Çalışma ve Bölge Müdürlüklerinden İşyeri Numarası

Öteden beri işçi çalıştıran işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüklerinden dosya numarası almayan işverenler 01/08/2009 tarihine kadar Bölge Müdürlüklerine işyeri tescillerini yaptırabilirler.

İşyeri numarası almak için;
-İşyeri Bildirgesi 3 adet
-Nüfus Cüzdan Sureti (şirketlerde müdürün)
-İkametgah İlmuhaberi (şirketlerde müdürün)
-İmza sirküsü (şirket)şahıslarda imza beyanı
-Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketlerde)
-SSK İşyeri Bildirgesi.

SSK numarası olmayan işverenler üst dilekçe ekinde gönderebilir

Ynt: Çalışma ve Bölge Müdürlüklerinden İşyeri Numarası

2002 de kurulan bir şirket de ceza almadan dosya numarası alınabilirmi?

2 seçeneğiniz var.
1. firmanın sgk dosyasını kapat/aç yaparak yeni sigortalı çalıştırmaya başlanıyormuş gibi b.ç. nosu almak.
2. Olası cezaya katlanmak. Bölge çalışma bazen ceza mad. uyguluyor bazen (herhalde iyi niyetinize istinaden) uygulamıyor.
-/-
2 nüsha işyeri bildirgesi,
Şirketlerde; Tic.Sic.Gazetesi, imza sirk./devir ise devre ait tic.sic.gazetesi, devir sözleşmesi,
Şahıslarda; İşv. ait nüfus cüzdan, yerleşim yeri (ikametgah),
İnşaat; yapı ruhsat sureti,
Alt İşv.;asıl işv. aralarında yapılan sözleşme,
Yabancı uyruklu işçi çalıştırılması halinde izin belgesi yeterli.

ceza konusunda bölge çalışma gerçekten çok tutarsız.zaten ceza miktarı 112 TL.fakat 1 hafta önce dosya açılışı yaptım herhangi bir yaptırım uygulanmadı bildirgeyi verirken bir uyarıda yapılmadı.

Bölge çalışmaya açılış yaparken çalışan sayısını 1 olarak yazın kesecekleri ceza 112 TL amaç burda dosya numarasını almak ama eğer 20 kişi yazarsanız o zaman 20*112 olur. 112 TL içinde dosyayı kapatıp açmaya falan gerek yok herhalde.

Kolay gelsin

Sayın Forumdaşlar

Çalışma sosyal güvenlik numarımızın olup olmadığını teyit etmek istiyoruz. Bunu ögrenmenın tek yolu gidip sormak mıdır ? Bir yerden sorgulama şansımız yokmudur ?

Çalışan sayısına 0 yazma şansımız var mıdır ?

iyi Çalışmalar

Bizzat giderek veya telefon ederek öğrenmekten başka şansınız yok. Sıfır sigortalı demek bölge çalışma ve sgk işinizin olmadığı demektir, yani işyeri bildirimi alınmaz.

Öteden beri işçi çalıştıran işverenler,Bölge Çalışma Dosya numarasını 01,08,2009 tarihine kadar alacaklar.İşçi çalıştırmayanlara herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.Ne zaman işçi çalıştırırlarsa çalıştırdığı tarihten itibaren 1 ay içinde yukarıda belirtilen evraklarla birlikte ya elden ya da posta yoluyla göndermelidir.Gönderdikten 1 hafta sonra hangi bölge müdürlüğüne bağlıysa işveren telefonla arayarak işyeri numarasını öğrenebilirler.Öteden beri işçi çalıştırıp ta bugüne kadar hiç numara almamış işverenler çalışan personel sayısına fiilen çalışan işçi sayısını yazmalarını tavsiye ederim.Artık bu tür kurumların SGK ile online çalıştıklarını biliyorum.Zaten Bölge Çalışmaya yapılan Ek-1 ve Ek-2 bildirimleri kalkacağı için cezai müeyyide uygulanmıyor.

Öteden beri işçiçalıştırıldığı halde 01.08.2009 tarihine kadar bölge çalışma numarası yine de alınmasa bu anlaşılabilir mi ?

SGK çeşitli platformlarda e-bildirgeden bölge nosu girilmesini girilmeyen işyerleri için ek-1/2 gönderiminin olamayacağını duyurmakta. Dolayısı ile gönderim yapılamayan sgk işyeri nolarını ve diğer bildilerini paylaşabilirler.

Peki eğer işletme hala faal ise sgk dosyası kapanışı için müracat olabiliyor mu? olursa ne şekilde olabiliyor bilen varsa yazabilir mi arkadaşlar?

SMDEMİRYASİN ' Alıntı:
Öteden beri işçi çalıştıran işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüklerinden dosya numarası almayan işverenler 01/08/2009 tarihine kadar Bölge Müdürlüklerine işyeri tescillerini yaptırabilirler.

İşyeri numarası almak için;
-İşyeri Bildirgesi 3 adet
-Nüfus Cüzdan Sureti (şirketlerde müdürün)
-İkametgah İlmuhaberi (şirketlerde müdürün)
-İmza sirküsü (şirket)şahıslarda imza beyanı
-Ticaret Sicil Gazetesi (Şirketlerde)
-SSK İşyeri Bildirgesi.

SSK numarası olmayan işverenler üst dilekçe ekinde gönderebilir

Bu duyuruyu nerden aldınız? öğrenebilirmiyim. Duyuruya göre cezai müeyyide uygulanmayacağı anlamı çıkıyor.

Merhaba

İsmmmo nun sitesinde var yukarıdaki duyuru fakat ben memur ile konuştum ben yazarım bizim bilgimiz yok diyor malesef. Odaya bildirdim bu durumu herhangi bir cevap gelmedi.

İyi Çalışmalar

"SSK numarası olmayan işverenler üst dilekçe ekinde gönderebilir "

bu kısmı anlayamadım, ssk nosu olmayan işçi çalıştırmıyordur, işçi çalıştırmayanın da bölge müdürlüğünde işi olmaz herhalde?

Galiba yeni tescil edilen şirketlerden bahsedilmekte. Malum bildirimleri tic. sicili yapmak zorunda, ancak bölge çalışma nosuna bir an önce ulaşmak isteyenler için iş hızlandırma yöntemi olarak yazılmış, değilse mantıksız.

öteden beri işçi çalıştırıpta bölge çalışma numarası olmayan mükelleflerimiz için 01.07.2009 tarihinden itibaren işçi çalışıyormuş gibi yapmayı planlıyoruz.. bi problem olur mu?
geçen yıl bir mükellefimize müfettiş gelmiş ve tutanak tutmuştu numarası olmadığından.. o tutanağa göre bildirim yaptık herhangi bir cezada gelmedi...

17/6/2003 tarihinden sonra kurulmuş olan şirketler için ceza yok.
Not: Şimdiye kadar hep işyeri bildirgesi cezasından bahsediliyor, bölge çalışma ya ilk tescil tarihinden bugüne kadarki her ek 1/2 için ceza kesmeye kalksa idi (Tesbiti anında kesebilir.) ne olurdu!

bu bahsettim şirket 1997 kuruluşlu.. ve bu şekilde yazmıştık...

acep kesildide tebliğ mi edilmedi? önceden beri çalıştığı halde biz dilekçe tarihinde başlangıç yazmıştık..

sanırım; site yönetimi kapıcılar için ve özel inşaatları da bildirmek gerek...

T U R K O ' Alıntı:
17/6/2003 tarihinden sonra kurulmuş olan şirketler için ceza yok.
Not: Şimdiye kadar hep işyeri bildirgesi cezasından bahsediliyor, bölge çalışma ya ilk tescil tarihinden bugüne kadarki her ek 1/2 için ceza kesmeye kalksa idi (Tesbiti anında kesebilir.) ne olurdu!

İsmmo siteside okuduğum bir habere istinaden sizde defalarca bahsetmişsiniz 2003 sonrasına ceza kesilmeyecekti. Fakat 2007 işe başlama tarihli bir şirketimize numara almak için başvurduk 6 işçi çalışıyor gelen ceza 490.00 TL ben bu işe anlam veremedim. Bu şekilde başka şirketler içinde başvurdum ama ceza buna geldi. Kişi başı 112 TL diyor haniş kesilse bile gelen ceza 6 kişi için 490.00 Bölge Çalışmayı arıyorum İsmmmo daki yazıyı kanun numarasını okuyorum bizi başka siteler bağlamaz deyip işin içinden çıkıyolar. Ne yapacağımı şaşırdım. Ceza Mahkemelerine vermeyi düşünüyorum açıkcası.