Cari Hesap Bakiyesi

Üyelik
3 Nis 2013
Mesajlar
99
Konum
Antalya
Merhaba,

bir firmaya türk lirası fatura kesiyoruz.
firma ihracatçı yurt dışından müşteriden gelen euro ödemeyi direkt bizim euro hesabına geçiyor.

cari hesap ve faturalar TL, firmanın ödemeleri zaman zaman TL bazen USD.

gelen USD ödemeleri nasıl değerlendirmek doğru olur. Geldiği günün merkez bankası kuru ile hesaba alıyorum bu şekilde doğru mudur ?

iyi günler.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Genelde şirketler arasındaki işlemlerde MB döviz satış kuru esas alınır. Karşı firma ile görüşüp hangi kurun kullanılacağını belirlemenizde fayda var. Ay sonlarında da mutabakat yaparsanız sorun yaşamazsınız.
 
Üyelik
20 Eyl 2013
Mesajlar
162
Konum
İstanbul
Taraflar, aralarında bir cari kur belirlemişlerse, belirlenen kur dikkate alınır, (SÖZLEŞME)..
Taraflarca belirlenmiş bir kur yok ise, TCMB döviz alış kuru esas alınır. KDV Kanunu'nun 26. maddesi de bu yöndedir.
 
Üyelik
3 Şub 2014
Mesajlar
3
Konum
ANKARA
Örn.: Para 25.07.2018 tarihinde Hesabınıza geçti. TCMB nin Döviz arşivinden 24.07.2108 tarihini seçerek 25.07.2018 tarihi için belirlenen USD/EUR Döviz ALIŞ kuru nu esas alarak yazmanız gerekiyor.
 
Üst