bilindiği üzere, 5838 sayılı yasayla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen ?ek madde 1? ile, 01.08.2009 tarihinden itibaren 5510 sayılı Kanunun 8,9 ve 11.maddelerine göre yapılacak işyeri bildirimleri, işçi giriş ve çıkışıyla ilgili bildirimler, 4857 sayılı İş Kanunu ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanunun 3 üncü maddelerinden kaynaklanan işyeri bildirimleri ile 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 62.maddesi ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun 48.maddesi uyarınca yapılması gereken bildirimlerin yerini alacak, bu Kurumların bilgilendirilmesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanacaktır.
İşçilerin işe alınışı ve çıkışıyla ilgili bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumu?nca sisteme girilmesi sırasında, eşleştirme yapılabilmesi için, işyerleriyle ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğü tescil bilgilerine gereksinim bulunmaktadır. Bu nedenle, ?Aylık prim ve hizmet belgeleri? düzenlenirken, işyeriyle ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğü dosya numarasına da yer verilmesi gerekmektedir.
Diğer taraftan, 5510 sayılı Kanunun 100.maddesine göre çıkarılan SGK 2009/92 sayılı genelgeye göre, 2009/Ekim ayına ilişkin düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesinden başlanılarak, tüm resmi ve özel sektör işverenleri, çalıştırılan sigortalı sayısı üzerinde durulmaksızın, cari aylara ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerini e-Sigorta kanalıyla göndermekle zorunlu tutulmuşlardır.

Genelgeye göre 01.10.2009 tarihinden itibaren, ?Aylık prim ve hizmet belgeleri? çalıştırdıkları işçi sayısına bakılmaksızın, sektör ayırımı yapılmaksızın ?e posta? yoluyla gönderileceklerdir. Aylık prim ve hizmet belgelerinin ?e posta? yoluyla gönderilmesi sırasında da işyeriyle ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğü dosya numarasına yer verilecektir.

İşyerinin Bakanlık Bölge Müdürlüğündeki tescil bilgilerine ulaşılabilmesine yardımcı olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı web sitesinde (www.calisma.gov.tr) ?Bölge Müdürlüğü Dosya Numarası Takip Sistemi? başlıklı link oluşturulmuştur. Bu linkten, işyerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tescil bilgisi girilerek, ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğü tescil bilgisine (İşyeri dosya bilgisi) ulaşılabilinecektir.

Ancak, söz konusu linkten yararlanılabilmesi için Bakanlık Bölge Müdürlüğünde işyerinin tescil bilgisinin var olması gerekmektedir. Eğer, 01.08.2009 tarihinden önce kurulmuş / faaliyete geçmiş bir işyeri olarak ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğünde tescil bilgileri bulunmuyorsa, derhal, ilgili Bakanlık Bölge Müdürlüğüne 4857 sayılı İş Kanunun 3.maddesi uyarınca bildirimde bulunarak işyeri tescilinin yaptırılması gerekecektir.

Numaralarınızı teyit edebildiniz mi ?

Teşekkür ederim

Ynt: Çalışma bakanlığı numarası

Ben bir tane bile teyit ettiremedim.
Ssk İşyeri numarasına, işyeri numarasının neresi hangi kısmı yazılmalı, oda karışık.Her türlü denedim, ancak birşey çıktığı felan yok.

Daha yeni doğdu abisi hele bir emeklemeyi öğrensin... ;D

SSK İŞYERİ NUMARASINA KARŞILIK GELEN ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İL ve DOSYA NUMARASI

SSK İŞYERİ NUMARASI GİRİNİZ

ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İL KOD
ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA NO
SSK İŞYERİ NO
ÜNVAN
MESLEK KODU
İŞKOLU
SEKTÖR
GÜNLEME TARİHİ
TESCİL TARİHİ
E_Mail ADRESİ
İŞYERİ ADRESİ
İKAMETGAH ADRESİ
TEBLİGAT ADRESİ

bunu doğuruyonuz. mamasını verin altını temizleyin ondan sonra yatırın demi.

açıklama yazın işyeri numarası şukadar hane yazılacak şuralara şu yazılcak bu yazılcak. kaç türlü denediysem bende sonuç alamadım.

abdsis ' Alıntı:
SSK İŞYERİ NUMARASINA KARŞILIK GELEN ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İL ve DOSYA NUMARASI

SSK İŞYERİ NUMARASI GİRİNİZ

ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İL KOD
ÇSGB BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA NO
SSK İŞYERİ NO
ÜNVAN
MESLEK KODU
İŞKOLU
SEKTÖR
GÜNLEME TARİHİ
TESCİL TARİHİ
E_Mail ADRESİ
İŞYERİ ADRESİ
İKAMETGAH ADRESİ
TEBLİGAT ADRESİ

bunu doğuruyonuz. mamasını verin altını temizleyin ondan sonra yatırın demi.

açıklama yazın işyeri numarası şukadar hane yazılacak şuralara şu yazılcak bu yazılcak. kaç türlü denediysem bende sonuç alamadım.

+
:)

işe giriş bildirgesi verilmiyor mu o numaraları girmeyince? ???

selami32 ' Alıntı:
İşçinin girişi işe sgk vermeye devam, işv. bölge çalışma işyeri bildirimi ise kalktı.

T U R K O ' Alıntı:
selami32 ' Alıntı:
İşçinin girişi işe sgk vermeye devam, işv. bölge çalışma işyeri bildirimi ise kalktı.

İstanbul Bölge Çalışma İşyeri bildirgesi alıp/numara vermeye devam ediyor.
Numaraları biz veriyoruz, ondan sonraki her türlü değişikliği ssk ile halledeceksiniz diyorlar.

ZİNDAN ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:
selami32 ' Alıntı:

Numaraları biz veriyoruz, ondan sonraki her türlü değişikliği ssk ile halledeceksiniz diyorlar.

Samsun Bölge Çalışma tam tersi, biz işyeri bildirgesi kabul etmiyoruz, gelenleri geri iade ediyoruz diyor.

ZİNDAN ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:
selami32 ' Alıntı:
Yanlış yapıyorlar. Kanun da açık, uygulama ile ilgili çıkan açıklamalar da açık. Ancak tek bildirim öncesi alınmayan bölge noları için eski sistem devam etmekte.

T U R K O ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:
selami32 ' Alıntı:
Yanlış yapıyorlar. Kanun da açık, uygulama ile ilgili çıkan açıklamalar da açık. Ancak tek bildirim öncesi alınmayan bölge noları için eski sistem devam etmekte.

+

Bende yanlış yaptıklarını izah etmek istedim ama, başarılı olamadığımı düşünüyorum.Hala devam ediyorlar numara vermeye.

1/8 den sonra kurulmuş işyeri için hala bildirge alıyorsalar yanlış. Ancak 1/8 dön önce kurulmuş işyeri için alabilirler.

ZİNDAN ' Alıntı:
Bende yanlış yaptıklarını izah etmek istedim ama, başarılı olamadığımı düşünüyorum.Hala devam ediyorlar numara vermeye.
Niye bildirge vermek için gidiyorsunuz?

Ben gidip yeni bir dosya numarası felan almadım.
Başka bir konu için gittiğim zaman, işyeri tescilleri yapan kişi söyledi bunları.
Hatta Ssk işyeri numaraları bölge çalışma no olmadımı deyince, "bu işin yapıldığı bu numaraların verildiği yer bu masa, başkaları ne der ben anlamam" diye de kendine güvenir şekilde konuştu.

Onların ne dediğini boşverin. Siz kendi uygulamanızın kanunlara uygun olduğunu bildikten sonra gerisi boş. Kamuda çoğu zaman (kanun ve açıklamalarını takip etmediklerinden) hatalı bilgiler vermekteler bizlerden gelen itirazlar sonucu doğruyu öğrenmekteler.

merhabalar, şöyle bir sorum var:
bir mükellefimin aynı işle ilgili 2 farklı işyeri vardı.bu işyerlerinin birini kapttık.geçen ay sigortasını yaparken bu kapanan işyerinin e bildirge şifresini kullanarak işlem yaptım.daha sonra bu işlemi iptal ederek çalışan kişiyi açık olan işyeri üzerinden sigorta işlemini yaptım.bu ay girerken o kişinin onay listesinde olmadığuını gördüm.tekrar bilgilerini girerek işlem yapmamda bir sakınca olur mu?

Bir önceki bildirgenizi tekrar ekrana çağırıp kontrol edin. Orada var ise sorun olmaz.