fonradar

Cari Hesabın Tutmaması İle İlgili İşlemler

islm

Katkı Sunan Üye
satıcı cari firma ile alıcı cari firmaların hesapları uyuşmamaktadır. Alıcı firma karşı tarafa borçlu gözüktüğü halde resmiyette bir borç yoktur.
Şimdi bu borcu ödendi göstermek istiyorum ama meblağ çok büyük kasa - ye düşecek. Bu borcu kapatmanın tek yolu ortaklar cari hesabını kullanmak mıdır yoksa alternatif başka bir yol var mıdır.

Burada rakamın düşük ya da yüksek olmasının bir önemi olmamak ile birlikte makbuz ya da banka finans kurumları yolu ile karşılıklı mutabakat ile kapatılması gerekmektedir.

satıcı cari firma ile alıcı cari firmaların hesapları uyuşmamaktadır. Alıcı firma karşı tarafa borçlu gözüktüğü halde resmiyette bir borç yoktur.
Şimdi bu borcu ödendi göstermek istiyorum ama meblağ çok büyük kasa - ye düşecek. Bu borcu kapatmanın tek yolu ortaklar cari hesabını kullanmak mıdır yoksa alternatif başka bir yol var mıdır.

sn.aygunh34
bu yapılan işlem, fatura satın almadır. Bu da burada sorulmamalıdır.

Banka finans kurumları ile mutabakat alınır onda sorun yok ama kasa ödemesi ile ilgili karşı taraftan alacağımız tahsilat makbuzu ile kasadan ödeme yapalım ama kasada para yok ki, kayıtları yapan arkadaş hiç dikkat etmemiş en 3-4 seneden beridir karışıklık devam etmiş ve kasa düzgün tutulmamış. Şimdi ben ödeme yaparak bakiyesini düşüreceğim carilerle ilgili nasıl bir işlem yapmalıyım kasanın eksi vermesi dolayısıyla. Yada şöyle bir çözüm uygun olur mu ortaklar bize 131 hesaptan borçlu bende bu ödemeleri 331 hesaptan yapsam, daha sonra 131 alacağı ortaklardan banka aracılığıyla tahsil edip banka aracılığı ile de 331 hesaba geri ödesem böyle bir çözüm resmi olur mu.?

sn.aygunh34
bu yapılan işlem, fatura satın almadır. Bu da burada sorulmamalıdır.

fatura satınalma yoktur. Bu işlemler gerçektir. Muhasebecinin (gerçi resmi bir muhasebeci değil ön muhasebeci ) yapmış olduğu bir hatadır ve ben bunu düzeltmek istiyorumki hesaplar tutsun.

Yapılan yanlışlıkları, yine bir yanlış işlemle düzeltip, iki yanlıştan bir doğru çıkartacaksınız. Firmalarla olan cari hesabınızı, ortakların cari hesabıyla düzeltip güncel hale getirmekten başka çareniz yok.

o zaman sizin banka da tutmaz.

bankaları da düzeltmeniz gerek. Rakam büyük dediğiniz için diyorum...Tahsilat makbuzu olmaz. En sona çare dediğiniz gibi yapın.

bankada hak getire , örneğin geçici vergi döneminde personele borç gözükmesin diye geçici kayıt yapılmış 5 bankadan ama gördüğüm kadarıyla personel maaşı 1 bankadan ödeniyor. varın gerisini siz düşünün.

Selamlar
Şimdi neresinden tutsanız elinizde kalacak bir konu ve sorun var ortada..Artık "keşke" lerle de bir sonuca gidilemeyeceği muhakkak.(keşkeleri de hayatımızdan çıkarmak lazım) Mecburen tevsik sınır ve şartlarını da göz önüne alarak ortaklar cari ile sonuca gitmeniz,riski devam ettirmektense bir yerde kesmeniz lazım....

Açıkçası işin içinde tevsik sınırıda var atıyorum sadece bir firmaya fazladan 72.000,00 (yetmişikibin tl) borç gözükmekte halbuki asıl borç 11.000,00 tl düzeyinde bunu ödemek için 7.000 den hesaplasak ortalama 8 hareket lazım ortak hesabından cari hesaba böyle bir sürü firma var işin içinden çıkılacak gibi değil. Ortağa banka hesabına bütün parayı yatır desen gerçek bir hareket olmayacağı için bankadan havale/eft de yapılamayacak yine elden ödenmiş gibi gözükmesi lazım ha bu arada firmalardan alınan makbuzlar var ama ortağın yatırdığı tarihle firmalara yapılan ödeme tarihi uyşmayacak. Bir sürü problem var yani...

Doğru yada yanlış kayıtlarla 2015 yılını kayıp (hatalı) bir yıl kabul edip, 2016 yılına doğru kayıtlarla girmeniz gerekir. Yapılacak başka bir şey yok.

Bülent bey bilmediğim için o zaman şunu sorayım,
2016 yılını doğru kayıtlarla açsak 2015'in kapanış hesabı 2016 ile tutmayacağı için sorun olmayacak mı yarın bir gün denetim olursa bu durumda nasıl işin içinden çıkarız. Çözüm üretilmesi için soruyorum bu soruyu.

Son düzenleme:
Sayın aygunh34,

Birinin yaptığı hataya kılıf uydurmak hatayı katlamaktır. Bukadar hareket eksikse başka hesaplarınız da tutmuyordur. Önce cari hesap mutabakatı için firmalardan ekstre talep edin. Eş hesaplar açın ve işlemlerin tamamının bu eş hesaplara kayıtlarını yapın. Bilahare bu hesaplarda kalan bakiyeleri ortaklar hesabına aktarın. Bu bakiye eğer ortağın borçlanmasına sebep olursa yıl sonunda bu bakiyeyi ortaktan "Kambiyo Yoluyla" tahsil edin.

Sayın aygunh34,

Birinin yaptığı hataya kılıf uydurmak hatayı katlamaktır. Bukadar hareket eksikse başka hesaplarınız da tutmuyordur. Önce cari hesap mutabakatı için firmalardan ekstre talep edin. Eş hesaplar açın ve işlemlerin tamamının bu eş hesaplara kayıtlarını yapın. Bilahare bu hesaplarda kalan bakiyeleri ortaklar hesabına aktarın. Bu bakiye eğer ortağın borçlanmasına sebep olursa yıl sonunda bu bakiyeyi ortaktan "Kambiyo Yoluyla" tahsil edin.

Çözüm öneriniz için teşekkürler. Ayrıca bu işi çözmek için kılıf aramıyorum ki bir cevabımda çözüm önerisi sunup yapılan iş resmi olur mu ki diye de sormuşum. Ben buradan aldığım fikirlerle bu işi resmi yollarla çözme derdindeyim.
Syg.

Bülent bey bilmediğim için o zaman şunu sorayım,
2016 yılını doğru kayıtlarla açsak 2015'in kapanış hesabı 2016 ile tutmayacağı için sorun olmayacak mı yarın bir gün denetim olursa bu durumda nasıl işin içinden çıkarız. Çözüm üretilmesi için soruyorum bu soruyu.
Sn.aygunh, kendimi yanlış ifade ettim galiba. Demek istediğim doğru olmayan kayıtları, duruma göre ortaklar c/h ile gerekse kkeg yaparak 2015 yılı içerisinde düzeltmeniz ve 2016 yılına temiz ve doğru bir sayfa açarak başlamanız gerektiğidir. Bunu yaptığınızda 2015 yılı kapanış ve 2016 yılı açılışında farklılık olmaz.