fonradar

Çalışmadığım Bir Firmanın SSK Girdi Çıktısı Nedeniyle İşsizlik Maaşı Alamıyorum.

iyi günler.
ben İstanbul'daki firmadan 30/04/2010 günü akşamı işten ayrıldım. ve daha önce cv ile başvuruda bulunduğum firmayla görüşmek için Adana'ya geldim. iş görüşmemiz olumsuz geçtiğinden Adana işkur'a işsizlik maaşı almak için başvuruda bulundum. maaş almayı hakkedecek şartlara sahip olmama rağmen maaş başvurum reddedildi. neden olarakta iş başvurusunda bulunduğum firmanın beni 30/04/2010 da işe başlamış göstermesi ve aynı gün de işten çıkarmış görünmesi. işten çıkarma nedeninede "kendi isteğiyle ibaresi"ni eklemesi. Adana işkur ile görüşüp bu firmada hiç çalışmadığımı söylememe rağmen; bir kez reddettikleri bir işlemi tekrardan onaylayamayacaklarını ve İstanbul işkur'a başvurmamı söylediler. İstanbul işkur başvurumu aldı. fakat Adana işkur'un daha önce adıma yapılmış işlemi iptal etmediğinden sisteme giremediklerini söylediler. ve İstanbul işkur Ankara'ya mail göndereceklerini sistemden daha önceki işlemi sildirmeyi talep edeceklerini söylediler. 1 haftadır bekliyorum herhangi bir gelişme olmadı.
bu arada zaman aşımına uğrayarak işsizlik maaşı hakkımı öldürmemek ve ileride bir problem yaşamamak için SSK ve Çalışma Sosyal Güvenlik kurumuna gittim. onlara durumumu izah ettim. ve "nasıl, nereye başvuracağımı" sormama rağmen hiç bir bilgi alamadım. işgörüşmesi yaptığım firmada beni başından savıyor, "benim imzam olmadan nasıl beni işe alırsınız ve işten çıkarırsınız" sorularımı geçiştiriyorlar. orada da yetkili biriyle görüşemiyorum. sanırım kimya mühendisine ihtiyaçları olduğundan girdi çıktı yapmışlar.
bana lütfen yardım eder misiniz ben bu problemi çözmek için nereye başvurmalıyım, hangi işlemleri yapmalıyım. ben mağdur oldum ve nereye şikayet edeceğimi dahi bilmiyorum.

Ynt: Çalışmadığım Bir Firmanın SSK Girdi Çıktısı Nedeniyle İşsizlik Maaşı Alamıyorum.

İşyeri ile tekrar görüşüp sehven giriş yaptıklarını gösterir bir dilekçe göndermelerini söylediniz mi..? Hehangibir ceza alacaklarını da sanmıyorum ama , çok sakat bi durum olmuş gerçeten :?

Ynt: Çalışmadığım Bir Firmanın SSK Girdi Çıktısı Nedeniyle İşsizlik Maaşı Alamıyorum.

bence bu konuda avukat kanalı ile çözüme daha hızlı ulaşırsınız ::)

hamdilevent ' Alıntı:
bence bu konuda avukat kanalı ile çözüme daha hızlı ulaşırsınız ::)

evt sanırım en temiz bu şekilde halledilir ;)

muhtemelen iş görüşmesi yaptığınız firmanın kendi içindeki iletişim probleminden kaynaklı bir sıkıntı olmuştur.Onlar da bu kadar yasal hengamede durup dururken neden böyle bir evraksal işleme girsinler ki?

bence firma ile görüşüp hukuksal anlamda mücadelede bulunacağınızı, sonuçların kendilerini çok daha fazla üzeceğini söyleyin.
Düzeltme beyanı için sizinle anlaşmalarını teklif edin.
hatta tanıdığınız bir avukat varsa firma ile o görüşsün.

iş kurdan sizin derdinizi anlayabilecek biriyle görüşüp firmayı arattırın.firmanın aylık yapması gereken işlemler aylık bildirgede sizi beyan etmemeleri ve sehven girişinizin yapıldığını sgk ya bildirmeleri gerekir.