Çalışma Süreleri ve Fazla mesai

Üyelik
11 Mar 2016
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
İyi günler.
Şu an mevcut çalıştığım kurumsal bir firmada 8:30 akşam 18:30 çalışıyoruz. çalışma günlerimiz haftaiçi 5 gün. Baktıgımız zaman haftalık 45 saat normal çalışma yapıyoruz. Fakat işyeri bizi cumarteside mesai adı altında aynı saat aralıklarında çalıştırıyor ve buna mesai ücreti ödüyor. Baktıgımız zaman evet fazla çalışma yapılıyor ve ücreti ödeniyor lakin aklıma takılan konu şu,

1. Öncelikle bu çalışma tüm yıl yapılıyor yani günde 1 saat yemek süresini çıkartırsak 9 çalışma saati (8:30-18:30) tüm yıl boyunca cumartesilerden ortalama 52 hafta desek 52*9=462 saat bu kadar süre fazla mesai yaptırılabilirmi?

2. Bordromuzda bu cumartesi fazla mesaileri hangi bölümde gözükmeli?
fazla mesai bölümündemi hafta tatili bölümündemi? şu an hafta tatili bölümüne işliyor cumartesi mesailerimiz. Hafta tatilinde çalışmasakta Hafta sonunu ücreti madde 46 ya göre zaten ödenmesi zorunlu değilmi?

Acaba bizi fazla mesai adı altında çalıştırıyorlarda devlete çalışmamış mı gösteriyorlar bordroda öyle gösterip.

Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum...
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışmadır ve ücreti de %50 arttırılmış olarak ödenir.
Yıllık fazla çalışma sınırı 270 saattir, 270 saati aşan fazla çalışma süresi için bir cezai yaptırım olmamasına rağmen, yılbaşlarında alınan fazla çalışmayı kabul ettiğine dair muvafakat yasal sınır olan 270 saate kadar geçerlidir.
Yani böyle bir onayı olan çalışan, 270 saati aşan kısım için fazla çalışma yapmamayı tercih edebilir.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ek,
fazla çalışmaların ücretlendirilmesi noktasında,sözleşmede özel hükümler yok ise,bu çalışma cumartesi günü yapılsa da değişiklik olmaz,kaldı ki iş kanununa göre cumartesi h.tatili değil,akdi tatil günü yani bu işyerine ilişkin çalışmaksızın ücreti ödenen gündür,çalışsanız da çalışmasanız da ödenir/ödeniyor ama siz çalışıyor olduğunuz için + ücret yani f.çalışma ücreti sn.keremcem beyin dediği gibi ödenir,nitekim ödeniyor,bence olumsuzluk yok.
 
Üst